• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pimadienį Vilniaus meras Juozas Imbrasas pagrasino kreiptis į teismą, jeigu Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) patvirtins 53 proc. didesnę šilumos kainą vilniečiams. Tačiau į teismą gali kreiptis ir „Vilniaus energija“, kuriai sostinės savivaldybė skolinga per 7 mln.  litų, rašo „Respublika“.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu sostinės valdžia dėl šilumos kainų sumanys kreiptis į teismą, procesas bus įšaldytas ir kaina gyventojams kurį laiką nekils. Tačiau „Vilniaus energija“ įspėja, kad tiek dėl to susidarysiantys nuostoliai, tiek dabartiniai Vilniaus savivaldybės įsiskolinimai vėliau guls ant vartotojų pečių.



Nuslėptas dokumentas?

REKLAMA

„Besigilinant į tą problemą paaiškėjo, kad buvo nuslėptas vienas svarbus dokumentas - 1997 m. tos pačios Kainų komisijos nutarimas dėl elektros ir šilumos energijos sunaudojimo šilumos elektrinėse savosioms reikmėms paskirstymo laikinosios metodikos. Paskutiniame jo skyriuje yra skirsnis apie proporcinį kuro sąnaudų paskirstymą tarp elektros ir šilumos gamybos“, - vakar žurnalistams sakė sostinės meras.

REKLAMA
REKLAMA

J.Imbrasas taip pat teigia, esą pritaikius šį nutarimą daugiausiai sąnaudų būtų galima perkelti į elektros energijos gamybą, kuri neva „Vilniaus energijai“ ir taip yra pelninga.

Savivaldybės skaičiavimais, jei tik 30 proc. kuro sąnaudų būtų permesta į elektros, šilumos kaina vilniečiams turėtų likti arba ta pati, arba keistųsi labai nedaug. VKEKK teisininkai savo išvadas dėl minėto nutarimo turėtų paskelbti jau šiandien.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau jeigu VKEKK nepaklus Vilniaus valdžios reikalavimams ir naują kainą (22,56 ct/kWh) patvirtins vienašališkai, meras neatmeta galimybės kreiptis į prokuratūrą ar teismą.

7 mln. litų skola

„Vilniaus energijos“ komercijos direktorius Rimantas Germanas „Respublikai“ pateikė skaičius, kurie reiškia, kad į teismą už įsipareigojimų nevykdymą gali būti paduota pati Vilniaus savivaldybė.  Esą šiuo metu savivaldybė „Vilniaus energijai“ už savivaldybės įstaigų šildymą skolinga apie 260 tūkst. litų, dar 800 tūkst. litų skola - nesumokėtos kompensacijos už šildymą, o už mokyklų bei lopšelių-darželių šildymą - net 6 mln. litų.

REKLAMA

„Pinigų - nulis. Savivaldybė mums nemoka - mes skyles kaišome paskolomis iš bankų. Visa tai nukapsės ant žmonių pečių. Taigi kaip savivaldybė atstovauja vilniečiams?“ - piktinosi pašnekovas.

Dar balandį, J.Imbrasui pareiškus, kad siekiama pirma laiko sostinėje nutraukti šildymo sezoną, R.Germanas „Respublikai“ teigė, kad taip miesto valdžia siekia išvengti kompensacijų mokėjimo.

REKLAMA

Viskas - ant vartotojų pečių

R.Germano teigimu, „Vilniaus energijos“ nuostoliai iš elektros ir šilumos gamybos šiuo metu siekia apie 100 mln. litų. „Viskas yra objektyvu, o dabar bandoma kurti kažkokią kosminę teoriją - sąnaudų atskyrimas, priskyrimas ir t.t., - ironizavo pašnekovas. - Kaip beskirstysi sąnaudas, galutiniam vartotojui tai jokios įtakos neturės.  Jeigu visas sąnaudas „sumesime“ ant elektros, tada už Vilniaus šildymą mokės visos Lietuvos elektros vartotojai“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu dėl šilumos kainos sostinės valdžia kreipsis į teismą, procesas bus įšaldytas. Analogiškas scenarijus jau buvo pritaikytas Šiauliuose - politikai per teismus šilumos brangimą sustabdė pusmečiui. Tačiau visą šildymo sezoną nuostoliuose praleidusi „Šiaulių energija“ dabar prašo kainą kelti beveik 63 proc. - iki 25,37 ct/kWh.

REKLAMA

„Vilniaus energija“ taip pat įspėja, kad jei dabar kainos bus įšaldytos, ateityje jos kils dar labiau. „Vilniaus energijos“ nuostoliai - beveik visų vilniečių nuostoliai. Šiuo metu vien kuro sąnaudos pas mus yra 14,91 ct/kWh (elektros kaina vartotojams siekia 14,76 ct/kWh - aut.  past.). Nuostoliai, susidarę dėl valstybės institucijų sprendimų, - 1,84 ct/kWh. Jeigu nebūtų delsimo, dabar kainą prašytume pakelti ne iki 22 ct/kWh, o iki 20 ct/kWh.

REKLAMA

Kai įmonė pradeda dirbti nuostolingai, tai pirmiausia pasireiškia pinigų srautuose. Mes tuos pinigus skolinamės iš bankų - tik jie ir dujininkai uždirba. Vien palūkanos bankams per metus sudaro apie 7 mln.  litų. Visi tie nuostoliai anksčiau ar vėliau guls ant vartotojų pečių“, - aiškino R.Germanas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įžvelgia manevrus prieš rinkimus

„Vilniaus energijos“ komercijos direktorius neatmeta galimybės, kad vilkindama šilumos brangimą sostinės valdžia siekia pelnyti gyventojų palankumą prieš artėjančius Seimo rinkimus.

„Jeigu merui rūpėtų gyventojai, jis jau rudenį būtų pasakęs, kad nereikia žmonėms ant pečių užkrauti palūkanų ir būtina kelti tarifą anksčiau. Gal čia iš tiesų yra spektakliukas menko išprusimo žmonėms“, - svarstė pašnekovas.

Naują šilumos kainą vilniečiams VKEKK turėtų svarstyti jau rytojaus posėdyje.



Šarūnas ČERNIAUSKAS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų