Karantino smūgis alkoholio ir narkotikų rinkai – smuko pardavimai, mažėja apsinuodijimų

Įvedus karantiną Lietuvoje mažiau gyventojų rinkosi narkotikus, alkoholį ir tabaką. Per karantiną fiksuotas ne tik narkotikų prieinamumo sumažėjimas, bet ir smuktelėjusi prekyba alkoholiu bei tabako gaminiais. Be to, ženkliai sumažėjo apsinuodijimų alkoholiu skaičius. Vis dėlto specialistai baiminasi, kad pagausėjo apsinuodijusių nepilnamečių gretos.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) direktorius dr. Renaldas Čiužas pirmadienį Vyriausybėje pristatė alkoholio prekybos tendencijas bei apsinuodijimų alkoholiu ir narkotinėmis medžiagomis statistiką.

Smuktelėjo pardavimai

Kadangi įvedus karantiną Lietuva užsidarė sienas, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas pastebėjo, kad smuko narkotikų prieinamumas. 

„Pasak mūsų partnerių Policijos departamento, sumažėjo prieinamumas. Tačiau natūralu, kad dalis narkotinių, psichotropinių medžiagų gal ir ženkliau sumažėjo. Pavyzdžiui, kanapės, kai sienos buvo uždarytos ir galimybės judėti tarp jų nebuvo“, – žurnalistams kalbėjo R. Čiužas.

Taip pat karantino metu sumažėjo ir beveik visų alkoholinių gėrimų pardavimai.

„Kai kurie ne taip ženkliai. Bet, pavyzdžiui, spiritiniai gėrimai, fermentuoti gėrimai. Alus išliko tame pačiame lygyje, vyno gal parduota šiek tiek daugiau“, – kalbėjo NTAKD direktorius.

Mažiau apsinuodijimų alkoholiu

Specialistai fiksuoja, kad nuo kovo 16 dienos, kai buvo įvestas karantinas, iki gegužės 1-osios perpus sumažėjo apsinuodijimų skaičius.

„Lyginant su 2019 metų tuo pačiu laikotarpiu galima sakyti, kad narkotikų ir psichotropinių medžiagų sumažėjo 25 proc. Vertinant apsinuodijimus pagal atskiras medžiagas, tai opioidais šitoje vietoj apsinuodijimų kiekis padidėjo trečdaliu, o kanapėmis sumažėjo perpus“, – teigė R. Čiužas. 

Iš 58 ūmių apsinuodijusių narkotikais ir psichodisleptikais – 46 vyrai, 12 moterų. Pernai per tą patį laikotarpį apsinuodijo 37 vyrai ir keturios moterys. Daugiausiai apsinuodijimų – 12 – fiksuota Vilniuje, pernai sostinėje tuo pačiu laikotarpiu nustatytą 17 apsinuodijimų.

„Kas neramina galbūt departamento specialistus, kad dalis apsinuodijimų atsirado tarp asmenų, kuriems yra iki 15 metų. Tokių atvejų šiemet mes turėjome 7, pernai jų buvo mažiau“, – pastebėjo R. Čiužas.

Apsinuodijimų alkoholiu karantino metu, lyginant su praėjusiais metais, sumažėjo daugiau nei perpus.

„Pernai pertą patį laikotarpį buvo 778 atvejai, šiemet – 304. Alkoholio apsinuodijimų daugiausiai tenka sostinei – 72 atvejai ir Šiaulių miesto savivaldybei – 65 atvejai. Tačiau, lyginant su pernai metais, tas skaičius, be abejo, žymiai mažesnis, nes 2019 metais atitinkamu laikotarpiu Vilniuje turėjome 158 registruotus atvejus, o Šiauliuose – 191 atvejį“, – kalbėjo R. Čiužas.

REKLAMA

Jo teigimu, gyventojai alkoholio ir narkotinių medžiagų suvartojo mažiau dėl pasikeitusių aplinkybių darbo rinkoje.

„Vartojimo sumažėjimas, manau, pagrįstas ir ekonominiais rodikliais. Darbo vietų praradimas ir bedarbystė privertė dalį žmonių peržiūrėti savo išlaidas tam tikroms sritims. Beje, panaši tendencija yra ir su tabako gaminiais. Perkamumas yra sumažėjęs, įvertinus finansines galimybes“, – teigė NATKD direktorius.

Nuo karantino pradžios darbo neturinčių žmonių Lietuvoje padaugėjo 26,5 proc. iki 203,6 tūkst. Šiuo metu registruotas nedarbas siekia 11,8 proc., o karantino pradžioje jis buvo 9,3 procento.

„Sodros“ duomenimis, nuo karantino pradžios iki birželio 11 dienos į darbą priimta 110 tūkst. žmonių, o atleista 115 tūkstančių.

Kviečiame stebėti tiesioginę transliaciją:


Rašyti komentarą...
P
Pluke
2020-06-15 19:26:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Praeita savaite rase kad padaugejo vartojanciu alkoholiniu gerimu o dabar raso kad sumazejo. Nebesusigaudo kada raso tiesa o kada meluoja
Atsakyti
-1

A
Artūras
2020-06-17 00:04:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
Aišku, kad juodoji rinka dirba po prakaitu. Suvartoja daugiau ir perka daugiau, bet ne iš mūsų parduotuvių lentynų. Šiaip tai alkoholio atsargos pas kiekvieną išaugo kaip minimum dvigubai, o gal ir trigubai. Laiko bomba tiksi, tik neaišku kada viskas gali keistis ne Lietuvos naudai.
Atsakyti
0

X
X
2020-06-16 00:45:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
Neiškenti neišgėrus?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (12)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų