Nepriklausomų kandidatų sąrašo Šiauliuose politikė Vaiva Macijauskienė skundžiasi patyrusi spaudimą iš rinkimų stebėtojų liautis rašyti asmeniniame tinklapyje ir socialiniuose tinkluose.
„Man paskambino Šiaulių miesto rinkimų stebėtojas ir parekomendavo tinklaraščio daugiau neberašyti, nes už tokias rašliavas galiu gauti baudą“, - savo asmeniniame tinklapyje rašo V. Macijauskienė.
Šiaulių mieste Vyriausioje rinkimų komisijoje (VRK) kol kas deleguoti trys stebėtojai, visi jie – nuo Naujosios sąjungos (socialliberalų). Partijos Šiaulių skyriaus pirmininkas Valerijus Simulik portalui balsas.lt sakė pirmą kartą girdįs apie galimą spaudimą politikei.
„Tai yra piliečio teisė laisvai reikštis elektroninėje erdvėje – mes gyvename demokratinėje visuomenėje“, - tvirtino V. Simulik, kategoriškai atmesdamas, jog bendrapartiečiai galėjo riboti kandidatės teisę agituoti.
Savo ruožtu, VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas sakė nematąs nieko bloga, jei kandidatai agitacijai ir saviraiškai išnaudoja elektroninę erdvę. Pasak pirmininko, čia galioja tokios pačios etikos taisyklės, kaip ir bet kur viešojoje erdvėje.
Be to, jei politinei reklamai perkami straipsniai portaluose ar įmonių prašoma sukurti tinklapį, tai turėtų atsispindėti kandidato politinės kampanijos finansavimo ataskaitose.
„Nemokamos Interneto galimybės yra didžiulės: pačių kandidatų puslapiai, socialiniai tinklai ir taip toliau. Jeigu kandidatas naudoja internetą, aš tame nematau nieko smerktino“, - sakė Z. Vaigauskas.
Pirmininkas kartu palygino, kad užsienyje politika žymiai aktyviau ir kūrybingiau išnaudoja internetą ir ne vien politinei reklamai. „Internetas yra ta priemonė, kuri stipriai konkuruoja su kita žiniasklaida“, - konstatavo Z. Vaigauskas.
Administracinių teisės pažeidimų kodeksas numato, kad trukdymas kandidatui ar kitam politinės kampanijos dalyviui susitikti su rinkėjais ar kitoks trukdymas vykdyti rinkimų ar referendumo agitaciją – užtraukia baudą nuo dviejų šimtų iki penkių šimtų litų, o rinkimų komisijų ar referendumo komisijų nariams arba kitiems pareigūnams, taip pat rinkimų ar referendumo stebėtojams – nuo penkių šimtų iki dviejų tūkstančių litų.