• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lie­pos 1-ąją Lie­tu­vo­je įsi­ga­lio­sian­tis Pro­ba­ci­jos įsta­ty­mas ka­lė­ji­mų du­ris tu­rė­tų at­ver­ti treč­da­liui lais­vės atė­mi­mo baus­mes at­lie­kan­čių nu­teis­tų­jų. Kiek jų grįš į Šiau­lių ap­skri­tį, kol kas ga­li­ma tik spė­lio­ti.

REKLAMA
REKLAMA

Ma­si­nis ka­li­nių pa­lei­di­mas anks­čiau lai­ko – vi­suo­me­nės ne­ri­mas dėl sau­gu­mo, šo­kas nu­ken­tė­ju­sie­siems ir įtemp­tas dar­bas lyg­ti­nai pa­leis­tų as­me­nų prie­žiū­ra už­siim­sian­tiems pa­rei­gū­nams.

REKLAMA

Pas­ku­ti­nis žo­dis – teis­mo

Pro­ba­ci­ja – al­ter­na­ty­va lais­vės atė­mi­mui. Ji reiš­kia, kad anks­čiau lai­ko iš ka­li­ni­mo įstai­gos pa­leis­tas nu­teis­ta­sis li­ku­sį baus­mės lai­ką gy­vens lais­vė­je pri­žiū­ri­mas, kont­ro­liuo­ja­mas ir auk­lė­ja­mas ša­lies Pa­tai­sos ins­pek­ci­jų (nuo lie­pos 1-osios – Pro­ba­ci­jos tar­ny­bų) pa­rei­gū­nų.

REKLAMA
REKLAMA

Pas­kai­čiuo­ta, kad, įsi­ga­lio­jus Pro­ba­ci­jos įsta­ty­mui, į lais­vę ga­lė­tų išei­ti apie tris tūks­tan­čius už įvai­rius nu­si­kal­ti­mus nu­teis­tų as­me­nų. Tiek esą ati­tin­ka pro­ba­ci­jos są­ly­gas ir įgi­ja tei­ses išei­ti anks­čiau lai­ko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar nu­teis­ta­jam, įver­ti­nus vi­sas cha­rak­te­ris­ti­kas ir pa­stan­gas gy­ven­ti ne­nu­si­kals­tant, ga­li bū­ti tai­ko­ma pro­ba­ci­ja, teis­mui pa­tars ša­lies lais­vės atė­mi­mo vie­to­se įkur­tos Lyg­ti­nio pa­lei­di­mo ko­mi­si­jos.

REKLAMA

Ga­lu­ti­nį žo­dį tars teis­mas.

Ma­žiau sau­gu ne­bū­sią?

Ne pa­slap­tis, kad bū­si­ma pro­ba­ci­ja gąs­di­na vi­suo­me­nę. Ne­ma­ža da­lis gy­ven­to­jų ma­no, kad ma­si­nis ka­li­nių – va­gių, plė­ši­kų, žmog­žu­džių ir kt. – pa­lei­di­mas ga­li iki kri­ti­nės ri­bos su­ma­žin­ti sau­gu­mą bei pa­blo­gin­ti ir taip jau ne­bliz­gan­čią ša­lies kri­mi­no­ge­ni­nę pa­dė­tį.

REKLAMA

Šiau­lių re­gio­no pa­tai­sos ins­pek­ci­jos lai­ki­na­sis va­do­vas Re­gi­man­tas Mi­ka­liū­nas ti­ki­na, kad vi­suo­me­nės nuo­gąs­ta­vi­mai nė­ra šim­tu pro­cen­tų pa­grįs­ti.

„Ma­si­nio ka­li­nių pa­lei­di­mo tik­rai ne­bus, – įsi­ti­ki­nęs R. Mi­ka­liū­nas. – Skai­čius – trys tūks­tan­čiai į lais­vę ga­lin­čių išei­ti ka­li­nių – tik teo­ri­nis. Ma­žiau sau­gu nei iki šiol ne­taps.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot pa­rei­gū­no, pre­ten­den­tas į lyg­ti­nį pa­lei­di­mą bus griež­tai svars­to­mas, ana­li­zuo­ja­mos jo pa­stan­gos gy­ven­ti pa­gal vi­suo­me­nei priim­ti­nas nor­mas, at­si­žvel­gia­ma, koks jo no­ras mo­ky­tis, dirb­ti, ko­kie so­cia­li­niai ry­šiai, įver­ti­na­ma pa­kar­to­ti­nio nu­si­kals­ta­mu­mo ri­zi­ka.

REKLAMA

Be to, as­muo tu­rės bū­ti at­li­kęs di­des­nią­ją da­lį jam už įvyk­dy­tą nu­si­kal­ti­mą pa­skir­tos baus­mės, t.y. kuo di­des­ne lais­vės atė­mi­mo baus­me as­muo bu­vo nu­teis­tas, tuo di­des­nę da­lį tu­ri at­lik­ti.

REKLAMA

Pa­rei­gū­nas su­ti­ko, kad ka­li­nio lyg­ti­nio pa­lei­di­mo grei­čiau­siai ne­sup­ras nu­ken­tė­ju­sy­sis – skriau­di­ko pa­lei­di­mas anks­čiau lai­ko jam ga­li su­kel­ti di­de­lį emo­ci­nį dis­kom­for­tą.

Teo­ri­nė ga­li­my­bė – šim­tai ka­li­nių

Pro­ba­ci­jos įsta­ty­mas nea­be­jo­ti­nai pa­pil­dys ir Šiau­lių re­gio­no pa­tai­sos ins­pek­ci­jos, bū­si­mos Šiau­lių apy­gar­dos pro­ba­ci­jos tar­ny­bos, įskai­to­je esan­čių nu­teis­tų­jų gre­tas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sus­kai­čiuo­ti, kiek pro­buo­ja­mų­jų grįš į Šiau­lių mies­tą, ap­skri­tį ar apy­gar­dą, kol kas nė­ra ga­li­my­bės. Ta­čiau aiš­ku, kad pir­mie­ji bu­vę ka­li­niai į gy­ve­na­mą­sias vie­tas tu­rė­tų grįž­ti dar šią va­sa­rą.

„Čia gy­ve­nę, nu­si­kal­tę ir nu­teis­ti as­me­nys, išė­ję į lais­vę, gal­būt ap­si­stos ki­tur, to­dėl re­gist­ruo­sis ki­tų ša­lies pro­ba­ci­jos tar­ny­bų įskai­to­se“, – sa­kė Šiau­lių re­gio­no pa­tai­sos ins­pek­ci­jos va­do­vas R. Mi­ka­liū­nas.

REKLAMA

„Šiau­lių kraš­tas“ pa­mė­gi­no san­ty­ki­nai pa­ly­gin­ti ša­ly­je praė­ju­siai­siais me­tais lyg­ti­nai iš įka­li­ni­mo įstai­gų pa­leis­tų ir į Šiau­lių re­gio­no pa­tai­sos ins­pek­ci­jos įskai­tą pa­te­ku­sių as­me­nų skai­čius.

Jei lo­gi­nė skai­čiuok­lė neap­gau­na, teo­riš­kai į Šiau­lių re­gio­ną pa­gal nau­ją­jį įsta­ty­mą ga­lė­tų grįž­ti maž­daug 13 pro­cen­tų nu­teis­tų­jų (apie 400 iš tri­jų tūks­tan­čių pre­ten­den­tų).

REKLAMA

Šiau­lių re­gio­no pa­tai­sos ins­pek­ci­jos įskai­to­je šių me­tų sau­sio 1 die­ną bu­vo re­gist­ruo­ti 145 lyg­ti­nai pa­leis­ti as­me­nys. 2011 me­tais per Pa­tai­sos ins­pek­ci­jos įskai­tą praė­jo 376 nu­teis­tie­ji.

R. Mi­ka­liū­nas su­ti­ko, kad dirb­ti su ke­lis kar­tus dau­giau nu­teis­tų­jų ne­gu iki šiol, 31-am (po re­for­mos – 36) Pa­tai­sos ins­pek­ci­jos pa­rei­gū­nui bū­tų ga­nė­ti­nai su­dė­tin­ga. Bet esą įvei­kia­ma.

REKLAMA
REKLAMA

„Vi­sa­da sa­kau, kad rei­kia dirb­ti su tais, ku­riems pa­gal­bos tik­rai rei­kia, – ak­cen­ta­vo pa­rei­gū­nas. – Jei su­si­ti­ki­muo­se su pa­rei­gū­nais nu­teis­ta­sis tik žiū­ri stik­li­nė­mis aki­mis ir gal­vo­ja neaiš­ku ką, apie ko­kią so­cia­li­za­ci­ją ir no­rą keis­tis kal­ba­me?“

Vie­na iš šiuo me­tu pa­grin­di­nių ša­lies Pa­tai­sos ins­pek­ci­jų (Pro­ba­ci­jos tar­ny­bų) funk­ci­jų ir kryp­čių R. Mi­ka­liū­nas įvar­di­jo nu­teis­tų­jų in­teg­ra­ci­ją į bend­ruo­me­nę, ban­dy­mus psi­cho­lo­giš­kai pa­veik­ti as­me­nis, kad jie su­pras­tų sa­vo nu­si­kals­ta­mos vei­kos ža­lą ap­lin­kai, kad pa­gal­vo­tų kaip jau­tė­si au­ka.

„Ka­li­nio so­cia­li­za­ci­ja, mąs­ty­mo kei­ti­mas tie­sio­giai su­si­ję su vi­suo­me­nės sau­gu­mu“, – ak­cen­ta­vo va­do­vas.

Ka­lė­ji­mas nei­šauk­lės

R. Mi­ka­liū­no žo­džiais, kad ir kaip vi­suo­me­nė bai­min­tų­si dėl grįž­tan­čių ka­li­nių, jie anks­čiau ar vė­liau vis tiek grįš.

Prak­ti­ka ro­do, kad tik ma­žu­ma nu­teis­tų­jų, ka­li­ni­mo vie­to­se iš­bu­vę vi­są pa­skir­tą ka­li­ni­mo lai­ką, grįž­ta no­rė­da­mi gy­ven­ti do­rai.

REKLAMA

Pas­te­bė­ta, kad kuo nu­teis­ta­sis il­giau ka­li, tuo grįž­ta pik­tes­nis, nu­si­vy­lęs, pra­ra­dęs so­cia­li­nius įgū­džius ir pa­si­ren­gęs lais­vė­je jo lau­kian­čias pro­ble­mas spręs­ti konf­lik­tiš­kai.

Pro­ba­ci­jos įsta­ty­mo rei­ka­lin­gu­mu nea­be­jo­ja ir Šiau­lių ap­skri­ties VPK vir­ši­nin­ko pa­va­duo­to­jas Ro­ber­tas Jag­mi­nas.

Kri­mi­na­lis­to pa­tir­tis sa­ko, kad ka­lė­ji­mas žmo­gaus ne­pa­tai­so – kaip ki­taip, jei me­tų me­tus „pa­sly­du­sie­ji bū­na tarp pa­sly­du­sių­jų“.

Ta­čiau kad lyg­ti­nis pa­lei­di­mas, kaip at­pil­das už ge­rą el­ge­sį, tin­ka vi­siems nu­teis­tie­siems R. Jag­mi­nas lin­kęs abe­jo­ti.

„Kiek kar­tų žmo­gus ga­li bū­ti lyg­ti­nai pa­lei­džia­mas? Ži­nau nu­teis­tų­jų, ku­rie, kaip pa­si­tai­sę, bu­vo pa­leis­ti po pen­kis ar še­šis kar­tus. Išei­na ir vėl įkliū­na. Ar ti­kė­tis, kad toks žmo­gus ga­li pa­si­tai­sy­ti, nė­ra nai­vu? Vi­liuo­si, kad Pro­ba­ci­jos įsta­ty­mas pa­dės at­rink­ti, kas yra kas“, – tei­gė pa­rei­gū­nas.

REKLAMA

Jo nuo­mo­ne, spren­džiant lyg­ti­nio pa­lei­di­mo ga­li­my­bę gre­ta ki­tų kri­te­ri­jų rei­kė­tų at­si­žvelg­ti ir į tai, ar nu­teis­ta­sis pri­pa­ži­no sa­vo kal­tę, ar at­si­pra­šė, bent iš da­lies at­si­ly­gi­no au­kai, ar gai­li­si.

Ša­lies ka­lė­ji­muo­se ne­lais­vės baus­mes at­lie­ka per 9000 nu­teis­tų­jų. Sta­tis­ti­kos duo­me­ni­mis, šim­tui tūks­tan­čių Lie­tu­vos gy­ven­to­jų ten­ka apie 300 nu­teis­tų­jų.

Edita KARKLELIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų