Teisingumo ministras teigia, kad finansavimas Kalėjimų departamentui nėra sumažėjęs, o šaltiniai institucijoje tvirtina, jog pinigų gali pritrūkti dėl kitų priežasčių.
Teisingumo ministras Remigijus Šimašius portalui „Balsas.lt“ trečiadienį sakė, kad kalbos apie lėšų, skiriamų įkalinimo įstaigoms išlaikyti, mažinimą yra nepagrįstos. „Kalėjimų departamentui 2009 m. lėšos nėra sumažintos. Tiesiog sustabdyti kai kurie didinimai. Tiesa, taupymui resursų yra. Tai galima daryti efektyviau organizuojant valdymą. Departamentas dabar man iš naujo ruošia pasiūlymus“, – tvirtino ministras.
Kalbos apie galimas riaušes įkalinimo įstaigose, jei joms verslininkai atsisakytų tiekti maisto produktus, R. Šimašiui atrodo laužtos iš piršto.
Tuo tarpu „Balsas.lt“ šaltiniai departamento vadovybėje teigia, kad lėšos nėra sumažintos tik įkalinimo įstaigų finansavimui. Pačiam departamentui finansavimas esą apkarpytas.
Didžiausia problema, anot pareigūnų, yra tai, kad verslininkai negauna kainos skirtumo už patiektas prekes. Jis susidarė, kai pridėtinės vertės mokestis (PVM) mėsai, žuviai ir daržovėms išaugo nuo 5 iki 19 proc. Maistą iš kalėjimams tiekiamų produktų nuteistieji gaminasi patys.
Kaip pabrėžia pareigūnai, Lietuvos kalinimo įstaigų „klientai“ yra įnoringi. Jie ligi šiol nemoka už elektrą, kurią sunaudoja jų asmeniniai buitiniai prietaisai, yra išsireikalavę, kad kainos kalėjimo parduotuvėje būtų ne aukštesnės nei aplink esančiose teritorijose.
Taupanti Andriaus Kubiliaus Vyriausybė pinigų skirtumui padengti atskirai neskyrė. Tiekimas, pasak pareigūnų, kol kas nėra nutrūkęs, bet verslininkai į departamentą esą siunčia piktus laiškus ir pretenzijas.
Visgi R. Šimašius sakė nemanąs, kad taupymas gali būti priežastimi išleisti dalį nuteistųjų į laisvę. Pasak jo, tai nėra ir negali būti kriterijus. „Daugelis iš jų susidurtų su tuo, kad neturi kur eiti ir ką veikti, tinkamų adaptacijos programų ligi šiol nėra. Išėję ne po vieną, o grupėmis, jie integruosis dar sunkiau ir greit sugrįš, iš kur buvo paleisti“, – tvirtino jis.
Šiuo metu Lietuvoje kali daugiau nei 8 000 nuteistųjų ir suimtųjų. Dar beveik tiek yra Kalėjimo departamentui pavaldžių pataisos inspekcijų įskaitose. Vienam nuteistajam valstybė skiria apie 64 litų dienai ir apie 23 300 litų per metus.