Kaip Sausio 13-ąją buvo saugomas Vytautas Landsbergis: turėjo kraštutinį planą ir paruoštą jo antrininką

Prieš 30 metų Sausio 13-osios įvykiams buvo paruoštas Vytauto Landsbergio apsaugos planas. Aukščiausioje Taryboje tuo metu veikęs apsaugos skyrius buvo suorganizavęs V. Landsbergio antrininką. Jis nelaimės atveju būtų nukreipęs dėmesį, kad Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas galėtų išvykti į saugią vietą.

Sausio 13-ąją buvo paruoštas Seimo rūmų apsaugos planas. 1991 m. Aukščiausioje Taryboje veikė Artūro Skučo vadovaujamas apsaugos skyrius.

Skyrius rūpinosi ne tik pastato apsauga, bet ir asmeniniu V. Landsbergio saugumu – tuo metu jis buvo aukščiausias šalies vadovas.

Praėjus trims dešimtims metų aiškėja naujų detalių apie Sausio 13-osios įvykius. Apie tai buvo pasakojama ir laidoje „Karštai su tv3.lt“.

V. Landsbergis turėjo antrininką

Kaip pasakoja buvę V. Landsbergio apsaugos darbuotojai, Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas sausio įvykių metu turėjo savo antrininką. Tai buvo parlamento asmens apsaugos skyriuje dirbęs vilnietis Andrius Česnakavičius.

Buvęs Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko asmens sargybinis Anton von Gravrock laidoje „Karštai su tv3.lt“ sako, kad antrininkas į Atkuriamojo Seimo pirmininką buvo panašus fiziškai.

„Aukščiausioje Taryboje dirbo vienas darbuotojas. Fiziškai buvo panašus į Landsbergį. Buvo tokia mintis juo kraštutiniu atveju pasinaudoti kaip Landsbergio antrininku“, – sako A. von Gravrock.

Sakoma, kad vyrų eisena buvo panaši, tačiau skyrėsi ūgis.

„Truputį buvo panašumų, reikėjo suvaidinti, nes jis yra aukštesnis už mūsų profesorių“, – sako buvęs Aukščiausios Tarybos Pirmininko asmens sargybos padalinio vadas Stasys Sabalius.

Portalui tv3.lt pavyko susisiekti su pačiu A. Česnakavičiumi, vyras patvirtino informaciją, tačiau garsiai nebuvo linkęs apie tai plačiau kalbėti.

A. Česnakavičių galite matyti nuotraukoje (vyras su šviesiu paltu kairėje nuotraukos pusėje – aut. past.).

REKLAMA

Būtų nukreipęs dėmesį

Iškilus pavojui, A. Česnakavičius būtų buvęs aprengtas tokiais pat kaip V. Landsbergio rūbais. Antrininkas būtų nukreipęs Sovietų Sąjungos dėmesį, o tikrasis V. Landsbergis nepastebėtas būtų išvykęs į saugią vietą.

Tiesa, nors kai kuriose nuotraukose A. Česnakavičius ir V. Landsbergis užfiksuoti kartu, pats V. Landsbergis apie savo antrininką ne daug žinojo.

„Man paskui sakė, kad yra panašus paruoštas, jeigu reiks. Daug ką man pasakydavo. Pasakydavo, kad einant į žmones, į minią, reikia dairytis aplinkui, vienas kitas gali būti pavojingas.

Turėjau tokią apsauginę Tatjaną, tokią stambią, gražią merginą imtynininkę. Ji turėjo būti eilinė moteriškė toje minioje, kur nors netoli“, – sako V. Landsbergis.

Parengė Ugnė Paulauskaitė


Rašyti komentarą...
R
Romas
2021-01-13 13:40:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
Antrininka butu paukojes.Tai ta antrininka reikia didvyriu vadinti,o ne V.Lansbergi,kuris kaip zuikis butu sprukes i miska.
Atsakyti
-5

m
margaritas
2021-01-13 13:17:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
Būkit geri nustokit apie tą Landsbergį.kartais atrodo kad be Laba ergio nėra daugiau problemu
Atsakyti
-6

V
Vilma
2021-01-13 13:25:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kiek gi galima tą Landsbergį, visur kišti,visi ži kad jis didžiausias nusikaltėlis.Jau vemti verčia nuo jo.
Atsakyti
-6

SKAITYTI KOMENTARUS (39)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų