Trečią kartą per kelerius metus sulaukę telefoninių sukčių skambučio, du garbaus amžiaus šiauliečiai Bronė ir Vytautas neapsikentė - iškvietė policijos pareigūnus ir padėjo įvilioti apgavikus į spąstus.
Nors iš pradžių ir buvo patikėję ir išsigandę, kad jų "anūkui" atsitiko didelė bėda, buvę mokytojai laiku susigaudė, kad juos bando apgauti. "Net kraujospūdis nepakilo, nei širdies ritmas sutriko. Kone tris valandas bute buvo kriminalistas, ramino mus, palaikė. Jam labai norime padėkoti", - savaitraščiui "Šiauliai plius" sakė sutuoktiniai.
"Seneliai, ar padėsite?"
Pirmadienį, birželio 14 d., į Šiaulių areštinę buvo uždarytas 32 metų Svajūnas Dovidaitis. Už tai, kad pasikėsino apgaule iš Šiauliuose gyvenančių garbaus amžiaus sutuoktinių išvilioti 8 tūkst. litų. Policijos išplatintame pranešime buvo teigiama, kad sukčius sulaikytas būtent senolių dėka, nes jie laiku pranešė apie melagingą skambutį ir policijai pavyko surengti pasalą.
Sukčius jau belangėje, tačiau tik patys artimiausi žmonės žino, ką, rodos, eilinio pirmadienio popietę išgyveno 79-erių Bronė ir 86-erių Vytautas. "Labiausiai bijojome, kad anūkui bėda atsitiko. Paaiškėjus, kad jis gyvas ir sveikas, nebeliko jokios baimės", - sako šiauliečiai, kurių bute ir įvyko sukčiaus sulaikymo operacija.
Bronė sako, kad jai jau tris kartus yra tekę kalbėti su sukčiumi. Kartą paskambinęs vyras prisistatė į bėdą patekusiu žentu ir nurodė telefono numerį, kuriuo reikia paskambinti. Bronė nepaskambino, o dar kartą paskambinę sukčiai su jos vyru kalbėti neišdrįso.
Kitą kartą paskambino vyras ir, prisistatęs anūku, prabilo apie bėdą. "Ar nepažįsti, močiute?", - paprašytas vardą pasakyti suokė sukčius, bet vardo, deja, jis neatspėjo.
"Vyras paprastai neina prie telefono, tad pirmadienį su sukčiumi pradėjau kalbėti aš. "Močiute, blogai man", - išgirdusi Bronė sako nė nesuabejojusi, kad skambina anūkas. Balsas buvo labai panašus. "Ar čia tu, Pauliau?" - paklausė moteris ir tik vėliau suprato, kad blogai pasielgė, kreipdamasi vardu. Sukčius vardą patvirtino ir ėmė suokti, kad pateko į avariją, kad jam sužalotas veidas. "Tai dar ne viskas, aš partrenkiau mergaitę. Jai lūžo abi kojos, ant kapoto ji užlėkė. Stiklo neišmušė, bet aš į vairą trenkiausi veidu. Buvau neprisisegęs, prakirsta lūpa, kliba keli dantys", - močiutę baugino "anūkas".
Apie sužalotą burną pasakoti naudinga. Kai ji sužalota, balsas gali būti pasikeitęs, tad sukčiui įtikinti pašnekovą lengviau. "Anūkas" tuomet perdavęs telefono ragelį "policininkui" - autoinspektoriui Vainauskui iš Vilniaus. Avarija įvykusi sostinėje, būtent ten ir gyvena šiauliečių anūkas.
Itin susijaudinusiai ir išsigandusiai Bronei "inspektorius" paaiškinęs, kad sužalotos mergaitės tėvas nori gražiuoju susitarti su "Pauliumi" ir dukrai gydyti prašo sumokėti aštuonis tūkstančius litų. "Seneliai, ar padėsite?" - labai mandagiai klausinėjo "pareigūnas".
Pažymėjimą tyrinėjo didinamuoju stiklu
Išgirdusi klausimą apie pinigus, susijaudinusi Bronė prie telefono pakvietė sutuoktinį - tegul jis sprendžia, ką daryti. Pasak Vytauto, sukčiai jam papasakojo apie avariją dar smulkiau. Kalbėjo apie anūkui sušvirkštus raminamuosius, paprašė užsirašyti telefono numerį ir juo paskambinti, nes jis, neva - nemokamas. Štai tada šiauliečiams ir kilo įtarimas, kad juos bandoma apgauti.
Visa drebėdama iš susijaudinimo Bronė nulėkė pas kaimynus ir paprašė leisti paskambinti policininkams. Pareigūnas atvyko akimirksniu ir patarė sutuoktiniams kalbėtis su sukčiais kiek galima ilgiau, sutikti su visais pasiūlymais.
"Atėjo toks civiliais rūbais vilkintis vaikinukas. Ranka sugipsuota, tai iš pradžių nepatikėjome, kad jis - kriminalistas. Paėmiau jo pažymėjimą ir per lupą jį ištyrinėjau", - dabar jau juokiasi savo įtarumą prisiminusi Bronė.
Pareigūnas ramino susijaudinusią moterį, užtikrintai pažadėjo, kad sukčiai bus sulaikyti. Tuo metu Vytautas vis dar kalbėjosi su sukčiais telefonu, nes šie reikalavo nepadėti telefono ragelio. Matyt, bijojo, kad sutuoktiniai gali paskambinti policijai, jei ką nors įtars.
Kone tris valandas truko Vytauto pokalbis su "anūku" ir "inspektoriumi". Šiaulietis jiems sakė, kur yra gatvė, kur gyvena, porino apie sveikatą, ar dar vairuoja automobilį. Vytautui pasakius, kad aštuonių tūkstančių litų jis neturi, sukčiams galiausiai tiko ir dviejų tūkstančių litų suma.
"Sukčiai pasakė, kad pinigų atvažiuos paimti Radviliškyje dirbantis sužalotos mergaitės brolis. Vėliau pasakė, kad brolis negali, tad paprašė pinigus atnešti į banką. Nurodė net sąskaitos numerį", - prisiminė Vytautas.
Pokalbį girdintis šiauliečių bute esantis pareigūnas patarinėjo Vytautui nesutikti su tuo. Sakyti, kad žmonos sveikata prasta, kad iš buto išeiti jis negali. Sukčiai žadėjo net taksi iškviesti, kad Vytautą į banką nuvežtų, bet vyras neatlyžo. Gynėsi, kad tuo metu ligotai žmonai gali tekti greitąją pagalbą kviesti.
Galų gale sukčiai pasakė, kad sužalotosios mergaitės "brolis" pas juos atvyks. Padiktavo sutarties tekstą, kurį "brolis", paėmęs pinigus, turėsiąs pasirašyti. Sukčiai netgi prašė surašyti kupiūrų serijų numerius. Tuos pačius numerius užsirašinėjo ir bute buvęs kriminalistas.
Sulaikymo operacija - lyg filme
Kriminalistas į šiauliečių butą pasikvietė kolegą ir visi ėmė laukti "brolio". Kai buto duris pravėrė nepažįstamas vaikinas ir prisistatė "broliu", senoliai jam padavė prašomus pinigus, pasiūlė juos perskaičiuoti. "Tik filme taip esu mačiusi - pareigūnai žaibo griečiu puolė prie sukčiaus, jį paguldė ant žemės ir surakino antrankiais", - šypsosi Bronė.
Sukčių policininkai išsivedė, išsinešė ir pinigus, kuriuos pažadėjo greitai grąžinti. "Pareigūnai sakė, kad tam, kuris paima iš apgautųjų pinigus, sukčiai sumoka 30 procentų sumos", - sakė šiauliečiai.
Policininkai padėkojo Bronei ir Vytautui už pagalbą. "Galėjau juk iš karto paskambinti anūkui ir paklausti, ar jam nieko nenutiko. Anūkui paskambinau jau tada, kai policiją iškviečiau", - sako Bronė.
Nenuostabu, kad apgavikus garbaus amžiaus sutuoktiniams pavyko pergudrauti. Jie buvę mokytojai: Vytautas - geografijos, Bronė - chemijos. Pensininkai nesėdi užsidarę namie - abu mėgsta skaityti, Bronė - spręsti kryžiažodžius, Vytautas dainuoja keliuose choruose.
Tiesa, su sulaikytuoju Svajūnu Dovidaičiu pareigūnams tenka susidurti ne pirmą kartą. Jis jau aštuonis kartus teistas už vagystes ir plėšimus. Pradėjęs savo "karjerą" 1993 metais spalvotojo metalo vagystėmis, jis vogė iš parduotuvių, gyvenamųjų patalpų, kioskų arba tiesiog gatvėje jėga atimdavo daiktus iš praeivių.
Atlikęs bausmę už paskutiniąją vagystę, jis į Šiaulius grįžo šių metų balandį. Dabar, matyt, nutarė pakeisti nusikaltimų profilį. Kriminalistai tiria, ar prieš kelias dienas iš 76-erių metų Ežero g. gyventojos pinigus išviliojęs vyras nėra tas pats asmuo. Tądien moteriai paskambinęs vyras prisistatė policijos pareigūnu ir, ją įtikinęs melaginga žinia apie į nelaimę patekusį jos artimą žmogų, pasisavino 2,3 tūkst. litų.
Oksana LAURUTYTĖ