Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gavę neplanuotus 10 tūkst. eurų pajamų, žmonės pirmiausia juos skirtų savo namų remontui, parodė „Swedbank“ užsakymu atliktas gyventojų nuomonės tyrimas, rašoma pranešime spaudai.

Gavę neplanuotus 10 tūkst. eurų pajamų, žmonės pirmiausia juos skirtų savo namų remontui, parodė „Swedbank“ užsakymu atliktas gyventojų nuomonės tyrimas, rašoma pranešime spaudai.

REKLAMA

Akivaizdu, kad karantino metu priversti namuose praleisti daugiau laiko gyventojai norėtų savo būstą pagerinti. Planuojant remonto darbus įprastai susiduriama su dilema, kiek lėšų skirti atnaujinimui. Atsakymą rasti padės objektyvus esamos būsto būklės įvertinimas ir aiškus žinojimas, ką su nekilnojamu turtu ketinama daryti netolimoje ateityje. 

Būsto remontas yra savotiška investicija – teisingai pasirinkus, ką ir kada darysime, galime ne tik sutaupyti pinigų, bet ir išvengti papildomų išlaidų ateityje. Be to, tvarkingą būstą galima sėkmingai „įdarbinti“ išnuomojant arba, padidinus jo vertę, vėliau pelningai parduoti.

Kosmetinis ar kapitalinis – kurį pasirinkti? 

Prieš pradedant galvoti apie investicijų į remonto darbus dydį, svarbu įvertinti esamą situaciją ir nuspręsti, ar imtis vadinamojo kapitalinio, ar tik kosmetinio remonto. 

REKLAMA

Kosmetinis remontas paprastai apima sienų ir lubų atnaujinimą, durų ar langų keitimą. Tuo tarpu kapitalinio remonto metu gali tekti keisti viso būsto grindis, iš naujo įsirengti vonios kambarį, pakeisti jungiklius, šviestuvus, elektros instaliaciją, o gal net ir kambarių išplanavimą, griaunant sienas ir statant naujas. Priklausomai nuo remonto tipo ir esamos situacijos, remontui reikalinga suma gali svyruoti nuo 2 iki 20 tūkst. eurų. 

Remiantis NT specialistų rekomendacijomis, kosmetinį remontą paprastai atlikti verta kas penkerius metus, kad būstas pernelyg nenusidėvėtų ir kuo ilgiau išlaikytų savo rinkos vertę. Be remonto gyvenant ilgiau, gali prireikti ir kapitalinio pertvarkymo.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau remontą visų pirma atlikti prasminga dėl savęs, kad namuose gyventi būtų jauku. Tokiu atveju būsto atnaujinimo mastą galite pasirinkti pagal norus ir esamas finansines galimybes. Jei mąstote apie nekilnojamo turto nuomą ar pardavimą, būsto patrauklumui sukurti taip pat gali užtekti vien kosmetinių pokyčių. 

Kiek pinigų skirti 

Būsto remonto kaina priklauso nuo nemažai faktorių – esamos būsto būklės, pasirinktų medžiagų kokybės, darbų kainos ir kitų priežasčių. Tad siekiant suplanuoti konkrečią remontui skirtą sumą, ekspertai pirmiausia rekomenduoja aiškiai įvardinti, kokius remontui keliate tikslus. 

Nusprendę, kokių būsto atnaujinimų norite, pasižymėkite, ką bet kuriuo atveju atlikti privalu. Pavyzdžiui, norėdami įgyvendinti kosmetinį remontą, įsivardykite, ar tik perdažysite sienas, ar keisite langus ir duris. Tokiu būdu galėsite nusimatyti planuojamų darbų apimtis ir įvertinti kelias jų atlikimo galimybes. Įprastai 50 kv. m. buto kosmetiniam remontui vidutiniškai gali tekti išleisti nuo 2 iki 3 tūkst. eurų. 

REKLAMA
REKLAMA

Jei įvardyta suma atrodys per didelė, kruopščiai įvertinkite norimų medžiagų kainas, darbus atlikti galinčių darbininkų pasiūlymus ir paieškokite, kur galite sutaupyti. 

Kosmetinis remontas nėra sudėtingas, todėl gyventojai dažnai renkasi jį atlikti savarankiškai ir taip sutaupo lėšų. Be to, toks remontas nepriklauso nuo aplinkos sąlygų, tad gali būti atliekamas ir žiemą, kai remonto darbų kainos paprastai būna mažesnės nei vasarą. 

Esminė taisyklė – jei būstą planuojate parduoti, kosmetiniams pataisymams skirti itin daug lėšų neverta, nes dėl jų būsto vertė ypač smarkiai nepakils, be to, naujieji šeimininkai gali turėti savo namų viziją. 

Tuo tarpu kapitalinio remonto kaina priklauso nuo būsto būklės ir „amžiaus“ – senesnės statybos būstas dažniausiai reikalauja daugiau investicijų. Priklausomai nuo situacijos bei norimų pasiekti patobulinimų būste, kapitalinio remonto kaina gali išaugti ir iki keliasdešimties tūkstančių eurų.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu ruošdami remonto darbų planą ir sąmatą matote, kad praktiškai viską reikės keisti iš pagrindų – grindis, vonią, virtuvę, sienas, baldus ir kita – suma gali išaugti drastiškai, net iki 25 tūkst. eurų. „Swedbank“ duomenys rodo, kad gyventojai būsto remontui vidutiniškai skolinasi apie 10 tūkst. eurų. 

Kada metas parduoti 

Neretai planuodami būsto remontą ir pastebėję laukiančių darbų mastą, žmonės ima svarstyti apie nekilnojamo turto pardavimo galimybę – kartais senojo būsto pardavimas ir naujo įsigijimas būna mažiau laiko užimantis ir pigesnis procesas nei nuodugnus kapitalinis remontas. 

Apie būsto pardavimą patartina svarstyti tuomet, kai tiksliai žinoma, koks naujas nekilnojamas turtas jus domina, ir kai galima įsivertinti savo finansines galimybes jį įsigyti, pardavus senuosius namus. 

Dažnas atvejis, kai gyventojai, pradėję planuoti kapitalinį būsto remontą, išsigąsta laukiančių darbų masto ir skuba būstą parduoti. Vis tik dažnai iki galo nesutvarkyto ir remonto reikalaujančio nekilnojamo turto kaina rinkoje gali būti žemesnė nei vidutinė, o tai vėliau gali sukelti sunkumų įsigyjant naujus namus. 

Tad prieš priimant sprendimą, verta paskaičiuoti − ar pardavus dabartinį būstą pakaks lėšų naujų namų įsigijimui arba pradinio įnašo sukaupimui. Kitu atveju verčiau sutaupytus pinigus skirkite remontui – tai padės ir atsinaujinti gyvenamąją erdvę, ir galimai kilstels būsto vertę, o tai leis neskubėti priimant sprendimą dėl būsto pardavimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų