Įtakingas JAV leidinys „Business Insider“ įtraukė Lietuvą į rizikingiausių pasaulio valstybių sąrašą, kuriame atrinkta 18 pasaulio šalių, pasižymėjusių aukščiausiais kredito rizikos apsikeitimo sandorių rodikliais (angl. CDS – credit default swap). Lietuva, viena iš 8 čia paminėtų Europos Sąjungos (ES) narių, užėmė 15 vietą, o Latvija ir Estija į sąrašą nepateko.

Galima ginčytis dėl tokio neigiamo Lietuvos valstybės pajėgumų vertinimo, juk bendroji Lietuvos valdžios sektoriaus skola Europos Sąjungos šalių kontekste išlieka perpus mažesnė nei ES vidurkis (trečiąjį 2010 m. ketvirtį Lietuvos rodiklis siekė 37,1 proc. BVP, o euro zonos vidurkis šoktelėjo iki 82.5 proc. BVP). Beje, Latvijos rodikliai yra mažai atitolę nuo Lietuvos: kovo 9 d. duomenimis, 5 metų Latvijos CDS eurais buvo 221, o Lietuvos – 224 punktai, o skolos ir BVP santykis yra net didesnis – 43,4 procento. Panašu, kad užsienio ekspertai labiau pasitiki Tarptautinio valiutos fondo pagalba ir jų taikomomis biudžeto varžymo priemonėmis nei nacionalinių vyriausybių sugebėjimais suvaldyti fiskalines problemas.

Augantis spaudimas didinti palūkanų normas tiek ES, tiek už jos ribų didina įtampą ir neigiamai veikia verslo lūkesčius bei požiūrį į valstybes. Pasaulis gana kritiškai įvertino nekantriai lauktus nedviprasmiškus Europos centrinio banko signalus apie galimą pavasarinį skolinimosi branginimą – palūkanų normų kilstelėjimas, siekiant sutramdyti įsibėgėjusią infliaciją, gali sulėtinti ir taip silpną euro klubo narių atsigavimą.

REKLAMA

Stebint kopiančias į viršų pasaulio naftos kainas, Europos komisija prieš savaitę padidino euro zonos infliacijos prognozę 2011 m. iki 2,5 procento. Akivaizdu, kad kovai su kylančiomis kainomis reikės daugiau nei vienos intervencijos.


Rašyti komentarą...
D
Dura
2011-03-15 10:44:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
Japonija turi 225 BVp skolą.Tačiau ji skolinasi super pigiai ir skola neauga kosminiu greičiu.:)
Atsakyti
0

b
bloagiau ,nei pernai...
2011-03-15 11:11:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
2010 m. pabaigoje atliktas tyrimas „Lietuvos finansų anatomija“ atskleidė, kad net pusė vidutines ir aukštesnes pajamas gaunančių Lietuvos gyventojų savo finansinę padėtį vertina prasčiau nei tuo pačiu metu pernai. Tuo tarpu pagerėjimą jaučia vos dešimtadalis, skelbiama tyrimo or--ganizatorių pranešime spaudai.
Atsakyti
0

d
dura
2011-03-15 12:01:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
Panele,aš daba jumim paaiškinsiu labai aiškiai ir labai paprastai.Štai jūs turite būsto paskolą 200 000 lt. 25 metams su 5 proc. palūkanomis.Kiekvieną mėnesį Tamsta už tą paskolą mokate 500 lt.ir galvos nesukate,kad jūsų paskola jūsų pajamas viršija 100 kartų arba yra 10 000 proc. nuo jūsų mėnesio biudžeto.Dabar jūs sugalvojate pažaisti kazino ir ,turėdamas 2000 lt. mėn. pajamų,pasiskolinate iš credit 24 1000 lt.su 1000 proc. metinėm palūkanom:)Ar jūs supratote,ką padarėte?Jūs jau po 1 metų tampate skolingas 10 000lt.Jūs pasiskolinate tik 50 proc. savo mėn pakamų,o s dėka palūkanų augimo kosminiu greičiu-tampat prasiskolinęs bėdžius,nesugebantis skolos aptarnauti.:)
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (20)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų