REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
4
įspėjimas prie pasienio su Baltarusija (M. Vasiliausko nuotr.)

Užsienio reikalų ministerija griežtina toną: jei anksčiau buvo švelniai rekomenduojama Lietuvos piliečiams nevykti į Baltarusiją, tai dabar Lietuvos valstybės institucijos prie sienos pakabino plakatus, kuriuose skelbia, jog kelionės į Baltarusiją kenkia sveikatai ir gyvybei, siūloma nerizikuoti saugumu ir nekeliauti, nes galima ir nesugrįžti. 

4

Užsienio reikalų ministerija griežtina toną: jei anksčiau buvo švelniai rekomenduojama Lietuvos piliečiams nevykti į Baltarusiją, tai dabar Lietuvos valstybės institucijos prie sienos pakabino plakatus, kuriuose skelbia, jog kelionės į Baltarusiją kenkia sveikatai ir gyvybei, siūloma nerizikuoti saugumu ir nekeliauti, nes galima ir nesugrįžti. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip Lietuva reaguoja į Baltarusijos pratęstą bevizį režimą 2023-iesiems metams Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos piliečiams. Vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius teigia, kad beviziu režimu Baltarusija siekia pritraukti besiribojančių šalių piliečius, vykdo propagandinę kovą, nutaikytą į pigesne druska susiviliojusius piliečius. Bet siūloma tuo nesusivilioti, nes paskui pasienyje galima sulaukti saugumo tarnybų dėmesio – Lietuvos piliečiai gali būti apklausinėjami, gali būti apžiūrimi jų mobilieji įrenginiai, žmonės gali būti terorizuojami, šantažuojami. 

REKLAMA

Statutinių įstaigų pareigūnams, tarnautojams rekomendacijos dėl vykimo į Baltarusiją išvis yra griežtos, nes įvairias valstybines pareigas užimantys asmenys galėtų tapti sultingu baltarusių tarnybų laimikiu. 

„Galioja Užsienio reikalų ministerijos rekomendacija Lietuvos piliečiams nevykti į Baltarusiją, o esantiems Baltarusijos teritorijoje, kaip galima greičiau iš ten išvykti. Mūsų informacija yra pagrįsta informacija apie suintensyvėjusius Baltarusijos institucijų priešiškus ir provokacinius veiksmus prieš Lietuvos piliečius, kurie yra laikinai atvykę į Baltarusijos Respubliką, į Baltarusiją vykstantys Lietuvos piliečiai apklausinėjami punktuose taikant psichologinį spaudimą, šantažą, verčiami bendradarbiauti“, – spaudos konferencijoje teigė užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas. 

REKLAMA
REKLAMA

Pasak viceministro, reikia turėti omenyje, kad jeigu Lietuvos pilietis pateks į bėdą Baltarusijoje, pagalbos nebus iš ko sulaukti, nes Minskas drastiškai sumažino diplomatinį atstovavimą iki vieno diplomato. „Daugeliu atveju Lietuvos institucijos nebus pajėgios suteikti konsulinės, teisinės, kitokios pagalbos“, – teigia M. Adomėnas. 

„Norime pabrėžti, kad Lietuvos Respublikos piliečių kelionės į Baltarusiją, ignoruojant Užsienio reikalų ministerijos perspėjimą, kelia grėsę jų pačių saugumui, sveikatai ir galimai, kraštutiniu atveju, gyvybei“, – pridūrė viceministras. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Klausiamas, kiek asmenų pastaruoju metu susidūrė su agresyviu Baltarusijos tarnybų elgesiu, M. Adomėnas pabrėžė, kad žinia yra prevencinė, bet tokių atvejų būta praeityje, o papildomų rizikų kelia „Wagner“ įsikūrimas Baltarusijoje. Bet, pavyzdžiui, Latvija šiemet kovą buvo skelbusi, kad Baltarusija sulaikė 18 piliečių, kuriuos kaltina įvairiais nusikaltimais. 

Per pusmetį – 230 tūkst. Lietuvos piliečių lankėsi Baltarusijoje

Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas kiek plačiau papasakojo, kaip Lietuvos piliečiai jau gali suvokti, kad turės problemų. 

REKLAMA

„Dažniausiai tai piliečiai nukreipiami į antros linijos patikrinimo vietą. Žmonės kviečiami į atskirą patalpą. Taisyklė tokia, kad atstovai būna civiliai apsirengę, neprisistato, pradeda kalbėti, klausinėti, užduoti klausimus dėl pozicijos Baltarusijos režimo atžvilgiu, užduoda ir kitus klausimus, susijusius su Rusijos agresija prieš Ukrainą. Toliau gali būti siūlomi tam tikri dalykai, atlikti tam tikrus veiksmus. Gan dažnai vyksta išmaniųjų įrenginių patikrinimai, tai yra telefono. Tikrinamos nuotraukos, tikrinama prie kokių socialinių tinklų prisijungia“, – pasakojo vadas

REKLAMA

Valstybės sienos apsaugos tarnybos vado teigimu, per 6 mėnesius į Lietuvą ir į Baltarusiją keliavo apie 2 mln. keleivių.

Per šį laikotarpį į Lietuvą atvyko ir paskui išvyko apie 830 tūkst. Baltarusijos piliečių bei į Baltarusiją vyko ir parvyko apie 230 tūkst. Lietuvos piliečių. Vidutiniškai per mėnesį į Baltarusiją nuvyksta apie 52 tūkst. Lietuvos piliečių. 

Norėdama mažinti vykimą į Baltarusiją Lietuva svarsto artimiausiu metu sumažinti 2 pasienio su Baltarusija punktų pralaidumą, kur aptarnaujami daugiausia lengvieji automobiliai, dviratininkai, pėstieji ar tuščios krovininio transporto priemonės. Iš viso su Baltarusija Lietuva turi 6 pasienio kontrolės punktus, visuose juose įrengti įspėjamieji plakatai apie grėsmes. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tikiuosi, kad dalis Lietuvos piliečių persvarstys savo ketinimus ir supras, kad pigesnė druska kitapus sienos gali labai brangiai kainuoti“, – teigė užsienio reikalų viceministras M. Adomėnas. 

VSD perspėja apie gresiančius nemalonumus

Valstybės saugumo departamentas nuolat primena, kad Baltarusijos žvalgybos tarnybos yra suaktyvinusios veiklą pasienyje, ir ragina vengti kelionių į tą šalį. Į Baltarusiją vykstantys Lietuvos piliečiai apklausinėjami pasienio punktuose, pasitelkiant šantažą ir psichologinį spaudimą verčiami bendradarbiauti su Baltarusijos žvalgybos tarnybomis.

REKLAMA

„Baltarusijos žvalgybos tarnybos aktyviai vykdo į Baltarusiją vykstančių Lietuvos piliečių apklausas pasienio punktuose, tikrina kompiuterius ir mobiliuosius telefonus bei juose randamus kontaktus, socialinių tinklų paskyras, fotografijas, žemėlapių maršrutus. Apklausų metu Baltarusijos pareigūnai renka informaciją apie Lietuvos piliečių politines pažiūras, darbovietes, bando išsiaiškinti ryšius su pasienio, teisėsaugos, žvalgybos pareigūnais“, – teigia Valstybės saugumo departamentas

Lietuvos žvalgyba teigia, kad žinoma apie atvejus, kai Lietuvos piliečiai apklausų metu susidūrė su šantažu ir psichologiniu spaudimu, teigiant, kad draudimas atvykti į Baltarusiją bus panaikintas, jeigu asmenys sutiks bendradarbiauti su Baltarusijos žvalgybos tarnybomis.

REKLAMA

„Valstybės saugumo departamentas primena, kad verbuojant Lietuvos piliečius naudojami įvairūs svertai: palankumas Baltarusijos režimui, vertimasis kontrabanda ar kita nelegalia veikla, suinteresuotumas lankytis Baltarusijoje dėl verslo interesų ar giminystės ryšių. Nesutikus bendradarbiauti asmuo gali būti šantažuojamas, grasinama apkaltinti šnipinėjimu ar kriminaliniais nusikaltimais“, – teigiama departamento pranešime. 

„Atkreipiame dėmesį, kad Baltarusijos žvalgybos tarnybos iš asmeninių kompiuterių ir mobiliųjų įrenginių paimtą informaciją gali panaudoti ne tik prieš patį asmenį, bet ir jo šeimos narius, artimuosius ar kolegas, siekdamos juos kompromituoti ir verbuoti, ypač jei jie lankysis Baltarusijoje ar Rusijoje“, – priduria Lietuvos žvalgyba. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žvalgyba ragina visus gyventojus, kurie buvo apklausti Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje arba kurių įrenginiai buvo tikrinti, pranešti Valstybės saugumo departamentui. 

„Valstybės saugumo departamentas rekomenduoja vengti kelionių tiek į Baltarusiją, tiek į Rusiją. Paskutiniais metais didesnė dalis nustatytų verbavimo ir šnipinėjimo atvejų buvo žvalgybos iš teritorijos pavyzdžiai, tai yra su priešiškomis žvalgybomis sutikę bendradarbiauti asmenys buvo užverbuoti tuo metu, kai lankėsi Baltarusijos arba Rusijos teritorijoje“, – sako departamentas. 

Greit ne tik maisto, cigarečių, bet ir medicininių paslaugų reiks ten važiuoti. Nes PIŠ vyriausybė sveikatos sistemą visai sugriovė.
narsusis anūks plakatų prikabino ir dabar stebi iš už kampo
Kuo remiantis jie gazdina? Ar yra nors vienas negrįžęs? Sumuštas? Terorizuotas? Kažkaip nesigirdėjo....
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų