Įspėja prieš skiepą profilaktiškai sumaniusius vartoti kraują skystinančius vaistus: tai kelia grėsmę gyvybei

Po Europos vaistų agentūros (EVA) žinios dėl galimos labai mažos kraujo krešulių susidarymo rizikos įskiepijus „AstraZeneca“ vakciną, Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) specialistė įspėja dėl šios priežasties sugalvojusius kraują skystinančius vaistus gerti profilaktiškai – tai gali baigtis labai liūdnai.

Kaip teigė VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė, jeigu taip tikrai vyksta ir kažkas geria minėtus vaistus profilaktiškai, tai tie žmonės rizikuoja savo sveikata ir gyvybe.

„Neprognozuojamai, ne gydytojui paskyrus, net ir jam paskyrus, antikoguliantų vartojimas yra gyvybei pavojų keliantis reiškinys. Antikoguliantai yra vaistai, kurie vartojami, kaip sako žmonės, kraujo skystinimui, ir turi labai rimtas galiojančias, patvirtintas terapines indikacijas ir juos reikia vartoti tik tada, kai kitos išeities nėra.

O vartojant juos tada, kai jie žmogui nereikalingi, ir net tada, kai jų reikia, tikėtinas nepageidaujamas poveikis, susijęs su kraujavimu. Žmogus dėl to gali žūti. Ir neturiu ko slėpti – tikrai tokių pranešimų gauname, kai žmonės miršta nukraujavę vartodami antikoguliantus. Taigi jei žmonės dabar taip neatsakingai elgiasi, tai norėčiau rimtai juos perspėti, kad jie taip rimtai kelia riziką savo sveikatai ir netgi gyvybei“, – žurnalistams aiškino ji.

Į kokias reakcijas po vakcinos atkreipti dėmesį?

Kaip po EVA išvados dėl „AstraZeneca“ saugumo aiškino onkoimunologas Marius Strioga, per pirmąsias 2–3 dienas po skiepo galimi gana įprasti šalutiniai poveikiai yra karščiavimas, bendras negalavimas ir to sureikšminti nereikėtų.

Sunkesnės komplikacijos, kurios pasireiškia retai, galimos nuo 3 dienos po skiepo ir jos yra: stiprėjantis galvos skausmas, sutrikusi rega, neurologiniai pokyčiai, galūnių nutirpimai, pusiausvyros sutrikimai, kalbos sutrikimai.

„Vien pakaktų to, kad nepraeinantis, stiprėjantis galvos skausmas su bet kokiais neurologiniais simptomais – kreiptis į medicinos įstaigą. Kitas požymis – atsirandančios mėlynės, kas gali būti susiję su sumažėjusiu trombocitų skaičiumi“, – vardijo M. Strioga.

REKLAMA

Pasak jo, kreipusis į medicinos įstaigą, gydytojai žinos, kokius tyrimus atlikti ir kokį gydymą atlikti.

M. Strioga aiškino, kad taip pat reikia atkreipti dėmesį į stiprius pilvo skausmus ar dusulį, tuomet taip pat reikia kreiptis į gydymo įstaigą. Visgi, jis ramino, kad tokie šalutiniai poveikiai yra labai reti.

„Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje ir apskritai Rytų Europoje tokių atvejų nebuvo fiksuota, na, dažniau jie pasitaiko moterims, jaunesnėms nei 60 m. Senjorai ir vyrai, parodykite savo jėgą ir drąsą šioje srityje, taip prisidėsite prie pandemijos suvaldymo“, – dėstė jis.

Paklaustas, ar prieš, ar po vakcinos reiktų vartoti kraują skystinančius vaistus, savo ruožtu M. Strioga sakė, kad šiuo klausimu vieningos nuomonės nėra ir šiuo metu tas nėra rekomenduojama.  

Portalas tv3.lt primena, kad iš viso nuo skiepijimo pradžios Lietuvoje iš viso sulaukta 1742 pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas į vakcinas nuo COVID-19. Bendrų vakcinacijų atlikus jau yra pusę milijono, šalutinių reakcijų reiškiniai siekia 0,34 proc. nuo bendrų įskiepytų dozių.


Rašyti komentarą...
P
Pensininkas
2021-04-08 17:57:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
Labai daug zmoniu vartoja nuo krauja skystinancius vaistus.Ponas Dulki,koks Jus esate medicinos ministras,jeigu tokius zmones skiepijate tokia vakcina.Ministre Jus dirbate su zmonemis ,o ne su galvijais.Ar gali toks zmogus buti ministru ir atsakyti uz zmoniu sveikata jeigu apie medicina nusimano kaip kiaule apie futbola.
Atsakyti
-33

P
Petras
2021-04-08 18:08:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
Praktiskai visi senesnio amziaus senjorai naudoja krauja skystinancius vaistus.Sia vakcina yra samoningai zudomi senesnio amziaus zmones.Sita vakcina kaip tik negalima skiepyti senesniu pensininku.Tai tikras genocidas.
Atsakyti
-25

t
tupas
2021-04-08 17:17:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
ogo, liudnai gali gali baigtis po krauja skystinanciu, o kada tai sumastet?Ar anksciau buvo nors vienas ispejimas del pries skiepa negalimu vartoti vaistu, gal as juos vartoju pastoviai nuo tromboziu, o ir siaip saveika su kitais vartojamais vaistais yra istirta siu vakcinu? ar galima beleka ir belekaip vartoti?O ka tie ponai ''vektoriai'' veikia zmoniu organizmuose pav. prisijunge prie kitu vakcinu ''vektoriu''jie buciuojasi, ar ka jie ten veikia, butu idomu visiskaom neismaneliui suzinoti.
Atsakyti
-17

SKAITYTI KOMENTARUS (27)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų