„Ugniagesiai gelbėtojai tikrai nėra kuo nors ypatingi, lyginant su kitais Lietuvos žmonėmis. Mes nereikalaujame kažkokių nerealių dalykų. Tiesiog norime normalių darbo sąlygų ir tokio pat darbo užmokesčio. Kol kas gi už rizikingą ir pavojingą darbą mums atsidėkojama tik visuomenės pasitikėjimu. Ačiū žmonėms už tai. Visgi manau, kad politikams ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento galvoms atėjo metas imtis aktyvesnių veiksmų, antraip jau greitu laiku nebus kam ar su kuo važiuoti gesinti gaisrų“, – sako Saulius Džiautas, UGPS pirmininkas.
Anot jo, jau dabar dažnos situacijos, kuomet į incidentus vyksta ne 6, kaip turėtų būti, o tik 3 ar 4 ugniagesių ekipažai. Darbo viršvalandžių apmokėjimas šiems pareigūnams jau seniai užmirštas. Ugniagesiai dirba su nuolat gendančiais 30–40 metų senumo automobiliais, o saugos priemonių – specialių kvėpavimo aparatų, pirštinių ar batų – nepakanka didžiajai daliai pareigūnų.
Ugniagesiai teigia, kad jų darbo užmokestis šiuo metu yra mažiausias, ne tik lyginant su kitais teisėsaugos pareigūnais, tačiau ir visoje valstybės tarnyboje. Ugniagesio gelbėtojo mėnesinis darbo užmokestis be priedų yra 483 eurai, kai policininkų jau daugiau nei 550 eurų, kitų statutinių pareigūnų – virš 500 eurų.
Nesusipratimu UGPS atstovai vadina ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Seimui pateiktą 2,4 mln eurų poreikį, kuris būtų skirtas pareigūnų darbo užmokesčiui 2018 metais didinti.
„Šios lėšos leistų padidinti pareigūnų darbo užmokestį tik 3–5 procentais. Sutikite, tai yra niekinis pokytis, nesprendžiantis mūsų problemų. UGPS skaičiavimais, kitų metų biudžete ugniagesių gelbėtojų darbo užmokesčio didinimui turėtų būti skirta bent 6,2 mln eurų. Tai leistų iki 2020 metų padidinti sistemos pareigūnų atlyginimus bent trečdaliu“, – teigia S. Džiautas.
Pokyčių neturėtų išvengti ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas.
„Departamentas turi eiti kitų teisėsaugos įstaigų pramintu keliu, tai yra ieškoti ir vidinių resursų pokyčiams finansuoti. Pirmieji žingsniai šia kryptimi jau žengti. Tačiau tai – tik pati pradžia. Gaila, tačiau senoji departamento vadovybė sistemai paliko sunkiai suvokiamų finansinių įsipareigojimų. Turbūt visi prisimename skandalingą autokopėčių nuomos istoriją, kuri iki šiol mums kainuoja daugiau nei 5 tūkstančių eurų per mėnesį“, – piktinasi UGPS vadovas.