Būtinas operatyvinės veiklos kontrolės auditas, siekiant įvertinti šiandienos situaciją ir konkrečiai pasakyti, kokius įstatymus ir poįstatyminius aktus reikėtų keisti, mano Seimo Pirmininkė Irena Degutienė.
Pasak Seimo vadovės, tokia mintis nuskambėjo trečiadienį jos surengtame susitikime su Valstybės saugumo departamento (VSD), Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT), policijos ir Generalinės prokuratūros vadovais. Šiame susitikime aptartos problemos, kylančios kovoje su kontrabanda ir korupcija.
Laikinai einantis generalinio prokuroro pareigas Raimondas Petrauskas mano, kad atliekant operatyvinės veiklos kontrolės auditą turėtų dalyvauti įvairių suinteresuotų institucijų atstovai, tarp jų prokuratūros, Seimo, Prezidentūros, akademinių sluoksnių.
"Turėtų būti gana plati grupė, kuri įvertintų visus esančius įstatymus, visų operatyvinės veiklos subjektų veiklą, pasižiūrėtų, kas daroma gerai, kas blogai, ką reikia keisti, įvertintų informacijos keitimąsi, kontrolę, užsienio valstybių patirtį", - po susitikimo žurnalistams sakė R. Petrauskas.
Jo nuomone, tai galėtų būti vienkartinis auditas, kad būtų "matyti, kokia yra reali situacija, kuria linkme turime eiti, kuria linkme turime orientuoti įstatymų kūrimą".
Seimo Pirmininkės I. Degutienės teigimu, siekiant efektyvesnės antikorupcinės veiklos taip pat reikėtų keisti Baudžiamąjį kodeksą, Korupcijos prevencijos įstatymą.
Seimo vadovė nemano, jog tarnybos, kovojančios su korupcija, blogai dirba.
"Kartais žiniasklaidoje pasirodo, kad tarnybos tarpusavyje nesikeičia informacija arba nesutelktai dirba. Aš po susitikimo galiu patvirtinti, kad tarnybos puikiai, sutelktai dirba, bet yra tam tikrų kliuvinių, tame jų - per tam tikrus įstatymus, prie kurių reikia ir mums padirbėti Seime", - sakė I. Degutienė.
STT vadovo Žimanto Pacevičiaus teigimu, šiuo metu vienas iš svarbių STT tikslų yra tai, kad į tam tikras aukštas pareigas valstybės tarnyboje nepatektų įvairūs susikompromitavę asmenys.
"Siūlome tam tikras griežtesnes priemones, kad vis dėlto tų žmonių galėtume neprileisti prie pareigų. Pavyzdžiui, vienas iš pasiūlymų yra, kad reikia konkrečiai apibrėžti, kas yra nepriekaištingos reputacijos pareigūnas", - sakė Ž. Pacevičius.
STT vadovas nesutinka su tuo, kad korupcija Lietuvoje nemažėja. "Vis dėlto manome, kaip rodo korupcijos suvokimo indeksas, kad situacija gerėja. Be jokios abejonės, tam tikri įstatymai neleidžia, kaip mums atrodo, geriau dirbti savo darbą. Dėl to aptarėme įstatymus, kuriuos reikėtų keisti", - sakė Ž. Pacevičius.
Susitikime aptartas ir Europos Tarybos valstybių prieš korupciją grupės rekomendacijų įgyvendinimas.
Parlamento vadovės surengtame susitikime dalyvavo VSD generalinis direktorius Gediminas Grina, STT direktorius Ž. Pacevičius, laikinai einantis generalinio prokuroro pareigas R. Petrauskas, policijos generalinis komisaras Vizgirdas Telyčėnas.