„Galbūt yra kažkokie atskiri elementai, bet jie tikrai nėra esminiai. Esminiai elementai, dėl kurių buvo sutarta, yra pelno mokesčio pakeitimas ir akcizų pakeitimai. Tie pakeitimai įtraukti kaip pagrindiniai“, – ketvirtadienį Žinių radijui sakė I. Šimonytė.
Seimo ir Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen trečiadienį sakė, kad Vyriausybei „būtų buvę paprasčiau“ teikti tik tas Gynybos fondo paketo priemones, dėl kurių sutarė koalicija, nes juos reikėtų priimti dar šioje parlamento sesijoje, kuri baigsis birželį. Jos teigimu, pakete yra daug priemonių, dėl kurių koalicijoje nebuvo sutarta.
Pasak ministrės pirmininkės, „šiokių tokių ginčų“ tarp koalicijos partnerių kyla dėl Vyriausybės pasiūlymo 25 mln. eurų iš savivaldybėms tenkančios gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalies kasmet skirti civilinei saugai, tačiau jie – išsprendžiami.
„Nemanau, kad tie ginčai dramatiški“, – sakė premjerė.
„Turbūt diskusijų metų išsiaiškinsime, kokių gali dar būti pokyčių, kadangi buvo dar šiokių tokių pasiūlymų ir Vyriausybės posėdyje iš atskirų kolegų. Perkelkime diskusijas į Biudžeto ir finansų komitetą ir, tikiuosi, kad ten optimalų sprendimą pavyks surasti“, – pridūrė ji.
Vyriausybė, kuri Seimo prašo Gynybos paketą svarstyti skubos tvarka, siūlo papildomų lėšų gynybai surinkti 1 proc. procentiniu punktu iki 16 proc. didinant pelno mokesčio tarifą, 1 proc. punktu iki 6 proc. padidinant mažų įmonių lengvatinį pelno mokesčio tarifą, atsisakant specialių pelno mokesčio lengvatų draudimo ir sveikatos sektoriams bei automobilių atskaitos ribojimo, susieto su žalumu.
Papildomai siūloma nustatyti vadinamąją 6 centų už litrą „gynybos dedamąją“ (5 centų akcizas ir 1 cento PVM) visų rūšių transporto kurui, taip pat šalia ankstesnio trimečio plano papildomai didinti alkoholio ir tabako akcizus.
Be to, siūloma nuo 45 tūkst. iki 20 tūkst. eurų mažinti metinių pajamų ribą dirbantiesiems su verslo liudijimu.
Kad visas Gynybos fondo paketas įsigaliotų nuo kitų metų sausio, Seimas turi jį priimti bent pusmečiu anksčiau – dar šioje sesijoje.
Parlamentui priėmus Gynybos fondo siūlymus, Finansų ministerijos skaičiavimais, 2025 metais į valstybės biudžetą galėtų būti papildomai surinkta 297,8 mln. eurų, 2026 metais – 421,2 mln. eurų, 2027 metais – 436,5 mln. eurų.
Gynybos finansavimą politikai nori didinti iki 3 proc. BVP siekiant kariuomenėje greičiau kurti diviziją, iki 2027 metų priimti Lietuvoje Vokietijos brigadą ir pasirengti visuotiniam šaukimui.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!