• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Teismas pagaliau pradėjo nagrinėti bylą, kurioje už šnipinėjimą Rusijai nuteisto Algirdo Paleckio bendražygiai kaltinami padėję Rusijai ir Baltarusiai veikti prieš Lietuvą, taip pat ir neigę sovietų padarytus nusikaltimus. Patys paleckininkai kaltinimų nepripažįsta, sako, kad jie yra žurnalistai ir tik dirbo savo darbą.

Teismas pagaliau pradėjo nagrinėti bylą, kurioje už šnipinėjimą Rusijai nuteisto Algirdo Paleckio bendražygiai kaltinami padėję Rusijai ir Baltarusiai veikti prieš Lietuvą, taip pat ir neigę sovietų padarytus nusikaltimus. Patys paleckininkai kaltinimų nepripažįsta, sako, kad jie yra žurnalistai ir tik dirbo savo darbą.

REKLAMA

O buvęs prorusiško judėjimo „Jedinstvo“ lyderis ir toliau kvestionuoja kruvinuosius 1991-ųjų sausio įvykius – skleidžia melą, kad žuvusieji už Lietuvos laisvę galėjo būti nužudyti pačių lietuvių, o ne okupantų karių.

Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže. 

Praėjusį posėdį teisme nepasirodžiusi Erika Švenčionienė į posėdį atvyko pirmoji. Nors sako, kad jai prokuroro inkriminuojami kaltinimai nėra suprantami.

„Šiaip mes nesuprantame kaltinimų, nes žmonės, kurie nori taikos ir gerų santykių, šiai dienai gali būti priešais pavadinti Lietuvos, tai yra labai keista. Žinokite, atvažiavau, ne kaip į teismą, o kaip į spektaklį“, – kalba kaltinamoji.

REKLAMA
REKLAMA

Prokuroras ją kaltina padėjimu baltarusiams ir rusams veikti prieš Lietuvą. Taip pat, kad ji kartu su Valerijumi Ivanovu neigė sovietinius nusikaltimus 91-ųjų sausį ir juos menkino.

REKLAMA

„Bandoma padaryti mus priešais tik dėl to, kad nuvykę į svečius, mes buvome kultūringi Lietuvos atstovai, kurie nesispjaudė, įvertinome, ką turi baltarusių tauta“, – aiškina E. Švenčionienė.

Nepripažįsta ir kiti

Teismo proceso nepripažįsta ir kiti paleckininkai – Kazimieras Juraitis ir Valerijus Ivanovas.

„Čia spektaklis yra. — Kodėl spektaklis? — Už tai, kad nėra nei lavono, nei 40 mln. pagrobtų, nei jokios aferos, nei jokio šmeižimo, o yra mano nuomonė, vertybinė nuomonė“, – sako Valerijus Ivanovas.

REKLAMA
REKLAMA

„Jums patinka Putinas, Rusija, Baltarusija, Lukašenka? — Kartais patinka, kartais nepatinka, bet ne tame reikalas, jie mūsų kaimynai, privalome sugyventi taikiai“, – teigia Kazimieras Juraitis.

Visa Lietuva matė, kai prieš keletą metų paleckininkai važinėjo į Baltarusiją. Ten jie turėjo susitikimą ir su tuomečiu Baltarusijos užsienio reikalų ministru, pačiu Lukašenka, kitais valdininkais. Juos išnaudojo baltarusių propaganda savo tikslais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat lankėsi įvairiose Baltarusijos vietose, vėliau kėlė vaizdo įrašus ir pasakojo, kaip pas kaimynus viskas puiku ir kalbėjo, kad Lietuvai reikia draugauti tiek su baltarusiais, tiek su rusais.

Nors prokuratūra skelbė, kad buvo atliktas sudėtingas tyrimas, bet teisme paaiškėjo, jog rimtesnių įrodymų, kaip paleckininkai veikė prieš Lietuvą, taip ir nesurinko.

Prokuroras kaltinamajame akte pakartojo, tai ką matė visi – kad šie veikėjai susitikinėjo su baltarusių politikais ir valdininkais, kalbėjo su jais apie planus Lietuvoje steigti politinę partiją ir norą siekti valdžios, taip pat, kad vietos žiniasklaidoje kalbėjo taip, kaip palanku Putino ir Lukašenkos režimams.

REKLAMA

„Kaltinti grynai už žurnalistinį darbą. Kad vykdai redakcines užduotis, arba savarankiškas, kaip nepriklausomas žurnalistas, nu nėra kaltinimų iš esmės“, – aiškina K. Juraitis.

Beje, prokuroras kaltinamajame akte pažymėjo, kad paleckininkai Baltarusijoje ėmė finansavimą. Bet nepatikslino nei kokia forma, nei kiek, nei už ką.

„Jūs minėjote, kad buvo imtas finansavimas, ar pinigais, ar kelionėm, apgyvendinimu? — Ne, aš šito nesileisiu, nekomentuosiu“, – kalba prokuroras Redas Savickas.

REKLAMA

„Tai, kai mes važiavome, kaip žurnalistai, kviečiami su akreditacijomis padarytomis, ir apgyvendina viešbutyje, visus žurnalistus, tai ar čia galima traktuoti... bet gal jis ne tą turi omenyje, gal... nežinau, nes nematėme niekur jokių... kuo, kur čia paimta buvo“,– teigia K. Juraitis.

Prieš akis – dar viena byla

Švenčionienė su Ivanovu dar teisiami ir už tai, kad laidoje apie sausio įvykius kalbėjo, jog nėra aišku, kas nužudė aukas, nors teisėsauga yra pateikusi visų nužudymų įrodymus. Esą tai galėjo būti ne rusų karių darbas, o tiesiog Lietuvos valdžios provokacija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš kaip sąžiningas istorikas mokantis dirbti su dokumentais, išnagrinėjau viską ir daug ką pamačiau, tai, kas nebuvo skelbiama viešojoje plotmėje. Ir jūs neskelbiate. Ir aš žinau, kaip ten viskas buvo ir kodėl“, – sako Valerijus Ivanovas.

„Šiaip turiu akreditaciją žurnalistinę, aš ją pateiksiu teisme, ir tai buvo žurnalistinis tyrimas, kokius atlieka ir visos kitos televizijos“, – aiškina Erika Švenčionienė.

Kartu su šiais veikėjais teismo suole turėjo sėdėti ir Edikas Jagelavičius, tačiau jis yra pasprukęs į Baltarusią, Lietuva paskelbusi jo paiešką. Jagelavičius, nors ir ieškomas, bet Baltarusioje tęsia savo veiklą. Savaitgalį vykusiuose parlamento rinkimuose jis buvo neva nepriklausomas stebėtojas. O vietos propagandistai jį kalbino ir pristatinėjo kaip politiką iš Lietuvos.

REKLAMA

„Kai sako jis bėgioja, slapstosi, visiška netiesa, jį kas norėtų, tas rastų lengvai. — O kodėl jis negrįžta į Lietuvą? — Aš kaip supratau, tiesiai neklausiau, bet kaip supratau, racionaliau būti laisvėje ir kažką daryti, negu, kad sėdėti apribotam nelaisvėje“, – pasakoja K. Juraitis. 

Pats šių visų veikėjų lyderis Algirdas Paleckis šiuo metu sėdi kalėjime, nes buvo nuteistas už šnipinėjimą Rusijai.

„Pasiilgstate jūs jo, organizacijai trūksta lyderio? — Aš sakyčiau ne, labai gerai, kad jis kalėjime, kaip tik tada klaidų nepadaro, vienu žodžiu, toks yra dvasinis lyg centriukas yra, o ko jo pasiilgti“, – sako Kazimieras Juraitis.

Po posėdžio antivalstybiškai nusiteikusius veikėjus pasitiko ir Laurynas Ragelskis. Jis taip pat yra vienas aktyviausių ir žinomiausių Lietuvos niekintojų ir rusiškos propagandos skleidėjų.

Daugiau sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje. 

Tarnus, deportuoti į jų svajonių rojų rytuose!
Ko jie čia smirsta,varytų kuo greičiau iš čia,būtų švaresnis oras
Kas čia per cirkai? Siųskite šią veikėją į ruskių užimtas dombaso teritorijas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų