Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė įspėjo, kad šiuo metu ypač būtina pasisaugoti didesnės rizikos grupės žmonėms.
„Mieli kauniečiai ir aplinkinių apylinkių gyventojai! Vėl degam. Deja, toks gyvenimas. Svarbu, kad neignoruotume paties fakto ir padarytume viską, kad kuo mažiau kenksmingų degimo produktų patektų į mūsų organizmą. Ypač saugokime mūsų mažuosius, besilaukiančias moteris, senjorus ir sergančius lėtinėmis plaučių ir kitų organų ligomis“, – įspėjo ji socialiniame tinkle.
Kartu ji įvardijo patarimus, kaip galima nieko nelaukiant patys sau padėti:
- Jei esate lauke nebūkite pavėsinėje pusėje, kad teršalai nesklistų link jūsų.
- Jei gyvenate netoli gaisro vietos, visai neikite į lauką. Uždarykite langus, orlaides, išjunkite rekuperacinę oro vėdinimo sistemą. Jei patalpose per karšta, galite drąsiai naudoti oro kondicionierius, jei jie neima oro iš lauko.
- Reguliariai nuvalykite baldų ir kitus paviršius drėgna šluoste.
- Nepalikite lauke augintinių.
- Jei yra galimybė, apvažiuokite dideliu lanku netoli gaisro esančią teritoriją. Nestokite pasmalsauti, neatidarykit automobilio langų.
- Pasijutę blogai, nieko nelaukdami kreipkitės į medikus.
- Visada klausykite ir vykdykite atsakingų institucijų nurodymus ir rekomendacijas.
Oro tarša išaugusi kelis kartus
Portalas tv3.lt primena, kad antradienio ryte pranešta apie didelį gaisrą Kaune – užsiliepsnojo Lapių sąvartynas. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai įspėjo, kad gaisro dūmai gali būti pavojingi sveikatai.
Be to, jau kelinta diena Lietuvoje išlieka padidėjusi tarša kietosiomis dalelėmis. Kaip nurodo Aplinkos apsaugos agentūra, rugsėjo 9 dieną paros kietųjų dalelių KD10 koncentracija nuo 1–2 kartus viršijo ribinę vertę daugelyje šalies miestų, kur vykdomas aplinkos oro monitoringas.
Didžiausios KD10 koncentracijos fiksuotos Vilniaus Žirmūnų oro kokybės stotyje (kietųjų dalelių koncentracija čia išaugo ne tik dėl transporto keliamos taršos, bet ir dėl aplink vykdomų statybos darbų) bei Kauno Noreikiškių stotyje (šalia stoties vykdomi žemės ūkio darbai lemia aukštas kietųjų dalelių koncentracijas).
Šį rytą aukštos kietųjų dalelių KD10 koncentracijos vis dar fiksuotos Vilniaus Žirmūnų, Kauno Dainavos ir Noreikiškių, Šiaulių oro kokybės tyrimų stotyse. Vakarų Lietuvoje šį rytą palijo, čia aplinkos oras jau švaresnis.
„Padidėję ir smulkiųjų kietųjų dalelių KD2,5 koncentracijos aplinkos ore (miestuose rugsėjo 9 d. vidutinė paros koncentracija svyruoja nuo 20 iki 32 µg/m³).
Artimiausias dvi paras daug kur trumpai palis, pūs vidutinio stiprumo pietų krypčių vėjas. Vakarų Lietuvoje, kur lietaus bus daugiau, oro užterštumas turėtų sumažėti. Tačiau kituose regionuose didelė tikimybė, kad oro kokybė išliks prasta (ypač didesniuose miestuose).
Oro užterštumo priežastys kompleksinės, t. y. kietųjų dalelių koncentracija padidėja dėl vietinių taršos šaltinių: transporto taršos, pakeltosios taršos, kai dulkės keliamos nuo perdžiūvusių paviršių, taršos dėl statybų, kelių remonto darbų, žemės ūkio darbų. Dalis teršalų pietryčių krypties oro pernašos atnešami ir iš kitų šalių“, – nurodė agentūra.
Sveikatos specialistai ragina gyventojus nesiimti aktyvios fizinės veiklos lauke. Jei būtina užsiimti aktyvia veikla lauke, specialistai rekomenduoja dėvėti kvėpavimo takų apsaugos priemones. Taip pat rekomenduojama uždaryti langus, valyti paviršius, stebėti savo sveikatos būklę.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!