Birželio 4 d. Europos valstybių prieš korupciją grupė (GRECO) Vilniaus apygardos administraciniame teisme susitiko su Lietuvos teismų savivaldos institucijų, teisėjų visuomeninių organizacijų, teismų atstovais. Ekspertus ypač domino Lietuvos teismų, teisėjų ir savivaldos institucijų veiklos skaidrumas, nešališkumas bei nepriklausomumas.
Birželio 4-6 dienomis Lietuvoje vyksta Europos valstybių prieš korupciją grupės (GRECO) vertinamasis vizitas.
Šio vertinimo tema „Parlamento narių, teisėjų ir prokurorų korupcijos prevencija“. Vieną iš vizito dienų GRECO ekspertai paskyrė susitikimams su Lietuvos teismų sistemos atstovais – teisėjais, teismų savivaldos institucijų vadovais, Teisėjų garbės teismo bei Teisėjų etikos ir drausmės komisijos, Pretendentų į teisėjus atrankos komisijos nariais, Lietuvos Respublikos teisėjų asociacijos ir Apylinkių teismų teisėjų sąjungos atstovais.
Europos valstybių prieš korupciją grupės ekspertus domino, kaip vyksta korupcijos prevencija teismuose, kokios priežastys lemia visuomenės nuomonę apie teismų darbą, kokios yra teisėjų atrankos, skyrimo, perkėlimo ir atleidimo procedūros, jų skaidrumas ir efektyvumas; įstatymus leidžiančiosios valdžios naudojimasis savo galiomis skiriant teisėjus, teisėjų savivaldos institucijų ir visuomeninių organizacijų vaidmuo vykdant teismų reformą ir sprendžiant teisėjams aktualius klausimus.
Valstybių vertinimus atlieka keturi GRECO ekspertai, kuriuos kiekvienam vertinimo etapui skiria valstybės, GRECO narės. Kiekvienos valstybės vertinimas vyksta pagal GRECO parengtą klausimyną: t.y. kiekviena valstybė teikia atsakymus, paskui GRECO ekspertų grupė atvyksta į vertinamąją šalį, kurioje susitikimų su atskirų institucijų atstovais metu užduoda papildomus klausimus.
Paskutinis etapas - ekspertai parengia ir plenariniame posėdyje priima raportą su konkrečiomis rekomendacijomis. Paprastai rekomendacijos yra susijusios su teisės aktų pakeitimais ir / ar papildymais. Rekomendacijas valstybės, GRECO narės, yra įsipareigojusios įgyvendinti per dvejus metus.