REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Jungtinių Valstijų mokslininkams prabilus, jog gali būti, kad homoseksualumas yra įgimtas ir tai galima nustatyti atlikus DNR testą,  Lietuvos tyrėjai siūlo šią naujieną vertinti atsargiai.

 Jungtinių Valstijų mokslininkams prabilus, jog gali būti, kad homoseksualumas yra įgimtas ir tai galima nustatyti atlikus DNR testą,  Lietuvos tyrėjai siūlo šią naujieną vertinti atsargiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Identiškų dvynių poras tyrę JAV mokslininkai padarė prielaidą – rastas genetinis kodas, leidžiantis nustatyti homoseksualumo geną. Paskelbta esą faktas, kad identiški dvyniai būna tos pačios lytinės orientacijos, neva leido mokslininkams daryti prielaidą, kad tai nulemta ne ko nors kito, bet genų. Iš viso buvo ištirta apie penkiasdešimt suaugusių identiškų dvynių porų. Ir kalbėta apie tai, kad šio testo tikslumas galėtų siekti net septyniasdešimt procentų. Tiesa, nustatyti būsimos vaiko lytinės orientacijos dar iki jo gimimo, kaip nurodyta pranešime, negalima, mat tirti buvo jau suaugę žmonės. Bet nustačius genetinį modelį, kuris parodo lytinę orientaciją, neva būtų beveik pasiektas tikslas – priartėta prie homoseksualumo testo sukūrimo, tai reiškia, kad būtų įrodyta, jog gėjais ar lesbietėmis gimstama, o ne tampama.

REKLAMA

Tačiau Lietuvos mokslininkai kolegų iš JAV darbą kritikuoja.

„Jie sukūrė algoritmą greičiau skaičiavimo. Kaip įvertinti tą profilį. Ir panaudojo eilę skaičiavimo metodų bioinformacinių skaičiavimo metodų, kaip tą viską įvertinti, bet tai nereiškia, kad jie atliko kokius nors eksperimentus, kurie įrodytų, kad šitie pakeitimai lemia elgesį“, - savo nuomonę pagrindžia VUL Santariškių klinikų profesorius konsultantas-medicinos genetikas profesorius Vaidutis Kučinskas.

REKLAMA
REKLAMA

Gimstama homoseksualiu, ar juo tampama, Lietuvoje diskutuota prieš bene keturiasdešimt metų. Kai sovietiniai įstatymai homoseksualams buvo itin griežti – kitokie tiesiog būdavo uždaromi į kalėjimus, ar psichiatrijos ligonines. Septyniasdešimt ketvirtaisiais vyriausiasis šalies neurologas Česlovas Grizickas ėmė ieškoti būdų, kaip pagelbėti homoseksualams. Ieškota genetinio kodo leidžiančio nustatyti lytinę orientaciją.

„Tai iš tikro jau tuo laiku buvo duomenys, kad buvo šeimyniniai tyrimai, kad šeimose labiau paplitę, arba dvynių identiški dvyniai, neidentiški dvyniai, įvairūs tipai homoseksualumo. Ir kaip jie atsispindi tarp tų dvynių porų. Buvo bandymai įvertinti paveldėjimą. Paveldėjimo koficientą nustatyti net gi. Bet tai buvo, kaip elgsenos tam tikras tipas. Kurį galbūt lemia genai. Tai tuo mes maždaug tais laikais ir apsiribojom“, - informaciją atskleidžia V. Kučinskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos homoseksualai neslepia, kad amerikiečių tyrėjų pateiktos išvados juos gerokai neramina. Mat jeigu išties būtų nustatyta, kad lytinę orientaciją lemia tam tikras genas, daliai žmonių tektų rinktis šalis, kuriose nėra tiek daug homofobiškai nusiteikusių žmonių. Negana to, vienas iš mokslininkų, dalyvavusių ieškant homoseksualumo geno, iš tyrimo pasišalino, kadangi pats yra homoseksualus.

„Reikia pripažinti, kad ta paieška to geno, kurio dar ir nesurasta, kelia ir tokį etinį dalyką. Kaip tokio geno paieška gali po to atsiliepti būsimosioms kartoms. Juk galim pagalvoti, kas būtų Lietuvoje, jeigu kur mes žinom, kad pakantumas kitokiems, o ypač LGBT, yra mažas, ir ir ta homofobija yra pakankamai stipri. Ar tai po dvidešimties metų staiga nepaskatins bandyti nustatyti būsimo vaiko lytinę orientacija, ir galbūt pabandyti jo atsisakyti“, - kalba Lietuvos gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko.

REKLAMA

Prieš homoseksualus jau ne vienerius metus kovojantis parlamentaras Petras Gražulis net ir su mokslininkų prielaidomis nelinkęs sutikti. Ir toliau laikosi savo teigdamas, kad net ir su genais reikia kovoti.

Tuo metu amerikiečių kovotojai už gėjų teises skelbia, esą homoseksualumas yra žmogaus seksualumo įvairovės dalis. Ir nereikėtų su tuo kovoti.

Plačiau apie tai – TV3 reportaže.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų