Ilgametis Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) atstovas Lietuvoje ir toliau norėtų eiti šias pareigas, tačiau naujieji organizacijos vadovai dar neapsisprendė, kam patikėti šią kėdę.
Pasikeitus asmeninėms aplinkybėms Gabrielius Žemkalnis neketina, kaip buvo skelbiama anksčiau, visam laikui sugrįžti į Australiją. Su tolimu žemynu jį sieja ilgi emigracijos metai, ten gyvena vaikai, vaikaičiai ir provaikaičiai. "Tiesiog pagalvojome, o ko mums dangintis į tą Australiją, kurios dabar beveik jau ir nepažįstame", - LŽ sakė šiemet aštuoniasdešimtmetį atšventęs G.Žemkalnis.
Trumpam aplankyti artimųjų, sutvarkyti kai kurių buitinių reikalų G.Žemkalnis su žmona Danute ketina vykti rugsėjį, į Vilnių planuoja sugrįžti prieš didžiąsias žiemos šventes.
Nuspręs valdyba
G.Žemkalnio apsisprendimas likti Lietuvoje sukėlė lengvą nuostabą naujosios PLB valdybos pirmininkei Reginai Narušienei. Pasak jos, pasklidus informacijai, kad dabartinis bendruomenės atstovas rengiasi visam laikui grįžti į Australiją, valdyba pradėjo dairytis naujo kandidato į šią kėdę. "Pasikeitus valdybai visuomet svarstoma, kas užims atstovo vietą", - sakė R.Narušienė. PLB valdyba trejų metų kadencijai buvo išrinkta liepos pradžioje, kai Vilniuje posėdžiavo PLB Seimas. Be kita ko, jo atstovai nuoširdžiai padėkojo G.Žemkalniui už ilgametį pasiaukojamą darbą PLB labui.
Kas taps naujuoju atstovu Lietuvoje, anot R.Narušienės, balsuodami nuspręs 13 valdybos narių. Tačiau procedūra, kol neaptartos būsimojo atstovo pareigos bei funkcijos, neskubinama. "Kintant sąlygoms, keičiasi ir išeivijos ryšiai su tėvyne", - sakė R.Narušienė. Ji neatmetė galimybės, kad valdybos nariai siūlys tobulinti kai kuriuos atstovavimo principus.
Kandidatų netrūksta
R.Narušienės teigimu, kandidatų, vertų užimti PLB atstovo Lietuvoje postą, netrūksta. Konkrečių pavardžių valdybos pirmininkė įvardyti nenorėjo. "Kol kas kalbamės su penkiais galimais pretendentais tiek iš Europos, tiek iš JAV", - sakė ji. Tai ne tik garbingo amžiaus, bet ir jaunesni išeivijos atstovai. Valdybos pirmininkės teigimu, bus svarstomos visos kandidatūras, tarp jų ir G.Žemkalnio. R.Narušienė prognozavo, kad sprendimas, kam patikėti PLB atstovavimą Lietuvoje, greičiausiai bus priimtas per du ar tris mėnesius.
"Džiaugiuosi, kad tokią patirtį bei daugybę kontaktų turintis žmogus kaip ponas Gabrielius nori likti savo poste", - LŽ sakė PLB valdybos narė iš Vokietijos Dalia Henkė. Jos nuomone, jei G.Žemkalnis iš tiesų apsisprendė, jam nebaisūs jokie konkurentai. "Valdybai gal net neverta ieškoti kitų kandidatų", - sakė D.Henkė.
Išvyks trumpam
Dvylika pastarųjų metų (nuo 1997-ųjų) PLB interesams Lietuvoje atstovaujantis G.Žemkalnis prisipažino ir toliau norįs dirbti šį visuomeninį darbą. "Dabar tai priklausys nuo naujosios valdybos valios ir pasirinkimo", - sakė jis. Paklaustas, kokios priežastys paskatino atsisakyti planų visam laikui išvykti į Australiją, G.Žemkalnis aiškino taip apsisprendęs dėl asmeninių motyvų. Pasak jo, per gerą dešimtmetį Australija gerokai pasikeitė ir tapo beveik nepažįstama. "Dabar gyvenimas ten kitoks nei anksčiau", - sakė daugiau kaip 50 metų tolimajame žemyne praleidęs G.Žemkalnis. Į klausimą, kaip ekonomikos krizę išgyvena Australija, jis teigė, kad nuosmukis šį žemyną palietė kur kas mažiau nei kitas pasaulio dalis.
Kartą per metus jiedu su žmona vyksta į Australiją aplankyti artimųjų bei sutvarkyti susikaupusių reikalų. "Tolima, varginanti ir nemaloni kelionė", - pripažino G.Žemkalnis.
Be veiklos PLB naudai, G.Žemkalnis taip pat yra visuomeninis premjero Andriaus Kubiliaus konsultantas ryšių su užsienio šalimis srityje.
Šių metų vasario mėnesį G.Žemkalniui buvo įteiktas Užsienio reikalų ministerijos garbės ženklas "Lietuvos tūkstantmečio žvaigždė".
Šis apdovanojimas Lietuvos ir užsienio valstybių piliečiams skiriamas už ypatingus nuopelnus garsinant Lietuvos vardą, puoselėjant ir plėtojant tarpvalstybinius santykius, ypatingus nuopelnus valstybės tarnyboje.
Raimonda Ramelienė