Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į Lietuvą naktį iš antradienio į trečiadienį parskraidinti pirmieji su mūsų šalies kariuomene Afganistane dirbę vertėjai ir jų šeimos nariai.

Į Lietuvą naktį iš antradienio į trečiadienį parskraidinti pirmieji su mūsų šalies kariuomene Afganistane dirbę vertėjai ir jų šeimos nariai.

REKLAMA

Apie tai antradienį pranešė Krašto apsaugos ministerija. Tikslus laikas, kada nusileis orlaivis Tarptautiniame Vilniaus oro uoste nebuvo skelbiamas iki pat vakaro. Kiek vėliau paaiškėjo, kad lėktuvas turėtų nusileisti kiek prieš 3 val. ryto.

Skelbta, kad naktį iš antradienio į trečiadienį Vilniaus oro uoste leisis Lenkijos oro linijų lėktuvas, juo į Lietuvą atvyksta 14 vertėjų šeimos, iš viso – 50 asmenų. 

Vaizdo įrašą, kaip iš lėktuvo išlipa į Lietuvą atskraidinti afganai, pamatykite čia:

Lėktuvas atvyko kiek po 4 val. ryto, matėsi, kad iš lėktuvo lipo įvairaus amžiaus asmenys, vaikai nešti ant rankų. Dalis žmonių buvo užsidengę galvas ir veidus.

REKLAMA

Evakuacijos operacija prasidėjo dar penktadienį

Jų evakuacijos operacija prasidėjo penktadienį – jai vykdyti į Kabulą išsiųsta dešimties Lietuvos karių komanda su Užsienio reikalų ministerijos atstovu. Jie kelias dienas subūrė vertėjus ir jų šeimas Kabulo oro uoste bei su Lenkijos vyriausybe suderino skrydį į Lietuvą. 

„Mūsų kariai atliko praktiškai sunkiai įsivaizduojamą operaciją – su sąjungininkų parama permesti į Kabulo oro uostą surankiotas mieste pasklidusias šeimas, padėti joms pasiekti evakuacijos vietą ir galiausiai su politiškai suderinta partnerių parama sėkmingai įgyvendinti evakuaciją“, – sakė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

Jo teigimu, prasidėjusi operacija yra geriausiai pritaikyta besikeičiančiai situacijai Kabule. Jos scenarijus praėjusią savaitę sukurtas Krašto apsaugos ministerijai ir Lietuvos kariuomenei aktyviai bendradarbiaujant su Užsienio reikalų ministerija bei sąjungininkais. 

REKLAMA
REKLAMA

„Lietuva solidariai dalyvavo NATO misijoje Afganistane, solidariai prisidedame ir prie pagalbininkų evakuacijos, pasikeitus aplinkybėms. Lietuvos diplomatai šiomis dienomis dirba neskaičiuodami valandų, kad išgelbėtų mūsų talkininkus afganus. Sąjungininkų vienybė ir koordinuoti veiksmai šioje situacijoje svarbesni nei bet kada anksčiau. Esame ypač dėkingi Lenkijai ir kitiems mūsų partneriams bei mūsų diplomatinei tarnybai ir atstovybėms, padėjusioms užtikrinti susitarimus su kitomis valstybėmis ir sklandų kitų šalių teritorijų kirtimą“, – sakė užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

„Dar nežinome šios sudėtingos operacijos baigties, bet jau šiandien galiu pasakyti, kad Afganistano žmonių nusileidimas Lietuvoje – tai stipraus ir nuolatinio bendradarbiavimo tarp Lietuvos institucijų ir su sąjungininkais rezultatas. Svarbu nepamiršti, kad didelis nematomas darbas atliktas ir dar atliekamas ne tik Kabule esančios komandos, bet ir karių bei civilių Lietuvoje“, – sako Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuva misiją Afganistane vykdė beveik 20 metų, iki šiol vienintelį kartą istorijoje aktyvavus 5-ąjį NATO straipsnį. 2002–2021 metais Afganistane tarnavo apie 5000 Lietuvos karių, jie dalyvavo JAV vadovaujamoje operacijoje „Tvirta taika“ bei vykdė dvi pagrindines NATO operacijas: Tarptautinės saugumo paramos pajėgos (2002–2014 metais) ir „Tvirta parama“ (2015–2021 metais).     

Su Lietuvos kariuomene Afganistane darbo sutartis iš viso turėjo 115 vertėjų, dalis jų apdovanoti Lietuvos valstybiniais apdovanojimais.

Praėjusią savaitę į Lietuvą iš Afganistano perkelti šeši šios šalies piliečiai: Europos Sąjungos atstovybėje Kabule vairuotoju dirbęs afganistanietis ir jo šeimos nariai.

Anksčiau skelbta, kad išgabenimo į Lietuvą laukia apie 100 Lietuvos kariams padėjusių vertėjų bei jų šeimų narių, bijančių, kad Talibanas gali mėginti su jais susidoroti. Afganistano kontrolę rugpjūčio viduryje, išvykstant paskutiniams JAV kariams, perėmė Talibanas, užėmęs sostinę Kabulą. Nuo to laiko išvykti iš Afganistano tapo sudėtinga.

REKLAMA
REKLAMA

Landsbergis: yra galimybė ir kitai afganistaniečių grupei būti perkeltai į Lietuvą

Iš Kabulo oro uosto į Lietuvą yra galimybė būti perkeltai ir dar vienai su mūsų šalies kariais dirbusių afganistaniečių vertėjų ir jų šeimų narių grupei, teigia užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

„Dabar mes turime patvirtinimą dėl 50, kurie dabar jau yra ore. Turime patvirtinimą, kad šiandien egzistuoja galimybė ir kitai grupei grįžti saugiai į Lietuvą, bet dėl jos patvirtinsime vėliau“, – BNS antradienį sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Jis teigė besitikintis, kad antrąją vertėjų ir jų šeimos narių grupę pavyks perkelti į Lietuvą artimiausiu metu.

„Tikiuosi, kad artimiausiu metu, bet tol, kol jie nepakilo, neįsėdo į lėktuvą, negalime nieko patvirtinti. Iki šiol esame turėję atvejų, kad laukdavom bet kurią minutę pakylant lėktuvo su žmonėmis, bet tai tiesiog neatsitikdavo dėl kokių nors pasikeitusių aplinkybių oro uoste“, – teigė G. Landsbergis.

REKLAMA
REKLAMA

Krašto apsaugos ministerija antradienio vakarą pranešė, kad į Lietuvą parskraidinami pirmieji su mūsų šalies kariuomene Afganistane dirbę vertėjai ir jų šeimų nariai, iš viso – 50 žmonių. 

Juos skraidinantis Lenkijos oro linijų lėktuvas Vilniaus oro uoste turėtų leistis trečiadienio naktį.

G. Landsbergis teigė, kad šie žmonės į Vilnių skraidinami per Uzbekistaną ir Lenkiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų