Ministro Pirmininko sudaryta darbo grupė, vadovaujama Vyriausybės kanclerio Deivido Matulionio, pasiekė esminius susitarimus su asocijuotomis verslo struktūromis dėl valstybės biudžeto subalansavimo sunkmečiu, pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba.
Derybose dėl Nacionalinio susitarimo aptarti valstybės valdymo išlaidų mažinimo, "Sodros" biudžeto subalansavimo, užimtumo rėmimo sistemos ir nedarbo draudimo išmokų pertvarkymo, nekilnojamojo turto ir pridėtinės vertės mokesčių, struktūrinių reformų ir kiti klausimai.
"Solidarumas ir susitelkimas visų visuomenės grupių šiuo laikotarpiu yra ypatingai svarbus ir reikšmingas. Derybos vyksta pakankamai sklandžiai, nes visos pusės - tiek profesinės sąjungos, tiek darbdaviai, tiek Vyriausybė - supranta, jog turi daryti tam tikras nuolaidas ir siekti kompromisų", - sakė paskirtasis Premjeras Andrius Kubilius.
Derybų metu verslo asociacijų vadovai sakė suprantantys pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifo didinimo 2 proc. punktais, kaip laikinos priemonės, svarbą siekiant subalansuoti viešuosius finansus ekonomikos sunkmečio sąlygomis. Vyriausybės ir verslo atstovai priėjo prie bendros nuomonės, kad numatomas PVM didinimas šioje situacijoje būtų verslui mažiausiai skausmingas mokestinis sprendimas.
Sutarta didinti valstybinio socialinio draudimo įmokų tarifą ne daugiau kaip 2 proc. punktais, padidinimo naštą solidariai pasidalijant tarp darbdavio ir darbuotojo, taip pat sutarta svarstyti valstybinio socialinio draudimo įmokų "lubų" nustatymo klausimą.
Derybose su profesinėmis sąjungomis buvo sutarta padidinti valstybinio socialinio draudimo įmokų tarifą 3 procentais. Profesinių sąjungų bei pagyvenusių žmonių organizacijų atstovai siūlė apdraustojo mokamų socialinio draudimo įmokų tarifą padidinti 1 proc., darbdavio mokamų socialinio draudimo įmokų tarifą - 2 procentais.
Su verslo asociacijomis sutarta atsisakyti privalomojo sveikatos draudimo įmokų mokėjimo nuo neaktyvios veiklos, "atsitiktinių", nereguliariai gaunamų pajamų. Toliau bus svarstomos pelno mokesčio tarifo, kartu ir dividendų mažinimo iki 15 proc. galimybės.
Dėl nekilnojamojo turto mokesčio gyventojams pažymėta, jog jo įvedimas turi būti laipsniškas, atsargus, kad nepagilintų krizės nekilnojamojo turto rinkoje. Todėl pradžioje reikėtų numatyti aiškius apribojimus mokestinei bazei ir nustatyti minimalius šio mokesčio tarifus.
Derybų protokole užfiksuoti ir kiti susitarimai. Pvz., mažinti valstybės valdymo išlaidas, mažinti valstybines pensijas ir valstybines rentas bei kitas išmokas, mokamas iš valstybės biudžeto, 20 procentų, mažinti našlių pensijas 8 procentais, dirbantiems socialinio draudimo pensijų gavėjams mokėti tik paskirtosios socialinio draudimo pensijos pagrindinę dalį bei priedą už stažo metus, mažinti valstybinio socialinio draudimo pensijas vidutiniškai 5 proc., diferencijuojant mažinimą per draudžiamąsias pajamas, o bazinės pensijos nemažinti, pradedant nuo 2010 m. palaipsniui per 10 metų padidinti moterims ir vyrams senatvės pensijos amžių iki 65 metų, peržiūrėti motinystės (tėvystės) socialinio draudimo sistemą, atlikti struktūrines reformas Valstybinio socialinio draudimo fondo, švietimo, sveikatos apsaugos srityse bei kiti.
Derybose su Vyriausybe dalyvavo Pramonininkų konfederacijos, Verslo darbdavių konfederacijos, Verslo konfederacijos, Prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos, asociacijos "Investor's Forum" atstovai, Vyriausybės kancleris, Ministro Pirmininko patarėjai ir Vyriausybės kanceliarijos, Socialinės apsaugos ir darbo bei Ūkio ministerijų atstovai, Lietuvos darbo biržos atstovai.
Visi susitarimai bus sujungti į Nacionalinį susitarimą.
Nacionalinį susitarimą "Už nepraskolintą valstybę, už saugią Lietuvos ateitį" inicijuoja Permainų koalicija.