Energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius mažinti šildymo kainas mato dvi galimybes: daugiau naudojant biokuro ir sukuriant konkurenciją. Ministro teigimu, dėl mažesnės dujų kainos rezultatų galima sulaukti dar šiais metais, tačiau realiai gyventojai jį pajus tik pradėjus veikti Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalui.
Trečiadienį kalbėdamas "Žinių radijui" energetikos ministras pabrėžė, kad rasti būdų, kaip sumažinti šilumos kainas, yra vienas iš Vyriausybės prioritetų.
"Manau, kad mūsų Vyriausybė turi gerą planą, jis susideda bent iš dviejų dalių. Pirma, biokuro naudojimo skatinimas. Norime parengti programą, kur nuo gamybos per konkurencingą prekybą ir suvartojimą didinsime biokuro dalį šilumos gamyboje. Manome, kad tai padės ženkliai sumažinti kainas, mažinant brangių gamtinių dujų naudojimą. Antra dalis - konkurencijos sukūrimas šiame sektoriuje ir dujų prekyboje, kad Lietuvoje galėtume nusipirkti dujų pasaulio rinkos kainomis, įgyvendinant atskyrimą tiekimo sistemos, kad galėtume per SGD terminalą Klaipėdoje atsivežti pigesnių dujų, taip pat - derybos su "Gazprom" ir pastangos, kad sumažintume kainas", - sakė J. Neverovičius.
Energetikos ministro vertinimu, siekis sumažinti dujų kainas yra kompleksinis.
"Manau, kad tam tikrus rezultatus turėsime jau šias metais, tačiau manau, kad tokį galutinį rezultatą matysime, kai pradės veikti SGD terminas Klaipėdoje kitų metų pabaigoje", - prognozavo jis.
Kalbėdamas apie "Gazprom" J. Neverovičius sakė, kad Lietuva dėl šios rusų dujų monopolininkės savo pozicijos "neminkštins" - Lietuva yra inicijavusi ieškinį prieš Rusijos dujų milžinę "Gazprom" Stokholmo arbitraže. Ministro vertinimu, normalu, kad monopolistas, Lietuvoje už dujas gaunantis vieną didžiausių kainų Europoje, siekia išlaikyti tokią padėtį.
"Be abejo, mes su tuo sutikti negalime ir mūsų pozicija yra visiškai aiški, t. y., turime įgyvendinti visas reformas, kad būtų atskirtas tiekimas nuo dujų prekybos, užtikrinta galimybė atsivežti pigesnių dujų pasaulio rinkos kainomis - tai siekiame daryti ir padarysime", - neabejojo ministras.
Anot jo, net ir "Gazprom" pasiūlius dujų kainą sumažinti 15 proc. Lietuva turi turėti realią alternatyvą, garantuosiančią, kad dujų kaina bus ne didesnė nei esanti pasaulio dujų rinkose.