Valstybinė kainų ir energetikos komisija (VKEKK) rengia naują elektros kainų skaičiavimo metodiką. Jos tikslas – griežčiau skaičiuoti elektros sektoriaus įmonių pelnus ir galbūt sumažinti tarifus, rašo „Respublika“.
VKEKK pirmininkas Virgilijus Poderys piktinasi, esą kai kurios įmonės akcininkams dividendų išmoka kur kas daugiau, nei gauna pelno, o oficialiai investicijoms skirtas lėšas taip pat nukreipia į akcininkų kišenę. Kainų komisija taip pat grūmoja įmonėms, kurios susiduria su elektros tiekimo sutrikimais – joms už tai ketinama mažinti tarifus.
Vietoj 150 milijonų – beveik milijardas
Bene didžiausią nuostabą VKEKK vadovui kelia energetikos įmonių dividendai. Esą į akcininkų kišenę nubyra kelissyk daugiau pinigų, nei įmonė uždirba. „Jeigu pažiūrėtume pastarųjų penkerių metų laikotarpį, viena skirstomųjų tinklų bendrovė gavo apie 150 mln. litų grynojo pelno, o dividendų išmokėjo 950 mln. litų. Kaip taip gali būti?“ - „Respublikai“ sakė V.Poderys.
Pasak jo, tokie astronominiai skaičiai atsiranda dėl įmonių turto perkainojimo. „Pirmas siūlymas – keisti antpelnio skaičiavimo taisykles, t. y. į antpelnį įtraukti ir tas sumas, kurios atsiranda dėl turto perkainojimo. Tuo antpelniu turi būti dalinamasi su vartotojais“, - numatomas permainas aiškino pašnekovas.
Įteisinus tokias permainas, įmonių pelnai, skaičiuojant elektros energijos kainas, būtų kur kas didesni nei lig šiol. Tokiu atveju metodikos mechanizmas faktiškai garantuotų, kad smarkiai išaugusius bendrovių antpelnius atspindėtų mažesni tarifai.
Investicijos į... akcininkus
V.Poderys taip pat pabrėžė, kad įmonių VKEKK pateikiamuose prašymuose didinti tarifus kaip investicijos nurodomos lėšos dažnai „investuojamos“ į akcininkų kišenę. „Į elektros kainą įeina dalis lėšų, skirtų įmonių investicijoms, inovacijoms, infrastruktūrai atnaujinti ir t. t. Pastebėjome, kad kai kurios įmonės tas lėšas naudoja ne investicijoms, o dividendams“, - kritikos negailėjo Kainų komisijos vadovas.
Naujoje metodikoje siūloma įmones įpareigoti minėtąsias lėšas naudoti investicijoms. Jeigu šiam tikslui numatyti pinigai nusėstų akcininkų kišenėse, įmonėms tai atsirūgtų mažesniais tarifais.
Už prastą darbą – mažesnis tarifas
VKEKK pirmininkas taip pat pabrėžė, kad bus siekiama įmonių atsakomybės už savo darbo kokybę. Esą pagal naująją metodiką suprastėjęs įmonės darbas, t. y. dažnesni elektros tiekimo sutrikimai, būtų „įvertintas“ sumažintu tarifu.
„Sieksime įtraukti kokybės reikalavimus. Kuo mažiau elektros tiekimo sutrikimų, tuo įmonės darbas kokybiškesnis. Kuo dažniau įmonė nutrauks elektros tiekimą, tuo mažiau kokybiška bus paslauga. Už tai bus baudžiama mažinant tarifą“, - planus dėstė V.Poderys.
Teismai nebūtų staigmena
Naująją metodiką VKEKK tikisi patvirtinti iki rugsėjo. Tokiu atveju naujieji skaičiavimo principai būtų taikomi nustatant elektros energijos kainas kitiems metams.
„Galima tikėtis teisinių ginčų su rinkos dalyviais. Tikimės, kad teismų nebus. Bet turime tokius signalus, kad tikriausiai bus“, - reziumavo V.Poderys.
Tuo tarpu elektros bendrovės naujosios metodikos modelį pradėjo studijuoti tik vakar ir nuo oficialių komentarų kol kas susilaiko.
Šarūnas Černiauskas