Vilnietis Aldas Maziliauskas į sostinės metrikacijos skyrių atskubėjo registruoti savo naujagimės dukters.
Dukrai pavardę tėvai nusprendė duoti pagal tradicijas - tėčio. Jie net nesvarstė kito varianto, nors žmonos pavardė dviguba – per brūkšnelį mergautinė ir vyro.
„Mano žmona Ulevičiūtė – Maziliauskienė. Tai ilga pavardė, vaikui užteks vienos. Kodėl žmonos pavardė dviguba? Dėl profesinių dalykų. Klientai ją žino viena pavarde, apsivedėm, gavosi ilgesnė“, - teigia vilnietis.
Šiuo metu įstatymai vaikui leidžia turėti du vardus. Teisingumo ministerija siūlo keisti civilinį kodeksą, kad ir dvigubos vaikų pavardės Lietuvoje galėtų būti naudojamos daug plačiau. Dabar vaikui gali būti suteikiama tik motinos arba tėvo pavardė. Taigi dviguba ji gali būti tik tuo atveju, jei tokią turi mama arba tėtis.
„Jei tėvai turi skirtingas pavardes, susituokusi mama pasilikusi mergautinę pavardę, tokiam vaikui nėra galimybės duoti dvigubą abiejų tėvų pavardę. Gaunasi diskriminacija. Vieni vaikai gali, kiti ne, priklausomai nuo tėvų pavardžių. Norime sulyginti, kad kiekvienam vaikui tėvų noru būtų galima suteikti dvigubą pavardę“, - tikina teisingumo viceministras Julius Pagojus.
Pakeitimų iniciatoriai žada, kad bus apsiribota dvigubomis pavardėmis ir trigubos ar keturgubos pavardės nebus leidžiamos. Tuo metu civilinės metrikacijos specialistai abejoja, ar tai bus dažnas reiškinys, mat dvigubą pavardę nėra patogu naudoti ir neretai tokias pavardes turinčios moterys vėliau ateina jos pasikeisti.
„Tikrai yra nepatogu vartoti, sudaro sunkumų, keblumų, viena pavardė pradingsta dokumentuose. Kiekvienas žmogus turi įvertinti, ypač kai apie vaikelį kalbame, tėvai turi apsispręsti, atsakingai rinkti vardą ir pavardę“, - sako Vilniaus civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Ilona Jurgutienė.
Vaikučių atėję registruoti dauguma tėvų stebisi, kad rengiamasi atverti platesnes galimybes vaikams turėti dvigubas pavardes. Ir patys to nenorėtų.
Tiesa, sulaukus pilnametystės asmeniui leidžiama kaitalioti pavardę kiek tik širdis geidžia, tik reikia įrodyti, kad norimą pavardę turėjo jo protėviai.