• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Čepkelių pelkėje pasieniečiai gelbėjo du Egipto piliečiais prisistačiusius neteisėtus migrantus, pranešime spaudai rašo Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). 

Čepkelių pelkėje pasieniečiai gelbėjo du Egipto piliečiais prisistačiusius neteisėtus migrantus, pranešime spaudai rašo Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). 

REKLAMA

Anot tarnybos, sušlapusius užsieniečius ten naktį buvo itin sudėtinga pasiekti. Pasieniečiai ir jiems talkinę ugniagesiai abu vyrus iš pelkės išnešė neštuvais. Vėliau VSAT pareigūnai migrantams suteikė visą reikalingą pagalbą. 

Šie du užsieniečiai kartu su dar 12-a kitų į Lietuvą iš Baltarusijos Varėnos rajone neteisėtai sieną kirto šeštadienį vėlai vakare. Šioje vietovėje dėl gamtinių sąlygų, t. y. pelkės, nebuvo galimybės pernai įrengti fizinio barjero. 

VSAT Varėnos pasienio rinktinės Kabelių pasienio užkardos pareigūnai pažeidėjus matė per sienos stebėjimo sistemą. Iškart į šią vietą buvo pasiųstos aplink patruliavusios VSAT sargybos. Vos perėję sieną migrantai pasklido į visas puses – tokios taktikos laikomasi siekiant apsunkinti sulaikymą. Pasieniečiai greitai išgaudė į pelkę nespėjusias toliau įeiti kelias grupeles migrantų, iš viso 11 vyrų. 8 iš jų turėjo Afganistano ir Sirijos piliečių dokumentus, trys buvo be dokumentų. 

REKLAMA
REKLAMA

Vėliau buvo sulaikytas dar vienas atsiskyręs migrantas, Sirijos pilietis su dokumentais.  

Kol vyko šie sulaikymai, pasinaudoję tamsa du migrantai, kaip vėliau paaiškėjo, spėjo per pelkę paeiti į Lietuvos gilumą maždaug kilometrą. Ten jie ir įstrigo. Šioje vietoje akivarus, į kuriuos abu užsieniečiai keliskart įsmuko, keičia sausumos salelės. Vieną tokią jie pasiekė ir eiti gilyn į Lietuvą jau nebesiryžo.  

REKLAMA

Pasieniečiams teko itin sudėtingas uždavinys – pavojingomis sąlygomis tamsoje sekti šių dviejų migrantų pėdsakais stengiantis juos išgelbėti. Tik sekmadienį paryčiais šią vietovę žinantys VSAT pareigūnai pelkėje aptiko minėtus du Egipto piliečiais prisistačiusius vyrus be dokumentų. Jų drabužiai buvo drėgni.  

Buvo akivaizdu, kad patys per pelkę pavargę migrantai išeiti į sausą mišką negalės. Pasieniečiai iškvietė ugniagesius ir greitąją pagalbą. Atvykusiems ugniagesiams teko užtrukti, kol vadovaujanatis pasieniečių nuorodomis irgi šiaip ne taip pavyko pasiekti migrantų buvimo vietą. Gelbėtojai atsigabeno neštuvus ir kartu su pasieniečiais jais pradėjo į atsargiai sausumą nešti abu užsieniečius.  

REKLAMA
REKLAMA

Sunki ir pavojinga kelionė per pelkę užtruko beveik valandą, kol pagaliau pavyko egiptiečius išnešti į sausą vietą ir skubiai nugabenti į Kabelių užkardą. Greitosios pagalbos medikai atliko jų apžiūrą. Konstatuota, kad pavojaus nei sveikatai, nei juo labiau gyvybei nėra, medicinos pagalbos migrantams nereikia. 

Pasieniečiai abiem vyrams sudarė sąlygas pailsėti, jie užkardoje pavalgė, sušilo ir greitai atsigavo. Abu migrantai vis dėkojo VSAT pareigūnams už išgelbėjimą ir pasakojo negalėję įsivaizduoti, kad Lietuvoje yra tokių „pavojingų“ vietų kaip Čepkeliai.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasieniečiai jiems davė naujas žiemines striukes, šiltus džemperius, apatinius ir kitus drabužius. VSAT pareigūnai turi užtektinai tiek aprangos, tiek avalynės įvairiems atvejams, kai sulaikomų migrantų drabužiai neatitinka sezono orų ar būna netinkami.  

Nors šiltus naujus drabužius abu egiptiečiai paėmė, tačiau pasiūlytų naujų žieminių batų atsisakė. Jie užkardoje išsidžiovino savo turėtus ir jais vėliau apsiavė.

Pasieniečių tarnybinėse patalpose abu migrantai išbuvo iki sekmadienio vakaro. Tuomet Kabelių pasieniečiai darsyk įvertino šių asmenų sveikatą bei savijautą – dėl to nei nusiskundimų, nei problemų nebuvo. Tai patvirtino ir patys užsieniečiai. 

REKLAMA

VSAT pareigūnai jiems dar įteikė ir humanitarinius paketus su maistu, vandeniu bei kitais gamtoje reikalingais daiktais. Vadovaujantis galiojančiais teisės aktais sekmadienį vakare šie užsieniečiai buvo neįleisti į Lietuvą ir grąžinti į Baltarusiją. Kartu su jais neįleistas ir dokumentus turėję Sirijos pilietis, kuris buvo atsiskyręs nuo minėtos 14 neteisėtai į Lietuvą įžengusios migrantų grupės. Jis buvo sulaikytas sausoje apylinkių vietovėje ir nepatyrė, kokie pavojai slypi lietuviškoje pelkėje. Vyrui irgi buvo pasiūlyta šilta žieminė apranga, tačiau jos jis atsisakė. 

REKLAMA

Anksčiau į Lietuvą taip pat buvo neįleisti ir kiti 11 šios grupės narių, kuriems pasieniečiai irgi davė humanitarinius paketus.  

Lietuvoje esantys savanoriais pasivadinę asmenys, kaip ir Baltarusijos propagandininkai, neretai skelbia melagienas apie esą „netinkamą“ ir „žiaurų“ Lietuvos pareigūnų elgesį apgręžiant neteisėtus migrantus. Realybė visada buvo ir yra kitokia – kiekvienu atveju yra vertinama į šalį neįleidžiamų asmenų sveikatos būklė ir esant bent mažiausių abejonių kviečiama greitoji pagalba. Jei reikia, migrantai gabenami į VSAT padalinius sušilti, pavalgyti, atgauti jėgas. Pasieniečiai turi užtektinai tiek humanitarinių paketų, kurie siūlomi neįleidžiamiesiems, tiek naujų drabužių ir avalynės, kurie esant reikalui suteikiami tokiems užsieniečiams.  

Nuo 2021 m. rugpjūčio 3 d., kuomet VSAT pareigūnams suteikta teisė apgręžti neleistinose vietose iš Baltarusijos bandančius sieną kirsti neteisėtus migrantus, jų pasieniečiai yra neįleidę 19 482.  Šiemet neteisėtai į Lietuvą iš Baltarusijos VSAT pareigūnai  neleido patekti 167 tokiems perėjūnams. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų