Vakar Vytauto Didžiojo universitete (VDU) vykusioje apskritojo stalo diskusijoje, skirtoje filosofo Aleksandro Štromo atminimui, apie naująją bei senąją Europą, jos laisvę, solidarumą bei ateitį diskutavo įžymūs Rusijos disidentai, mokslininkai, demokratai.
Tarp dalyvių – Sergejus Kovaliovas, Andrejus Piontkovskis, Leonidas Volkovas, Jurijus Afanasjevas ir Lenkijos laikraščio „Gazeta Wyborcza“ vyriausias redaktorius, vienas Lenkijos išsivadavimo judėjimo „Solidarumas“ steigėjų Adamas Michnikas, rašo „Respublika“.
Konfrontacijai - 500 metų
Diskusijos apie senąją bei naująją Europą atskaitos tašku tapo Vakarų pasaulio ir Rusijos santykiai bei skirtumai. Ar jie įveikiami? Diskusija laviravo tarp nuosaikaus skepticizmo ir optimizmo.
Žymus Rusijos politikos apžvalgininkas A.Piontkovskis teigė, kad Rusijos ir Vakarų Europos civilizacijos metafizinė konfrontacija vyksta jau 500 metų, nuo caro Ivano Rūsčiojo laikų. „Rusija nugalėjo mongolų-totorių ordą, tačiau buvo užkrėsta jos energetinės matricos“, – taip A.Piontkovskis paaiškino Rusijos ir Vakarų mentaliteto skirtumą.
Anot A.Piontkovskio, vieni carai, kaip Ivanas Rūstusis, visai atmesdavo Europos civilizaciją. Kiti, kaip caras Piotras Aleksejevičius, atmetė Europos kultūros medžio šaknis, tačiau perėmė to medžio vaisius. Politologas teigė, kad dabartinė Vladimiro Putino Rusija irgi raško Europos kultūros vaisius, tačiau nepripažįsta šaknų.
Dar kartą akcentuodamas Rusijos ir Vakarų metafizinę konfrontaciją bei mentaliteto skirtumus, A.Piontkovskis sakė, jog kadaise Lietuvos didieji kunigaikščiai buvo metafizinis senovės Rusijos priešas, o dabar tokiu priešu tapo Jungtinės Amerikos Valstijos.
Kompleksas veda į šovinizmą
Filosofas Leonidas Volkovas siūlė padėti Rusijai nugalėti jos nevisavertiškumo kompleksą, vedantį į šovinizmą. Ar nebūtų protingiau liberaliems inteligentams pripažinti, kad Rusija iš tikrųjų gali pasiekti pasaulį valdančios piramidės viršūnę ir taip padėti atsikratyti komplekso. Esą kodėl liberaliems inteligentams būtų protinga taip elgtis. „Kad Rusija neprivestų pasaulio prie katastrofos“, – aiškino L.Volkovas.
S.Kovaliovas ragino ne deklaruoti, o tikrai pripažinti europines bendražmogiškąsias vertybes. Neįtvirtinti politikoje vadinamosios praktinės „real“ politikos, kuri veda į veidmainystę.
Jis svarstė, ar tarptautinė teisė iš viso egzistuoja. Anot S.Kovaliovo, tai tik deklaracijų, įvairių įstatymų sankaupa be turinio. Mat nėra nei tarptautinio arbitražo, nei teismo, nei sankcijų. „Tai virsta į kažkokią košę“, – sakė S.Kovaliovas.
S.Kovaliovas teigė, kad pasaulį gali suartinti tik bendražmogiškos vertybės, o visi regioniniai patriotizmai, anot Andrejaus Sacharavo bendražygio, kyla iš darviniško bandos, kaimenės ir t.t. primato. O primatu turi tapti universaliosios, bendražmogiškosios vertybės.
Jėgos valdžia
Buvęs Rusijos humanitarinio instituto ilgametis rektorius profesorius Jurijus Afanasjevas siūlė atkreipti dėmesį į vadinamąjį Rusijos paradoksą. Paradokso esmė – Europa yra susirūpinusi viso XX a. problemomis – revoliucijomis, karais, krizėmis, ir siekia, kaip tas XX a. realijas nugalėti. Rasti būdą gyventi vieningai. O Rusijai, anot J.Afanasjevo, rūpi tik XX a. pabaigos problema. SSSR iširimas. Kaip atkurti buvusią didybę. „Rusijoje valdžia – tai jėgos valdžia. O Europos valdžia – susitarimo, dialogo valdžia“, – sakė J.Afanasjevas.
Anot J.Afanasjevo, tai nulemta archetipų. Karas Gruzijoje, J.Afanasjevo teigimu, parodo, kad Rusija įstojo į vėžes, kuriose buvo 500 metų.
Adamas Michnikas pavadino J.Afanasjevo mintis rusiška megalomanija. Esą pas mus Rusijoje viskas tik bloga.
Anot A.Michniko, posovietinės šalys taip pat neturi demokratijos tradicijos. „Yra tik laisvės meilė. O ji veda į anarchiją“, – aiškino A.Michnikas.
Buvęs lenkų disidentas nepritarė euroskepticizmui ir absurdiškam antiamerikietiškumui, pasitaikančiam ir Lenkijoje. Esą Vakarai yra tik nuodėmės, o Europos Sąjunga esą buržuazinis projektas. „McDonalds“ kai kam tampa baisiau už gulagus“, – ironizavo A. Michnikas ir pasidžiaugė, kad nyksta Europos valstybių sienos.
Komentarai
VDU rektorius Zigmas Lydeka
Būtų tragiška ir kvaila prarasti ryšius su intelektualiąja Rusija. Dabartinis renginys mūsų universitete yra didžiulė garbė.
VDU profesorius Leonidas Donskis
Be šių žmonių negaliu įsivaizduoti intelektualinio Europos peizažo. Ką tik VDU senato sprendimu Adamui Michnikui suteiktas universiteto garbės daktaro vardas.
Olava Strikulienė