Situacija su daržovėmis ne sezono metu yra panaši kaip ir toje pasakoje su žibuoklėmis, kai pamotė išsiuntė našlaitę jų surasti žiemą. Kiek reikėjo našlaitei įdėti pastangų, kad tų žibuoklių ji žiemą rastų ir parneštų. Taigi ir daržoves užauginti ne sezono metu, kai tam nėra tinkamų klimato sąlygų, pareikalauja didelių pastangų.
TAIP PAT SKAITYKITE:
Kainų augimas pribloškė ir politikus: imasi drastiškų pakeitimų
Smeigė prekybos centrui: pažiūrėkite, kokios daržovių kainos buvo 2013 metais
Vienas pavyzdžių – populiariausia Lietuvoje daržovė bulvė. Norint sodinti bulvę birželio mėnesį, kai dar nėra tinkamos klimatinės sąlygos Lietuvoje, pirmiausia bulves reikia kažkur sudaiginti – tam reikia šildomų patalpų. Bulves pasodinus reikia jas pusiau rankiniu būdu uždengti keliais agroplėvelės sluoksniais, tuomet naudoti rūko sistemas, kad bulvėms augti būtų sukurta tinkama temperatūra ir drėgmė. Tai augintojams kainuoja, o jeigu dar derlius būna mažesnis nei planuota, išeitys dvi – reikia kelti kainas, arba patirti didžiulį nuostolį, ko dauguma negali sau leisti“, - sako Lietuvos daržovių augintojų asociacijos pirmininkas Martynas Laukaitis.
„Auksiniais“ pavadinti lietuviški pomidorai taip pat ne išimtis.
„Pomidorų kaina prekybos vietose nuo pirmojo jo derliaus iki derlingiausio mėnesio – kai jų pasiūla didžiausia gali skirtis net iki 5 kartų. Pavyzdžiui pernai balandį, kai dar tik pasirodo pirmosios naujo derliaus daržovės, prekybos centruose pomidorai kainavo 4.66 euro, per derliaus piką jų kaina jau nesiekė nė euro, metų pabaigoje priešventinio pomidoro kaina buvo apie 1,7 euro. Šiemet pirmųjų pomidorų kainos išlieka panašios ar vos aukštesnės dėl anksčiau sunokusio ir anksčiau prekybos tinklų lentynas pasiekusio pomidorų derliaus“, - sako Lietuvos prekybos įmonių vykdantysis direktorius Laurynas Vilimas.
Anot Lietuvos daržovių augintojų asociacijos pirmininko Martyno Laukaičio, lietuviškos daržovės dabar negali būti labai pigios, nes praėjusieji metais ūkininkams buvo labai sunkūs – sausringi, dėl to daugumos daržovių derlius buvo ne itin gausus. Be to, seno derliaus daržovės jau baigiasi, o naujo derliaus daržovių sezonas dar nėra prasidėjęs. Kas šiuo metu auginama, auginama ne natūraliomis gamtinėmis sąlygomis, o šiltnamiuose arba uždengus, o gal net šildomose patalpose. Visa tai natūraliai augina daržovių savikainą ir turi atsispindėti galutinėje kainoje. Dėl to nereikia tikėtis, kad pirmosios lietuviškos braškės, bulvės ar salotos ir šiemet vos joms pasirodžius bus parduodamos tokiomis pat kainomis kaip kad kartais būna joms palankaus sezono metu“, - sako M. Laukaitis.
Spręsti apie naujo derliaus kainas sezono metu, pasak M. Laukaičio, dar anksti. Kokie bus šiųmetiniai Lietuvos augintojų vaisių, daržovių ir uogų derliai, taigi ir kainos, pasimatys anksčiausiai liepos mėnesį. Ūkininkai su nerimu laukia meteorologų prognozių ir tikisi, kad bus pakankamai, tačiau ir ne per daug, saulės ir lietaus.