Šiaulių miesto lopšeliai— darželių darbuotojai su nerimu laukia paskutinių metų mėnesių, ar gaus tai, ką užsidirbo. Planuojant šių metų biudžetą, buvo aišku, kad gruodį ikimokyklinių įstaigų darbuotojai gali likti be atlyginimų. Savivaldybė ramina ir žada rasti papildomų pinigų.
Bėdų — kaip iš gausybės rago
Į lopšelių-darželių vadovų susirinkimą vakar buvo pakviesti Šiaulių miesto vadovai, kuriems išsakyta apie nepriteklių, įrodinėta, jog lėšų trūksta visoms sritims.
Eugenija Vaičaitytė, „Coliukės“ vadovė, suskaičiavusi, jog tėvai ugdymo priemonėms per 10 mėnesių turėjo sudėti per 3500, o higienos prekėms — 1248 litus, nustatė, jog net 75 procentai išlaidų kanceliarinėms ir higienos prekėms yra tėvų ir tik 25 procentai — valdiški pinigai.
Prisigyventa iki to, kad trūksta pinigų patalynei skalbti. Tai reikia daryti du kartus per mėnesį, bet pinigų užtenka tik kartui. Ir čia tenka prašyti tėvų paramos. „Varpelio“ direktorė Dalija Ulinskienė pasakojo, jog įstaigos užuolaidas ji skalbė namuose.
Beveik neskiriama pinigų naujai patalynei įsigyti. Kai kuriems čiužinukams, antklodėms, pagalvėms jau per keturios dešimtys metų.
Kiekvieną centą tenka skaičiuoti ir higienos priemonėms, nes reikalavimai labai griežti. Vieno darželio slaugytoja pasakojo, jog nėra pinigų nei termometrų, nei svarstyklių patikrai, be kurios prietaisų naudoti negalima. Virtuvės darbuotojoms pagal normas reikėtų turėti po tris darbo drabužių komplektus, turi po du. Jau ir virtuvių inventorius — peiliai, samčiai problema.
Šokinė situacija ir skaudus supratimas
Visa tai išgirdęs Krizentas Kameneckas, Šiaulių visuomenės sveikatos centro direktorius pareiškė, jog tai šokinė situacija.
„Taupyti galimybių nebėra, o nemokamos atostogos — joks išsigelbėjimas“, — pareiškė Antanina Ilčiukienė, “Voveraitės“ direktorė, sakiusi, kad sparčiai daugėja visai nemokių tėvų.
„Bangelės“ vadovė Danutė Statulevičienė, kalbinta, kaip sekasi išgyventi, “Šiaulių kraštui“ sakė, jog šiemet tarsi ir lengviau, nes jau pernykščiai metai atnešė daug sunkių pamokų. “Žmonės nemokamų atostogų ėjo nemurmėdami, nors širdyje ne visi buvo patenkinti. Bet atėjo skaudus supratimas, kad kažkaip išgyventi turime“.
Susitikime su miesto vadovais dalyvavusi tėvų atstovė Laima Aleksandravičienė padėtį apibūdino kaip liūdną: „Tėvai turi atnešti ir nemažai pinigų, ir daiktų. Gal neturėtų mums rūpėti higienos priemonės ar apirę baldai — juk visi esame mokesčių mokėtojai“.
Tačiau vicemerės Almos Javtokienės nuomone, ir prieš 30 metų tėvai turėdavo padėti darželiams, be jų pagalbos neišsiversi.
Meras tik dėkojo ir žadėjo
Į pokalbį beveik neįsitraukė kiti valždžios atstovai, o meras Genadijus Mikšys pažadėjo, jog dar laukia du biudžeto perskirstymai. Kadangi gerėja mokesčių surinkimas, dėl to lopšelių-darželių darbuotojai metų pabaigoje nebus nuskriausti. Aišku, lengviau bus tiems, kurie yra šiek tiek sutaupę.
Meras kelis kartus dėkojo tėvams už paramą, darbuotojams — už taupumą. G. Mikšys sakė, jog pritaria ikimokyklinukų krepšeliams, nors dauguma savivaldybių tam nepritaria.
Buvo pasiūlyta oficialiai įteisinti finansinį ikimokyklinių įstaigų rėmimą, nes dabar kyla daug ginčų, vieni tėvai remia, kiti atsisako. Yra ir kita medalio pusė — darželių vadovės, prašydamos pinigų, rizikuoja pažeisti įstatymus.
Petras BALČIŪNAS