Darius Kuolys. Nausėdai gresia visas Grybauskaitės palikimas

Nors iki išrinktojo prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos liko vos mėnuo, jis jau šianien yra aktyviai įsitraukęs į vidaus politikos formavimą. Iš jo pasisakymų po valdančiųjų valstiečių derybų dėl koalicijos Seime stiprinimo tarsi susidaro įspūdis, kad G. Nausėda vykdys atviresnę politiką, kartu nevengdamas konstruktyvios kritikos. Tačiau tai tik pirmasis įspūdis. Kokia iš tiesų galėtų būti G. Nausėdos kadencija – „Dienos komentare“ kalbama su kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus buvusiu patarėju Dariumi Kuoliu.

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus šiemet parėmė išrinktojo prezidento Gitano Nausėdos kandidatūrą. 2004 m. jis yra kvietęs G, Nausėdą į savo komandą. Kaip jūs manote, ar tai leidžia dayrti kokias nors išvadas apie G. Nausėdos būsimą politiką?

Galima mėginti tokias išvadas daryti. V. Adamkui priimtina G. Nausėdos kandidatūra. Gali būti, kad G. Nausėda demonstruos kiek kitokią ir politinę kultūrą.

Kitokią nei V. Adamkaus?

Kiek kitokią, negu mes turėjome per šią vadinamą knygose epochą: atviresnę. Pats G. Nausėda yra pasakęs, kad bus kitaip. Ir štai mes jau matome G. Nausėdos interviu, kurie, atrodo, nėra surežisuoti iš anksto, nėra daromi pateikus raštu klausimus, paruošus į juos atsakymus, bet gana laisvai išrinktasis prezidentas su visuomene bendrauja. Tai čia mes matome tam tikras permainas.

Kitas dalykas, į kurią prezidento V. Adamkaus kadenciją G. Nausėda orientuosis: į pirmąją ar į antrąją, nes jos gana skiriasi. V. Adamkus per pirmąją kadenciją brėžė Lietuvos tokį vakarietišką kelią, labai ryžtingai brėžė ir į NATO, ir į Europos Sąjungą (ES), ir taip pat kėlė gana rimtus tokio civilizuotumo reikalavimus pačiai Lietuvos vidaus politikai.

Bet per antrąją buvome jau įstoję į NATO, ir į ES.

Buvome įstoję, buvome išgyvenę Rolandą Paksą ir per antrąją kadenciją V. Adamkų iš tikrųjų mėgino spausti labai stiprios interesų grupės ir mėgino prezidentu pasinaudoti. Ne visada prezidentui savarankiškam būti pavykdavo.

REKLAMA

Kaip manote, G. Nausėdai gresia spaudimas interesų grupių?

Neišvengiamai. G. Nausėdai gresia visas Dalios Grybauskaitės palikimas, ta politinė kultūra, kuri buvo kurta dešimtmetį. D. Grybauskaitė mums palieka labai supaprastintą pasaulį. Įspėjimais, prevenciniais įspėjimais valdoma žiniasklaida, specialiąsias tarnybas, nukreiptas prieš vidaus priešus. Kaip išdavė jos patarėjai, kad buvo priimtas net sprendimas rūpintis ir vidaus grėsmėmis žvalgybai, kas Vakarų pasaulyje nėra įprasta. Tai – Rytų pasaulio savybė.

Ar G. Nausėda sugebės šitą naštą vis dėlto nusimesti nuo pečių, atsisakys prevencinių įspėjimų žiniasklaidai, atsisakys žvalgybos paslaugų prieš vidaus priešus? Čia iš esmės reikia daug dabar pastangų, kad mes sugrįžtume į civilizuotos, demokratinės Vakarų valstybės vėžes. Dabar buvome išblokšti iš tų vėžių.

Šią savaitę per savo metinį pranešimą D. Grybauskaitė sakė, kad labai daug pasiekėme kurdami civilizuotą demokratinę valstybę ir vakarietišką politinę kultūrą Lietuvoje.

Bet taip pat D. Grybauskaitė pabrėžia, kad aukščiausiu lygiu yra negerbiamos žmogaus teisės. Tai kaip suprasti?

Kita vertus, D. Grybauskaitės pranešimas darė tokį labai dvilypį įspūdį. Viena vertus, kaip ir Vladimiras Putinas, ji stengiasi sukelti krašto piliečiams pasididžiavimą savo valstybe jausmą. Mes sužinojome iš D. Grybauskaitės, kad mes esame viltis visam pasauliui – Lietuva. Kad Lietuva yra pasaulio laisvės varpas ir taip toliau.


Rašyti komentarą...
m
moteris
2019-06-14 12:40:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
didelės sėkmės, stiprios sveikatos naujam prezidentui Gitanui.
Atsakyti
-3

a
apolinaras
2019-06-14 12:18:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
Blogi blogiu, o ka dabar imsi ir patikėsi senu kadru padorumu?
Atsakyti
-1

k
kaubojus
2019-06-16 22:46:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
Na , ko verti tokių lopatologų, kaip laurinkus , kuolys komentarai? Juo labiau apie ateitį....paisto niekus, kurių po savaitės niekas neprisimins...Tenka pritarti Justo komentarui....tokie kuoliai politiniuose dalykuose nesigaudo visiškai....
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų