Prieš emigracijos bangą atsilaikę medikai dirbti į užsienį vyksta neapleisdami savo pareigų gimtinėje - darbą Lietuvoje ir užsienyje pastaruoju metu derina ne vienas mūsų šalies medikas, rašo „Respublika“.
Pasinaudojo galimybe
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos (VUL SK) Širdies chirurgijos centro gydytojas Virgilijus Tarutis jau metus dvi savaites per du mėnesius dirba ne Lietuvoje, o Didžiojoje Britanijoje - neseniai jis pratęsė terminuotą darbo sutartį metams.
V. Tarutis - vienas iš dviejų Didžiosios Britanijos Wesekso širdies chirurgijos centre, dirbančių įgimtų širdies ydų chirurgų.
Wesekso širdies chirurgijos centras dydžiu ir operacijų apimtimis panašus į Santariškių klinikų Širdies chirurgijos centrą. Užsienyje ir Lietuvoje chirurgas atlieka tą patį darbą - operuoja įgimtas širdies ydas.
Gydytojas „Respublikai“ teigė pats darbo užsienyje neieškojęs - britai pakvietė, nes jiems trūko aukšto lygio specialistų, o jį jau pažinojo.
„Pasiryžau važiuoti, pirmiausia todėl, kad man buvo labai įdomu ir smalsu, - sakė gydytojas. - Buvau lankęsis užsienyje, stažavęsis, matęs, kaip ten dirbama, bet nebuvau pats operavęs, nes neturėjau tam teisės. Man buvo labai svarbu įgauti tą teisę, nes esu chirurgas - patirtis kitokiose sąlygose ir aplinkoje yra labai svarbi, išplečia tavo profesinį akiratį, gauni žinių ir patirties, kurių negali gauti dirbdamas vienoje vietoje“.
Pasiūlytas atlyginimas, anot chirurgo, buvo labai malonus - smagu, kada vertina tavo darbą. „Išvažiuoti į užsienį užsidirbti gal tik Lietuvoje kol kas nėra labai įprasta, nes esame dar gana uždara visuomenė. Tuo tarpu visame pasaulyje tai - nieko nuostabaus. Manau, greitai taps įprasta ir Lietuvoje. Jeigu yra tokia galimybė, kodėl ja nepasinaudoti?
- sakė V.Tarutis. - Darbuotojų judėjimo laisvę garantuoja ir Europos Sąjunga, tačiau man tai toli gražu nebuvo vienintelis sprendimą lemiantis veiksnys“.
Svarbiausia chirurgui, kad ir Didžiojoje Britanijoje, ir Lietuvoje savo darbą jis atliktų gerai. Kol kas tai pavyksta, o ir Santariškių klinikų administracija į tai žiūri pozityviai, supranta, kad gydytojo užsienyje įgyta patirtis naudinga ir Lietuvai.
Daugiau patirties
Gydymo įstaiga Britanijoje, kurioje dirba lietuvis, aptarnauja daugiau kaip keturių milijonų gyventojų regioną. Iš pradžių V. Taručiui buvo nelengva bendrauti su ligoniais ir gydytojais, nes šalis - daugiatautė ir kiekvienas kalba siek tiek savo anglų kalba, gali girdėti indų, graikų, kinu, lenku ir kitų kalbų garsų prieskonių... Tačiau tai - pripratimo reikalas, tad laikui bėgant bendrauti sekasi vis geriau.
Kolegos medikai, kurie jo nepažinojo, iš pradžių į atvykėlį žiūrėjo atsargiai, tačiau po kelių gydytojo apsilankymų tas barjeras išnyko, ypač po tokių situacijų, kai reikėjo skubiai operuoti savaitgaliais. V. Tarutis tai padarė, ir viskas buvo gerai.
„Įgimtų širdies ydų chirurgijos tarnyba ten puikiai išplėtota. Prie vieno vaiko, turinčio širdies ydą, darbuojasi didesnė gydytojų ir vidurinio personalo komanda, nei įprasta Lietuvoje, - sakė gydytojas.
Pasilikti neketina
Britanijos ir Lietuvos sveikatos priežiūros sistemos, pasak V. Taručio, turi ir panašumų, ir skirtumų.
„Manau, kad ten ji liberalesnė, nors tiesiogiai jas palyginti man būtų sunkoka, nes sveikatos sistemos organizavimas nėra mano konkretus darbas ir specialybe. Tačiau galiu palyginti savo srities darbo organizavimo ypatumus, - sakė gydytojas. - Kaip jau minėjau, labai svarbus skirtumas, kad vienam pacientui su įgimta širdies yda prieš ir po operacijos padeda daug didesnis viduriniojo medicinos personalo, intensyvios terapijos specialistų, pediatrinių kardiologų skaičius, nei Lietuvoje. Žinau, kad tai tiesiogiai pagerina darbo kokybę.“
Tačiau minčių pasilikti Didžiojoje Britanijoje V.Taručiui kol kas nebuvo kilę, nors britai to ir norėtų. „Lietuvoje aš turiu gerą, įdomų, mėgstamą darbą, dirbu stiprioje komandoje, ir tai labai daug ką lemia. Be to, esu gana sėslus žmogus, todėl man nėra lengva pasiryžti ką nors radikaliai pakeisti“, - sakė specialistas.