Debesų nuotrauka „Facebook“ grupėje „Orų entuziastai“ pasidalijo Ilona Kazlauskaitė. Nors kai kurie gali pagalvoti, kad žymės danguje yra lėktuvų palikti pėdsakai, puslapio „Orai ir klimatas Lietuvoje“ moderatorius, meteorologas Gytis Valaika skuba paaiškinti, kad tai – undulatus, arba banguotieji debesys. Beje, juos trečiadienio vakarą buvo galima pamatyti ne tik Zapyškyje.
„Juos sukelia atmosferoje vykstantis oro bangavimas dėl nevienodo oro sluoksnių judėjimo. Kai kuriuos nustebina paprastas faktas, jog atmosfera visai kaip vanduo irgi banguoja, tik dažniausiai to oro srovių bangavimo plika akimi mums nesimato (nes bangos paprasčiausiai nesuformuoja debesų, nors skrisdami lėktuvai nedidelį kratymą gali pajausti)“, – paaiškina G. Valaika.
Kitaip tariant, banduotieji debesys yra debesų porūšis, kuriame aiškiai matomos pailgos lygiagrečios bangos, sudarytos iš susijungusių ar atsiskyrusių, bet į vieną gretą išsirikiavusių vandens lašelių arba ledo kristalų.
„Toks debesų pobūdis glaudžiai siejasi su gravitacinėmis (Kelvino) bangomis ore, susidarančiomis dėl temperatūros (tankio) bei vėjo greičio skirtumų dviejuose pastoviuose oro srautuose. Debesų elementų linijos orientuotos statmenai vėjo krypčiai, o debesys dažniausiai susidaro prie inversinio sluoksnio ribos (t.y. ten ribos kur temperatūra su aukščiau didėja)“, – rašo G. Valaika.
Pamatė vaivorykštės ir saulės stulpų derinį
Per vieną savaitę buvo galima pamatyti ir daugiau įdomių gamtos reiškinių. Štai antradienį Greta Sukovienė iš Kaišiadorių rajono nufotografavo vienu metu pasirodžiusią vaivorykštę ir dangaus stulpus, tiksliau – antikrepuskulinius spindulius.
„Šis reiškinys būna matomas priešingoje pusėje nei yra Saulė ir susidaro saulėlydžio (arba saulėtekio) metu dėl debesų šešėlių sukelto šviesos išsklaidymo. Tai nutinka tuomet, kai debesys praleidžia tik dalį arti horizonto esančios Saulės spindulių. Spinduliai šiuo atveju gerai matomi dėl to paties kaip ir pati vaivorykštė (o tiksliau tik jos dalis) – dėl lietaus lašelių ore bei fone esančių tamsių debesų“, – paaiškina G. Valaika.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!