„Labai pavargau. Nuo dūšios...“ – taip kalbėjo moteris iki finišo likus vos trims kilometrams, kuriems įveikti vilnietei Ajanai Lolat-Pažarauskienei prireikia kelių valandų.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Beveik du mėnesius, o tiksliau - 7 savaites neįgali moteris, pasiramščiuodama ramentais, ėjo per Lietuvą. Pradėjo gimtuosiuose Ūsėnuose, Šilutės rajone, ir šiandien begalinės ištvermės pareikalavusį žygį baigė, Dzūkijoje, Druskininkuose.
Štai taip cerebriniu paralyžiumi serganti Ajana buvo sutikta kurorte. Moteris, lydima komandos, nuėjo lygiai 333 kilometrus.
O dabar apie pačią kelionę. Ajana – Gineso rekordininkė. Prieš porą metų per 10 valandų nuėjo 15 kilometrų. Ir tai ilgiausias atstumas pasaulyje, kokį yra įveikęs žmogus su ramentais. O šį žygį, kurį ji pati pavadino „Svajonių žygiu“, pradėjo norėdama atkreipti dėmesį į neįgalius žmones ir surinkti pinigų.
„Tai buvo man sportininkei augimas ir bendruomeniškumas, kad susijungiame ir pamatome negalią kitokią. Kad nematome jos uždarytos. Kad mes naudojame dušą, kad mes juokaujame, kad mes draugiški, ir kad galime gyventi kartu kaip visuomenė“, – kalbėjo A. Lolat-Pažarauskienė.
Kartu su Ajana žygyje dalyvavo ir kalytė Mulan. Tiesa, šuo ne visus 300 kilometrų ėjo šalia. Šeimininkė leido jai ir ilsėtis, kad nepervargtų. Mulan – šuo asistentas. Tokie šunys ne tik gali neregį parvesti namo, numauti kojines, uždegti šviesą ar atidaryti šaldytuvą – jie nujaučia ir beprasidedančius priepuolius, į tai iškart reaguoja. Toks šuo išgelbėjo ir pačią Ajaną. Žygis turėjo kilnų tikslą: surinkti aukų, kad kuo daugiau žmonių galėtų įsigyti tokį specialiai parengtą šunį. Dabar tik retas išgali, nes jų kaina – didžiulė.
„Visa tai kartu sudėjus – šuns kainą, treniruočių kainą – per ketverius metus ir daugiau, susidaro 20-25 tūkstančiai. Ir niekas nieko nefinansuoja. Tai nėra finansuojama Lietuvoje, ir jeigu aš nesurenku lėšų – tai niekada ir neišvyks“, – sakė Gineso rekordininkė.
O tai Ajanos vyras – Justas Pažarauskas. Paralimpietis neregys, Lietuvos golbolo rinktinės narys, sako labai didžiuojasi savo žmona. Jis puikiai žino, kokią svarbą neregio gyvenime užima šuo asistentas. Tad kai sutuoktinė pareiškė eisianti per Lietuvą ir rinksianti aukas – labai palaikė.
„Gerai sekėsi, sako, aš eisiu trigubai lėčiau. Sakau, ne, eisi normaliai. Iš tikrųjų, geras kelias buvo, na, buvo tokių niuansų. Kiekvienam žmogui užrišus akis, eiti tamsoje yra iššūkis“, – sakė paralimpietis.
Iki šiandienos nuo žygio pradžios Ajanos įkurtam fondui žmonės suaukojo 25 tūkstančius eurų. Tai lašas jūroje. Fondas šiuo metu globoja 8 šunis asistentus. Tokių šunų poreikis yra ženkliai didesnis. Tačiau kiek šiuo metu Lietuvos neregių turi tokių šunų ir kiek jų reikėtų – statistikos nėra.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!