Rusijai, o ne Rytų Europos lyderiams artimesnio euroskeptiško Čekijos prezidento Vaclavo Klauso dalyvavimas ketvirtadienį prasidedančiame Rusijos ir Europos Sąjungos vadovų susitikime gali būti "teigiamas" faktorius derantis su Maskva.
Tai remdamasi neįvardyto diplomato pareiškimu, pranešė naujienų agentūra AFP.
"Į Rusiją aš nežvelgiu kaip į grėsmę, bet kaip į didelę, stiprią ir ambicingą šalį, kuriai mes tikrai turime skirti daugiau dėmesio nei tokioms (ES nares) kaip Lietuva ar Estija", - prieš Sibire, Chabarovsko mieste vykstantį susitikimą Čekijos dienraščiui "Lidove Noviny" sakė V.Klausas.
Susitikime ES atstovauja Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuel Barroso (Žoze Manuelis Barozu), Bendrijos aukščiausio rango diplomatas Javieras Solana (Chavjeras Solana) ir ES šiuo metu pirmininkaujančios Čekijos prezidentas. ES atstovai susitiks su Rusijos prezidentu Dmitrijumi Medvedevu ir kitais didžiausios ES rytų kaimynės atstovais.
Pasak pranešimo, ES ir Rusijos vadovų susitikime tikimasi pataisyti po kelių krizių - Rusijos karinio konflikto su Gruzija ir dujų konflikto su Ukraina - pašlijusius santykius. Saugumas ir energetika yra susitikimo darbotvarkės sąrašo viršuje.
Tikimasi, kad D.Medvedevas Chabarovske pakartos kvietimą kurti naują Pasaulinę energetikos chartiją, kuri pakeistų 1991 į pasirašytą Energetikos chartijos sutartį, kurios Rusija nėra ratifikavusi ir nuolat kartoja, kad nėra šios sutarties saistoma.
Tačiau, kaip teigiama pranešime, EK yra pasakiusi, kad tol, kol Rusija ją gerbia, senoji sutartis, apima pagrindinius principus, kurių reikia energetinių išteklių tiekimui ir saugumui gerinti.
Maskva ir Briuselis taip pat derasi dėl naujos partnerystės ir bendradarbiavimo sutarties, kurios galiojimas baigėsi, derybų mandatą dėl naujosios sutarties kurį laiką 2008 metais blokavo Lietuva.
Žurnalo "Rusija globalioje politikoje" redaktoriaus Fiodoro Lukjanovo teigimu, Maskva iš šio susitikimo negali tikėtis nieko, nes santykiai su ES yra "tragiškos" būklės: "Neišspręstos problemos ritasi kaip sniego kamuoliai. Kuo daugiau jų yra, tuo sunkiau abiem pusėms suprasti viena kitą".