Bedė pirštu į NVSC: klausimas, kiek suvaldė pandemiją, o kiek prisidėjo prie jos plitimo

Į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) pusę skrieja kritikos strėlės. Paaiškėjo, kad centras neapskaitė virš 800 mirčių, o kritikai beda pirštu į NVSC negebėjimą susidoroti su koronavirusu susijusiais duomenimis. Patys centro darbuotojai tikina, kad puolimas prieš įstaigą yra nepagrįstas, o kritika neigiamai veikia darbuotojų emocinę ir psichinę sveikatą.

„Euromonitor International“ duomenų mokslininkas ir prezidento Gitano Nausėdos suburtos sveikatos ekspertų tarybos narys Vaidotas Zemlys-Balevičius kritikavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) darbą su koronaviruso statistika.

„Kas nepastebėjo, vakar buvo sutrikęs NVSC darbas. Tai šiandien jie „atsigavo“. Ir sukišo visus dviejų dienų atvejus į vieną dieną. Šiandien pasirodo yra „rekordas“ 5668 atvejai. Kai mes turime  instituciją, kuri net nesistengia duomenis tvarkyti, ką galima kalbėti apie jos analizių patikimumą?“, – socialiniuose tinkluose rašė specialistas.

V. Zemlio-Balevičiaus nuomone, NVSC nuo su koronavirusu susijusių duomenų reikia laikyti „per patrankos šūvį“.

„Neabejotinai yra dalykų, kuriuos NVSC vis dar turi kompetencijų daryti, ir SAM darbas yra išsiaiškinti kas tai yra. Bet faktas yra tas, kad prie Covid-19 duomenų rinkimo ir skelbimo NVSC prileisti negalima. Nes praėjo 9 epidemijos mėnesiai, su Covid-19 mes gyvensim dar metus jei ne ilgiau ir valstybė negali sau leisti būti vienos nekompetentingos įstaigos įkaitė“, – rašė jis.

V. Zemlio-Balevičiaus teigimu, NVSC nesugeba priimti kritikos, o tai, kad centro darbuotojai gina vadovą, tik parodo, kad problemos jame yra didžiulės.

„Yra atviras klausimas kiek NVSC padėjo suvaldyti epidemiją, o kiek prisidėjo prie jos plitimo“, – tvirtino ekspertas.

Pasak jo, NVSC su niekuo nesidalija savo surinktais duomenimis, o lapkritį centras pripažino, kad 50 proc. atvejų žinių jie neidentifikuoja.

„Tai turime situaciją, kai duomenys yra renkami, bet jų niekas be pačios organizacijos netikrina ir jų vertė yra abejotina. Tai kam tada švaistyti laiką juos renkant?

Liūdniausia, kad NVSC eilinį kartą kaip organizacija nesugeba pripažinti savo klaidų ir visą kritiką nurašo kaip į bereikalingą jų puolimą. Į konstruktyvią kritiką reikia reaguoti. Deja neteko matyti jokių realių veiksmų ta linkme“, – konstatavo V. Zemlys-Balevičius.

REKLAMA

Jo teigimu, Sveikatos apsaugos ministerija ir Vyriausybė turi spręsti, ar toliau bandyti spręsti problemas su NVSC, ar pripažinti, kad centras nepajėgus spręsti su koronavirusu iškilusių klausimų ir perduoti juos spręsti kitoms institucijoms.

„Tai yra labai sunkus sprendimas, bet jį teks padaryti. Gaila kad jį reikia priimti tokiomis aplinkybėmis, bet gal geriau praryti karčią piliulę, negu toliau tęsti agoniją“, – įsitikinęs V. Zemlys-Balevičius.

Į jo įrašą sureagavo ir premjerė Ingrida Šimonytė.

„Kritika vadovui yra kritika vadovui. Kai neužtikrinami normalūs procesai, tai kenkia pačių darbuotojų darbui, nes jie didelę dalį laiko gaišta balažin kam“, – komentavo I. Šimonytė.

NVSC darbuotojai nebepakelia kritikos: beveik metus dirbame be švenčių ir savaitgalių

Naujienų portalas tv3.lt kreipėsi į NVSC, prašydamas NVSC vadovo Roberto Petraičio ar centro komentaro ir atsako į išsakoma kritiką NVSC atžvilgiu. NVSC atstovai atskiro komentaro nepateikė ir tvirtino, kad visi atsakymai į kritiką – ketvirtadienį išplatintame NVSC darbuotojų laiške.

Pateikiame NVSC darbuotojų išplatintą atvirą laišką:

„Kreipiamės į Jus (Ministrę Pirmininkę, Sveikatos apsaugos ministrą, žiniasklaidos atstovus ir visuomenę) norėdami išreikšti susirūpinimą dėl nepagrįstos kritikos Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC). Nuolatinė ir nepagrįsta kritika įstaigos ir jos vadovo atžvilgiu trikdo ir taip nepakeliamą krūvį velkančio NVSC darbą – kelia visuomenės nepasitikėjimą, kas ypatingai apsunkina NVSC darbuotojų darbą šiuo nelengvu laikotarpiu. Tai labai neigiamai veikia ir visus įstaigos darbuotojus, kurie šią kritiką priima asmeniškai, kadangi su vadovu dirbama išvien ir sprendimai priimami kartu.

Be įstaigos direktoriaus nuolatinio palaikymo, operatyvių sprendimų perskirstant funkcijas ir optimizuojant procesus, įstaigos darbuotojams susidariusi situacija taptų nepakeliama. Mūsų įstaigos puolimas demotyvuoja, bei neigiamai veikia NVSC darbuotojus, jų emocinę ir psichinę sveikatą. Spaudoje perskaitę nepagrįstų pasisakymų NVSC vadovo atžvilgiu darbuotojai sunerimę kreipėsi į personalo skyriaus vadovę ir prašė paaiškinti kodėl vyksta tokie dalykai, kodėl niekas nenori sužinoti kaip yra iš tikrųjų, juk tiek pastangų, jėgų, laiko atimto iš šeimų, vaikų esame atidavę šios pandemijos valdymui. Neturime savaitgalių, nebešvenčiame švenčių. Tiek įstaigos vadovas, tiek visi darbuotojai neskaičiuodami darbo valandų jau beveik metus dirba ekstremaliomis sąlygomis. Pastaruoju metu dėl nepakeliamo darbo krūvio iš darbo išėjo daugybė specialistų.

REKLAMA

Visi įstaigos darbuotojai: teisininkai, buhalterija, personalo skyrius savo tiesiogines funkcijas priversti atidėti į šalį – visi dirba dėl vieno tikslo – pandemijos suvaldymo.

Per dieną atsiliepiame į tūkstančius skambučių, atsakome į šimtus laiškų, atliekame šimtus epidemiologinių tyrimų – apklausiame tūkstančius gyventojų. Taip, mums padeda savanoriai, tačiau jie neprofesionalai, jiems viskas yra nauja, todėl kartais darbas vyksta ne taip sklandžiai, kaip norėtųsi. Be to, kasdien sulaukiame ir daugybės trukdžių – reikalaujama įvairiausių ataskaitų, paaiškinimų, individualių atvejų tyrimų duomenų, kuriuos parengti atima daug jėgų ir laiko.

Atliktas darbuotojų emocinės būklės tyrimus, parodė, kad NVSC darbuotojai jaučia begalinę įtampą ir yra perdegę, nes nuolat patiria stresą, nerimą, todėl nuolatinis puolimas eikvoja jų jėgas ir atima tikrai labai brangų laiką. Kiekvieną minutė yra neįkainojama, nes per ją galėtų būti pakonsultuotas gyventojas, kuriam reikia pagalbos, arba identifikuotas bei izoliuotas sąlytį turėjęs asmuo ir tai nuo užsikrėtimo apsaugotų dar bent keliolika žmonių.

NVSC vadovas nuo pat savo kadencijos pradžios ėmėsi veiksmų dėl procesų optimizavimo ir skaitmenizavimo, nuolat kreipėsi (tiek raštu, tiek žodžiu) į Sveikatos apsaugos ministeriją ir kitus valdžios atstovus pagalbos, informavo apie milžinišką darbuotojų darbo krūvį ir nepakankamus NVSC išteklius. Kad NVSC ištekliai nepakankami ir įstaiga neturi galimybių diegti modernių technologijų bei pasirengti grėsmių valdymui, Sveikatos apsaugos ministerija buvo informuojama eilę metų, deja, bet reikiamų veiksmų imtasi nebuvo. Apie šią problemą tiek direktorius, tiek kiti NVSC atstovai kalbėjo ir viešai. Pandemijos metu darbo krūvis išaugo dešimteriopai, o ištekliai padidėjo vos keliais procentais.

Esant tokiai situacijai pasigendame telkiančios lyderystės, nes šiuo metu nėra tinkamiausias metas ieškoti kaltų ir diskutuoti apie nepakankamą pasirengimą antrajai bangai. Akivaizdu, kad visas pasaulis nėra tam tinkamai pasirengęs. Dabar metas telkti ir susitelkti bei kartu ieškoti efektyviausių sprendimų.

REKLAMA

Sutinkame, kad bendri šalies rezultatai valdant pandemiją nėra geri, bet reikia suprasti, kad viena įstaiga, turinti ribotus išteklius, negali suvaldyti tokio lygio ekstremalios situacijos. Tai turėtų būti bendro visų kompetentingų institucijų darbo rezultatas.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro darbuotojai“, – atvirame laiške rašo NVSC.

Dviejų dienų duomenys apie susirgimus COVID-19 buvo sujungti dėl trikdžių NVSC sistemoje

NVSC duomenų priėmimo sistemoje dviejų dienų susirgimų COVID-19 statistika buvo sujungta į vieną, sako centro atstovė Austina Vžesniauskaitė.

Kiek anksčiau ketvirtadienį centro atstovė tikino, kad duomenų neatitikimų būta dėl sutrikimų e.sveikatos sistemoje, tačiau Registrų centrui paneigus informaciją apie sutrikimus e.sveikatoje, centro atstovė vėliau BNS pripažino suklydusi.

„Sutrikimai buvo mūsų sistemoje tuo metu <...> į mūsų sistemą tiesiog negalėjo suplaukti duomenys, dėl tam tikrų filtrų, kurie pas mus yra uždėti“,– BNS sakė NVSC atstovė.

Pasak jos, centras suabejojo antradienio duomenų patikimumu, todėl trečiadienį jų neskelbė, o ketvirtadienį abiejų dienų duomenys buvo paskelbti kaip vienos.

A. Vžesniauskaitė pripažino suklydusi, kuomet anksčiau ketvirtadienį BNS teigė, kad statistikos neatitikimai atsirado dėl to, jog centras iš e.sveikatos sulaukė „labai didelio kiekio neapdorotų duomenų“, o ne dėl sutrikimų NVSC sistemoje.

„Tai tikrai ne e.sveikatos sutrikimai, tai buvo sutrikimai mūsų sistemoje, kažkokios galbūt neatpažino informacijos ar buvo situacija mūsų sistemoje, kai ji informacijos nepaėmė“,– sakė A. Vžesniauskaitė.

Ji taip pat patikino, kad šie sutrikimai nėra susiję su NVSC pašte išplitusiu virusu, kuris laikinai sutrikdė centro elektroninio pašto sistemą. Kibernetinio saugumo specialistų teigimu, virusas išplito kelioms dešimtims darbuotojų atsidarius užkrėstus zip priedus.

Su NVSC direktorium Robertu Petraičiu BNS ketvirtadienį nepavyko susisiekti.

Už e.sveikatos sistemos veiklą atsakingo Registrų centro komunikacijos vadovė Daiva Bumblytė BNS patvirtino, kad šioje sistemoje trečiadienį jokių sutrikimų nefiksuota. Pasak jos, buvo nustatytas tik laikinas sistemos sulėtėjimas, kuris operatyviai pašalintas.

REKLAMA

Naujų COVID-19 atvejų skaičius pateikiantis Statistikos departamentas ketvirtadienį pranešė, kad dėl sutrikimų NVSC sistemoje dalis gruodžio 29 dienos atvejų buvo perkelti į gruodžio 30 dienos ataskaitą.

Šiuo metu viešai prieinamoje Statistikos departamento informacijoje apie paros COVID-19 atvejus rašoma, jog gruodžio 29 dieną buvo registruoti 625 koronaviruso atvejai, o gruodžio 30 dieną – 5668.

Vis dėlto paros ataskaitoje Statistikos departamentas skelbė, jog gruodžio 30 dieną nustatyti 2360 nauji COVID-19 atvejai.

Prezidentūra: NVSC duomenų problemas spręsti turi ministerija ir Vyriausybė

Problemas dėl NVSC duomenų turi spręsti ministerija ir Vyriausybė, sako prezidento patarėjas Simonas Krėpšta.

„Priimant tokius sprendimus, prašant atsakomybių, reikia išsiaiškinti, kas gi valdo konkrečius duomenis, konkrečius duomenų segmentus, kur įvyko tos problemos, kodėl neapskairyti ir, be abejo, čia turi būti atliktas tam tikras detalesnis tyrimas, detalesnė analizė ir paskui priimami sprendimai“, – LRT radijui ketvirtadienį sakė S. Krėpšta.

Jis komentavo anksčiau šią savaitę Sveikatos apsaugos ministerijos paskelbtą informaciją apie vykdant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro veiklos skaitmenizavimą rastas 804 neapskaitytas mirtis, susijusias su koronavirusu – 324 nuo koronaviruso ir 480 mirčių dėl kitų priežasčių.

„Prezidentas pasitiki Vyriausybės, ministerijos veikla ir tikisi, kad šios institucijos, atlikusios papildomą analizę, išsiaiškinę problemas, jas šalins“, – sakė prezidento patarėjas.

Pasak S. Krėpštos, prezidentas Gitanas Nausėda neplanuoja susitikti su NVSC vadovu: „artimiausiomis dienomis tokio plano neturime“.

Jis akcentavo, kad patikimų duomenų klausimas yra ypatingai svarbus, nes tik remiantis tiksliais duomenimis galima priimti teisingus pandemijos valdymo sprendimus.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, paaiškėjus informacijai apie neapskaitytas mirtis, nurodė NVSC direktoriui Robertui Petraičiui pateikti išsamų situacijos vertinimą raštu.

REKLAMA

Premjerė Ingrida Šimonytė pareiškė, jog NVSC vadovybė turi atsakyti už susidariusią situaciją.

NVSC teigimu, neatitikimas galėjo atsirasti, nes dėl didelių darbo krūvių gydymo įstaigos centrui informacijos apie mirtis neperdavė arba ji vėluoja, todėl tai įvyko ne dėl NVSC kaltės.

Naujausiais oficialiais duomenimis, Lietuvoje registruotos 1422 mirtys nuo koronaviruso, iš viso nuo pandemijos pradžios patvirtinti 138 tūkst. 219 COVID-19 atvejai, tebeserga 65 tūkst. 784, pasveiko – 66 tūkst. 485 užsikrėtusieji.


Rašyti komentarą...
P
Piktas
2020-12-31 16:47:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
NVSC turi būti atliktas nepriklausomas auditas!!Ir greitai-kol nedingo informacija!
Atsakyti
-1

T
Tai nusikalstama
2020-12-31 16:58:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ir izulu.Ka jie ten veikia is viso?
Atsakyti
-1

A
2020-12-31 17:28:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tokia įstaiga naikinti,jei nesugeba dirbti
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (6)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų