Kadenciją Lietuvoje baigiantis Rusijos ambasadorius Borisas Cepovas jau kitą savaitę išvyks iš mūsų šalies. Vakar ambasadorius susitiko su premjeru Gediminu Kirkilu ir nepraleido progos pamokyti mūsų žiniaskaidą, kaip reikia dirbti.
Vilniuje nuo 2003 spalio reziduojantis B.Cepovas palieka Lietuvą. Praėjusią savaitę jis susitiko su šalies vadovu Valdu Adamku ir Seimo pirmininku Česlovu Juršėnu. Užvakar Rusijos ambasadoje buvo surengtas iškilmingas B.Cepovo atsisveikinimo vakaras, o vakar ambasadorius sulaukė ir ministro pirmininko G.Kirkilo dėmesio. Vyriausybėje diplomatas buvo kaip niekada geros nuotaikos ir šnekus, tad atsakė į kelis „Respublikos“ klausimus.
- Kaip ateityje prisiminsite savo darbo Lietuvoje metus?
- Turbūt gerai.
- Jeigu turėtumėte galimybę patarti naujajam Rusijos ambasadoriui Lietuvoje Vladimirui Čchikvadzei, ką jus jam pasakytumėte?
- Aš būtinai su juo susitiksiu ir patarsiu.
- Ką?
- ...
- Jums žinomos Lietuvos iniciatyvos įtraukti į Rusijos bei Europos sąjungos (ES) derybų dėl ilgalaikės strateginės partnerystės sutarties mandatą, kai kuriuo punktus, į kuriuos Maskva reaguoja labai jautriai. Ar tai neatsilieps Lietuvos ir Rusijos santykiams?
- Tai priklausys nuo to, koks sprendimas bus priimtas. Kaip suprantu, tai kol kas Lietuvos ir ES santykių klausimas. Kaip susitars, taip ir bus. O mūsų reakcija jau priklausys nuo galutinio varianto.
- Jūs tebelaikote Lietuvą skandalų šalimi?
- Aš taip pasakiau tik vieną kartą. O jūs pats kaip galvojote? Taip ar ne?
- Ne...
- Ne? Tada dažniau vartykite dienraščius. Paskaitykite laikraščius.
- O Rusijoje laikraščiai kaip rašo?
- Ne...ne...ne...viskas daroma kitaip...žiniasklaida visur turi savo įstatymus... Yra įvykis, jį galima pateikti vienaip ar kitaip. O žodį „skandalas“ aš perskaitau tik jūsų dienraščiuose. Jūs neįsikibkite į šitą žodį. Jis nieko nereiškia. O įsigilinti į proceso esmę, išklausyti abi puses - tai bus naudinga.
- Kodėl per visą Lietuvos nepriklausomybės laikotarpį nei vienas Rusijos prezidentas taip ir neapsilankė Lietuvoje? Gal mūsų santykiuose nėra svarbių klausimų?
- Manau, kad tokie vizitai bus. Tokių klausimų yra, o kodėl tokių vizitų nebuvo, manau, kad ne mums spręsti. Tai priklauso nuo aplinkybių.
Info
B.Cepovą Lietuvoje keičia 52-ejų V.Čchikvadzė. Garsaus teisininko šeimoje gimęs V.Čchikvadzė baigė vieną prestižiškiausių aukštųjų mokyklų - Maskvos valstybinį tarptautinių santykių institutą. Vėliau dirbo SSRS bei Rusijos Užsienio reikalų ministerijoje (URM) ir diplomatinį darbą: darbavosi referentu, atašė ambasadoje Kolumbijoje, vėliau ėjo antrojo sekretoriaus pareigas, vadovavo konsuliniam skyriui Angoloje, buvo generaliniu konsulu Barselonoje, ambasadoriumi Čilėje. Vėliau V.Čchikvadzė vadovavo URM Informacijos departamentui, o nuo 2005 m. iki paskyrimo į Lietuvą V.Čchikvadzė ėjo URM Saugumo departamento vadovo pareigas.
„Respublikos“ šaltinių teigimu, Lietuvoje reziduojantys Rusijos diplomatai V.Čchikvadzę apibūdina, kaip „labai kategorišką, nelinkusį į kompromisus ir neieškantį žodžio kišenėje“ diplomatą. „Po Čchikvadzės Cepovą jus dar prisiminsite geruoju“, - perpasakojo rusų diplomatų žodžius „Respublikos“ šaltinis.
Sergejus Tichomirovas