Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius patvirtino Lietuvoje viešinčiam NATO karinio komiteto pirmininkui admirolui Džiampaolui Di Paolai (Giampaolo Di Paola), kad, nepaisant ekonominių sunkumų, Lietuva ir toliau pagal išgales vykdys organizacijoje prisiimtus įsipareigojimus.
Ministras Pirmininkas su aukštu NATO pareigūnu susitiko ketvirtadienį.
Admirolas padėkojo Lietuvos Vyriausybės vadovui už Lietuvos dalyvavimą NATO operacijose, ypač už vadovavimą Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupei.
"Lietuvos įsipareigojimas partnerystei ir patikimumas NATO yra labai vertinami", - sakė NATO karinio komiteto pirmininkas.
Premjeras A. Kubilius savo ruožtu padėkojo admirolui D. Di Paolai už NATO oro policijos misiją Lietuvoje.
"Pagrindinis NATO veiklos principas - šalių solidarumas galėtų būti pavyzdys sprendžiant visus svarbiausius pasaulio klausimus, taip pat ir ieškant būdų įveikti globalią finansų ir ekonomikos krizę", - sakė A. Kubilius.
NATO karinio komiteto pirmininko susitikime su krašto apsaugos ministre Rasa Juknevičiene trečiadienį kalbėtasi apie tolesnį Lietuvos kaip NATO narės indėlį stiprinant tarptautinį saugumą.
Krašto apsaugos ministrė pabrėžė, kad vasaros laikotarpiu Lietuva šiek tiek padidins savo karių skaičių Afganistane dėl ten vyksiančių rinkimų.
Ministrė pasisakė už tolesnį transatlantinių ryšių stiprinimą ir glaudesnį NATO ir Europos Sąjungos bendradarbiavimą gynybos srityje. Taip pat pabrėžė, kad Aljansas privalo turėti realius pajėgumus, kurie įgalintų įgyvendinti visus Šiaurės Atlanto sutarties įsipareigojimus.
Dž. Di Paola sakė suprantąs Lietuvos ekonominę situaciją šiuo metu, tačiau ragino neišsižadėti NATO rekomenduojamo 2 proc. nuo BVP gynybos finansavimo lygio kaip ilgalaikio tikslo ir perspėjo, kad neproporcingai taupant saugumo ir gynybos sąskaita rizikuojama taip susilpninti gynybinius pajėgumus, kad paskui teks juos kurti iš naujo.
R. Juknevičienė padėkojo NATO karinio komiteto vadovui už sąjungininkų teikiamą Lietuvai labai svarbią paramą - Baltijos šalių oro erdvės patruliavimo misiją, kurią atlieka NATO šalių naikintuvai. Admirolas teigė, kad ši misija yra tiesioginė NATO įsipareigojimo Baltijos šalių saugumui išraiška.
Svečias, trečiadienį susitikęs su Prezidentu Valdu Adamkumi, dar kartą išgirdo, jog Lietuvos strateginis tikslas - siekti, kad NATO oro policijos misija Baltijos regione būtų pratęsta bent iki 2018 metų.
"Tai ne tik garantuoja mūsų saugumą, bet kartu yra svarbus politinis ir psichologinis veiksnys, liudijantis, kad visoms Aljanso narėms yra taikomi vienodi gynybos kriterijai", - sakė Lietuvos vadovas.
Aukščiausias karinis Aljanso pareigūnas, į Lietuvą atvykęs kariuomenės vado generolo leitenanto Valdo Tutkaus kvietimu, susitikęs su Prezidentu V. Adamkumi, Seimo Pirmininku Arūnu Valinsku, Ministru Pirmininku A. Kubiliumi, krašto apsaugos ministre R. Juknevičiene, lankysis Karinių oro pajėgų bazėje Šiauliuose.
Penktadienį Baltijos valstybių oro erdvę saugančius Danijos karinių oro pajėgų karius pakeis Čekijos kariai.
Nuo 2004 metų oro erdvės patruliavimo misiją Baltijos valstybėse po tris mėnesius vykdė Belgijos, Danijos, Didžiosios Britanijos, Norvegijos, Olandijos, Vokietijos, JAV ir Lenkijos kariai. Nuo 2006 metų pavasario prasidėjusiame keturių mėnesių misijos rotacijų cikle - Turkijos, Ispanijos, Belgijos, Prancūzijos kariai.
Rumunijos karinių oro pajėgų kariai misijoje dalyvavo tris mėnesius, portugalai - pusantro mėnesio, norvegai, lenkai, vokiečiai bei JAV - po tris mėnesius, baigiantys misiją Danijos kariai - 4 mėnesius.
NATO karinis komitetas, kuriam pirmininkauja admirolas Dž. Di Paola ir kurio narys yra generolas leitenantas V. Tutkus, yra aukščiausia karinė institucija, teikianti konsultacijas Šiaurės Atlanto Tarybai, Gynybos planavimo komitetui ir Branduolinei planavimo grupei. Dž. Di Paola komitetui atstovauja šiuose aukščiausiuose strateginiuose institutuose.