REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar po kelerių metų dar suprasime, kas yra vyras, o kas moteris?

Prisidengdami moterų teisėmis, jie kovoja prieš šeimą

Seimo narys konservatorius Rimantas Dagys teigia, kad Lietuvai bandoma primesti ratifikuoti Europos Tarybos konvenciją „Dėl smurto prieš moteris ir šeiminio smurto prevencijos bei kovos su juo“, kurios kai kurios nuostatos neturi nieko bendro su siekiais apginti moteris nuo smurto.

Seimo narys konservatorius Rimantas Dagys teigia, kad Lietuvai bandoma primesti ratifikuoti Europos Tarybos konvenciją „Dėl smurto prieš moteris ir šeiminio smurto prevencijos bei kovos su juo“, kurios kai kurios nuostatos neturi nieko bendro su siekiais apginti moteris nuo smurto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Konvencijoje, pasak parlamentaro, esą siekiama įteisinti ne biologiškai nulemtą moterų ir vyrų lytį, o teisę pasirinkti, kuo – moterimi ar vyru – būti.

REKLAMA

Parlamentaro teigimu, dalis politikų prisidengdami apgaulinga formuluote siekia priversti ratifikuoti Konvenciją dėl smurto prieš moteris, kurios esmė yra visai kita.

„Prisidengiant kova prieš smurtą, siekiama įrodyti vaikams, kad šalia biologiškai nulemtos moterų ir vyrų lyties, gali atsirasti kitokios, – teigė R. Dagys ir pabrėžė, kad tai esąs dar vienas puolimas prieš tradicines vertybes ir visų pirma šeimą. – Prisidengiant tokiais lozungais bandoma prastumti žalingas idėjas, kurios neturi nieko bendra su kova prieš smurtą.“

REKLAMA
REKLAMA

Penktadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje dalyvavęs Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos pirmininkas Tomas Šalkauskas aiškino, kad šeimų teisėms atstovaujančios organizacijos pasisako prieš konvencijos ratifikavimą.

„Ji negali būti pasirašyta, nes įneštų tam tikrų sąvokų, kurios sujauktų pamatinius dalykus. Viena iš jų – lyties apibrėžimas kaip įgyta požymių visuma. Ji įneša painiavą mūsų supratime, kas yra vyrai ir moterys. Tai, kas pasakyta konvencijoje per taip apibrėžtą lytį, kelia kitokias mintis“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Papašytas patikslinti, jis sakė, kad siūlomoje ratifikuoti konvencijoje lytis apibrėžiama kaip „socialiai susiformavę vaidmenys, veikos ir bruožai, kuriuos visuomenė priskiria moterims ir vyrams“, neatsižvelgiant į prigimtinius biologinius veiksnius.

Anot T. Šalkausko, konvencija įpareigotų įtraukti įmokymų programas tokius dalykus, kurie ištrintų skirtumus tarp vyrų ir moterų.

„Tektų aiškinti, kad būti vyru ar moterimi vaikas turi teisę pasirinkti, ir tai įneštų didžiulę sumaištį vaikų sąmonėje“, – teigė jis. Be to, jeigu Lietuva ratifikuotų šią konvenciją, mes įsipareigotume privalomai diegti jos nuostatas ir būtų diskriminuojami manantieji kitaip.

REKLAMA

Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos tarybos narės Linos Danusevičienės teigimu, nerimą kelia tai, kad tos mokymo programos taptų privalomos.

„Ir mes, tėvai, neturėtume teisės spręsti, kokias vertybes galime perduoti savo vaikams“, – sakė jis. L. Danusevičienė pabrėžė, kad Lietuvoje yra priimtas saugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, tad reikia tobulinti jo taikymą. Ji taip pat ragino nepamiršti mūsų kultūrinės tradicijos ir spręsti problemas nepasirašant prieštaringai vertinamos konvencijos, ,,nes lygiai tą patį galime daryti ir jos neratifikavę, tik reikia susitelkti“.

REKLAMA

Spaudos konferencijos dalyviai kritikavo primygtinai kai kurių visuomenės sluoksnių siūlomos ratifikuoti konvencijos koncepciją, kad žmonės negimsta vyrais ar moterimis, o tai susiformuoja ilgainiui, gyvenant visuomenėje. O jeigu lytis nėra įgimta, ją esą galima keisti.

„Žmogus subręsta ir sugalvoja kad jis yra kitoks. Kol kas transseksualumas laikomas psichikos sutrikimu, o pasirašius konvenciją būtų teigiama, kad viskas gerai, taip ir turėtų būti“, – piktinasi Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos atstovai, tvirtinantys, kad dėl tokių nuostatų vaikų sąmonėse kiltų didžiulė sumaištis. Be to, pabrėžė jie, ragindami politikus nepritarti konvencijai, jos negalima ratifikuoti su išlygomis – atmetant tas jos nuostatas, kurios Lietuvai nepriimtinos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mėginama eiti kone prievartos keliu – be jokios diskusijos visuomenėje, neatsiklausus tėvų. Tėvai patys turėtų spręsti, ko mokykloje vaikus mokyti, bet konvencija paneigia šią teisę“, – sakė R. Dagys.

Pasak jo, toks bandymas atakuoti šeimas paneigiant gamtą, „įvedant kažkokias kitokias lytis, ir mėginant jas propaguoti prievarta, nes jokių išlygų negali būti“, ne pirmas.  „Tokiais gudravimais mėginama griauti mūsų visuomenę, ir tai daroma nesikonsultuojant su visuomene“, – piktinosi Seimo narys.

Konvencijos gynėjams, teigiantiems, kad tai padės geriau apginti moteris, konferencijos dalyviai atsakė, kad joje suplakti pozityvūs ir ginčytini dalykai, o problemas spręsti galima ir neratifikuojant konvencijos.

REKLAMA

Šią konvenciją, pasak R. Dagio, siūloma ratifikuoti šioje, pavasario, Seimo sesijoje. Tačiau parlamentaras sakė esąs įsitikinęs, kad Seimo nariams užteks sveikos nuovokos jai nepritarti. Ratifikuoti Konvenciją, pasak R. Dagio, jau buvo atsisakyta ankstesnėje kadencijoje. Net jei atsirastų norinčių ją ratifikuoti, jie, pasak Seimo nario, pirmiausia turėtų pasitarti su visuomene.

ETkonvenciją „Dėl smurto prieš moteris ir šeiminio smurto prevencijos bei kovos su juo“, kaip skelbta spaudos konferencijoje, yra ratifikavusios Albanija, Portugalija, Turkija. Tarp kol kas neratifikavusių – net 18 ES šalių. Tarp neratifikavusių prieštaringai vertinamos konvencijos – Šveicarija, Danija, Airija, Latvija, Vengrija.

Pastaroji Konvencija nėra ES direktyva ir ratifikuoti ES šalims ją nėra privaloma.  

Taip pat skaitykite:

M. A. Pavilioninė prieš R. Dagį: apie jokį homoseksualumą ten nešnekama

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų