Kaliningrade vykdomi atominės elektrinės statybos darbai kai kuriems mūsų politikams panašūs į šliaužiančią energetinę okupaciją.
Apie gresiančią energetinę okupaciją prabilę valdantieji Lietuvos politikai laikosi nuomonės, kad Kaliningrado atominė elektrinė yra skirta tik tam, kad niekas nenorėtų investuoti į Lietuvos atominę elektrinę. Tokių kalbų pasigirdo žlugus konkursui dėl strateginio investuotojo į Visagino atominės elektrinės statybą.
Rusai eina?
Seimo atominės energetikos komisijos pirmininkas Rokas Žilinskas skambina pavojaus varpais ir teigia, kad rusams įgyvendinus savo planus, Lietuva bus energetiškai okupuota.
Vadinkime dalykus tikraisiais vardais: pagal Rusijos planus atominės elektrinės nestatome, o perkame elektrą iš jėgainės Kaliningrade. Ši elektra per jungtį „NordBalt“ taip pat tiekiama į Švediją, per jungtį „EstLink“ – į Suomiją, o per „LitPolLink“ – į Lenkiją. Atkreiptinas dėmesys, kad su Vakarų Europa elektra ketinama prekiauti per srovės keitiklius Lietuvoje: vadinasi, rusai neplanuoja mūsų sinchroninio įsijungimo į Vakarų Europos elektros energetikos sistemą. Ar tai nepanašu į energetinę okupaciją? Jeigu Rusijos planai bus įgyvendinti, amžiams liksime priklausomi nuo jos elektros ir posovietinės elektros energetikos sistemos“, – sakė komisijos vadovas.
Teiginiui pagrįsti jis rodo iš konferencijos Kaliningrade atsivežtą schemą, kurioje rusai, net nesitardami su lietuviais, numato, kad bus sustiprintos jų elektrai tekėti reikalingos perdavimo tinklų atkarpos mūsų šalyje (žr. nuotraukoje punktyrines linijas).
Tiesa, R. Žilinskas nepripažįsta šių projektų realumo. Jis teigia, kad nei lietuviai, nei lenkai rusiškos elektros nepirks ir antrina premjerui Andriui Kubiliui, kuris viešai sakė nežinąs, kur rusai dėsią elektrą. „Jie skalambija fantasmagorinius planus, kad pateisintų Baltijos atominės elektrinės Kaliningrade tikslingumą. Antraip, šiems planams žlugus, ši elektrinė net negalės būti įjungta“, – piktinosi politikas.
Apsikrauname frontais
Ekonomistas, buvęs europarlamentaras Eugenijus Maldeikis tokias kalbas vadina keistomis. „Kalbėjau apie tai dar 2009 metais, kai tik atsirado Kaliningrado projektas. Iškart buvo aišku, kad jis eis greičiau. Yra administraciniai ištekliai, finansavimo šaltiniai, motyvacija. Mūsų oficialūs asmenys visus metus per spaudą teigė, kad čia rusų blefas, o ne realus projektas. Dabar staiga propaganda ir blefas pradingsta ir pradedama šaukti apie okupaciją. Kyla klausimas, kas blefuoja ir varo propagandą: rusai ar mes patys“, – stebėjosi jis.
E. Maldeikio nuomone, Lietuvos politikai tokiomis kalbomis tiesiog mėgina pridengti negebėjimą plėtoti strateginius projektus, šaukdami, kad mus vėl skriaudžia. „Buvo dvi koncepcijos ir galimybės – plėtoti projektą taip, kaip dabar nesėkmingai darome, arba rinksitis sunkesnį modelį, bet mėginti įgyvendinti didelį regioninį projektą, įtraukiant tuos pačius rusus ir baltarusius. Ignaliną, kaip vietą, buvo galima siūlyti grindžiant ekonominiais ir energetinės infrastruktūros privalumais“, – aiškina jis.
Tokia pat padėtis, pasak E. Maldeikio, yra ir dujų ūkyje. Ten vėl, kitaip nei latviai ar estai, kurie derasi ir gauna mažesnę kainą, einame kaktomuša, skubame daryti neskubius dalykus (įgyvendinant Europos Sąjungos direktyvą dujų perdavimo veiklą atskirti nuo gavybos ir tiekimo veiklų – „Balsas.lt savaitė“), statome „Gazpromą“ prieš faktą, o kai mums kaina nemažėja, skundžiamės Europai, kad mus skriaudžia“, – gūžčiojo pečiais ekspertas.
Neleisime Ivano prie laido
R. Žilinskas nesutinka, kad buvo galima įtraukti į projektą ir rusus. „Įtraukę į projektą Rusiją turėsime statyti rusišką reaktorių ir naudoti rusišką branduolinį kurą – apie jokį šaltinių įvairinimą negalės būti nė kalbos. Rusija tikrai nenorės paleisti mūsų iš savo sistemos, taigi apie energetinį saugumą ir nepriklausomybę taip pat galėsime tik pasvajoti. Naujos atominės elektrinės projektas Kaliningrade šiuos Rusijos ketinimus tik patvirtina“, – baugino Seimo vyriausiasis atomininkas.
E. Maldeikis į tai atkerta, kad Lietuvos politikai nesupranta energetinio saugumo sąvokos. „Ką reiškia būti visiškai saugiam ir nepriklausomam? Bet kas Europoje pasakys, kad turėdami efektyviai ir ekonomiškai naudingai bei stabiliai veikiančią atominę elektrinę, kuri yra bendros europinės rinkos dalis, būtume saugūs ir nereikėtų kasti jokių apkasų. Kas dabar ištiks mūsų atominį projektą, niekas nežino, o dėl to, kur rusai dės elektrą, nereikia jaudintis. Jie tikrai susitars ir su lenkais, nes į tą patį derybų paketą puikiausiai gali įtraukti ir klausimus, susijusius su „Mažeikių nafta“, PKN „Orlen“ ir dar daugelį dalykų. Geriau rūpintis savo reikalais, o ne rėkti, kad kiti ko nors nestatytų, nes mus okupuos. Tokia pozicija – absurdiška“, – teigė jis.
TIK FAKTAI:
Žinoma, kad iki 2018 metų Baltijos atominėje elektrinėje bus du reaktoriai – po 1 150 megavatų. Statybos vertė – 5 mlrd. eurų. Generalinis rangovas – Rusijos bendrovė „Atomstrojeksport“, projekto finansavimu užsiima „Inter RAO“.
Lietuva nežino, kas statys jos elektrinę, kokio tipo reaktorius bus pasirinktas ir koks bus jo galingumas. Energetikos ministerija mėgina neskelbiamomis tiesioginėmis derybomis įkalbėti kokį nors užsienio partnerį investuoti į Lietuvos projektą.