Rūta Lankininkaitė, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt
Dėl lėšų stygiaus biudžete ir mažėjant moksleivių skaičiui Alytaus valdžia imasi pertvarkyti miesto švietimo sistemą. Labiausiai alytiškiai sunerimę dėl dailės mokyklos likimo. Nors tuščių pastatų miestas nestokoja ir jų išlaikymui skiria šimtus tūkstančių litų, kalbama apie mokyklos iškėlimą iš centro į kitas patalpas.
Per penkerius metus moksleivių Alytuje sumažėjus beveik 5 tūkst., savivaldybė pritrūko lėšų mokykloms išlaikyti – nepakanka mokinio krepšelio ir pinigų aptarnaujančiam personalui. Todėl jau vasarį žadama imtis 34 švietimo įstaigų pertvarkos.
„Vaikų per penkerius metus sumažėjo, o visa sistema yra ta pati, tai turime būti visiškai neūkiškais tam, kad nieko nedaryti. [...] Kažkurios pagrindinės vidurinės mokyklos nebeliks. Tai – faktas“, – sakė Alytaus savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas Arvydas Švirmickas.
Labiausiai alytiškius piktina miesto vadovų pozicija dėl dailės mokyklos, kurioje veikė Sąjūdžio štabas. Esą mokykla dirba neekonomiškai ir ją galima būtų iškelti į kitas patalpas. Nors savivaldybė jau turi du tuščius lopšelius-darželius, kurių eksploatacija per metus atsieina daugiau nei 300 tūkst. litų.
„Ši mokykla unikali, nes yra vienintelė Lietuvoje, projektuota kaip dailės mokykla. Iškėlus iš pastato, kuris specialiai skirtas vaikams, bus labai pablogintos sąlygos mokytis“, – teigė Alytaus dailės mokyklos direktorius Redas Diržys.
„Įvairių nuomonių yra: gal steigti meno galeriją, kurios mes mieste neturime. Kiti siūlo nuomoti, privatizuoti. Aišku, reikės tartis ir su dailės mokyklos, ir su miesto bendruomene“, – aiškino laikinoji Alytaus merė Nijolė Makštutienė.
„Visą neformalų ugdymą galbūt galima sujungti į jaunimo menų akademiją. Taip nekentėtų kokybė ir galbūt atsirastų daugiau paslaugų“, – teigė Alytaus savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas Arvydas Švirmickas.
Susibūrusi iniciatyvinė grupė renka parašus, kad dailės mokykla išliktų dabartinėje vietoje. Pasak direktoriaus, čia žinių semiasi beveik 150 alytiškių. O ir pastatą šiemet planuojama renovuoti.
„Mano žiniomis, yra skirti ir pinigai, ji įtraukta į planą. Mes renovacijos laukėme daugybę metų. Visada buvome paskutinėje eilėje po bendrojo lavinimo mokyklų. Manome, kad renovacijos mes nusipelnėme, ir vietoje to, kad mums pagerintų sąlygas, mus norima iškelti į ten, kur sąlygos prastesnės“, – aiškino R. Diržys.
Alytaus dailės mokyklą, kurioje organizuojami tarptautiniai avangardinio meno festivaliai, per 35 metus baigė beveik tūkstantis alytiškių.