Nors politologai šiųmečius savivaldos rinkimus vadina rinkimais be nugalėtojo, laimėtojais save laiko Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP). Nacionaliniuose reitinguose nežibanti partija pagal savivaldos rinkimų rezultatus pelnė trečią vietą. Tuo metu nuo LSDP atskilusių „socdarbiečių“ nežiba ne tik reitingai, bet ir pasiekimai rinkimuose. Kokia ateitis laukia šių partijų?

Gintautas Paluckas. Gediminas Kirkilas. (tv3.lt nuotr.)

Gintautas Paluckas. Gediminas Kirkilas. (tv3.lt nuotr.)

Savivaldos rinkimuose balsuojant už kandidatų sąrašus daugiausiai rinkėjų simpatijų pelnė visuomeniniai rinkimų komitetai, antroje vietoje – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, o trečioje – LSDP.

Vienų laimėjimas – kitų fiasko

9,8 proc. rinkėjų palaiko LSDP, rodo naujienų agentūros ELTA užsakymu rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ sausio 23 – vasario 3 dienomis atliktos apklausos duomenys. Palyginimui, dviem mėnesiais anksčiau socialdemokratus rėmė 9,2 proc. rinkėjų.

Nepaisant gana nuosaikaus rinkėjų palaikymo, socialdemokratai rinkimuose pademonstravo aukštus rezultatus. LSDP užsitikrino 259 mandatus (be merų) savivaldybių tarybose, 5 jų merai iškovojo pergalę pirmajame rinkimų ture, o 17 kandidatų kovos antrajame. Partija pelnė 13,26 proc. rinkėjų balsų.

REKLAMA

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų universiteto (VU TSPMI) docentas Mažvydas Jastramskis pažymi, kad per šiuos rinkimus geriausiai pasirodė partijos, turinčios gilias tradicijas.

„Geriausiai pasirodė būtent socialdemokratai ir Tėvynės sąjunga – partijos, turinčios daugiausiai narių, seniausias organizacijas, stipriausius skyrius Lietuvoje“, – apžvelgdamas rinkimų rezultatus sakė M. Jastramskis.

Tuo metu „socdarbiečius“ Lietuvoje palaiko 2,8 proc. rinkėjų, rodo „Baltijos tyrimų“ apklausa. Praėjusių metų balandį įsikūrusi Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP) rinkimuose iš viso iškovojo 24 mandatus savivaldybių tarybose, nė vienas jų kandidatas netapo meru. Už partiją balsavo 1,67 proc. rinkėjų.

Aišku, kieno pusėje rinkėjai

Aukštas LSDP rezultatas parodė, kieno pusėje yra rinkėjai regionuose, komentuodama rinkimų rezultatus sakė VU TSPMI politologė Ieva Petronytė.

„Panašu, kad vienareikšmiai partijos laimėtojais tapo senoji partija su Palucku priekyje. Panašu, kad LSDDP šansai išlikti po Seimo rinkimų yra tikrai labai menki. Tas atskilimas, pasitraukimas senųjų lyderių galbūt nebuvo labai protingas žingsnis, vertinant pagal šios dienos rezultatus“, – svarstė I. Petronytė.

Tuo metu VU TSPMI profesorė Ainė Ramonaitė mano, kad šiuose rinkimuose laimėtojo nematyti, aiškūs tik pralaimėtojai, o jais tapo būtent LSDDP.

„Sakyčiau, šitie rinkimų rezultatai gana keisti – nėra laimėtojo. Niekas negalėtų tikrai džiaugtis, kad laimėjo šituos rinkimus, skirtingai nei praeitą kartą. Mes matome tik pralaimėtojus. Didžiausias pralaimėtojas – socialdemokratų darbo partija. Šita atskilėlė parodė, kad neturi jokių pajėgumų konkuruoti su savo motinine partija“, – rezultatus įvertino A. Ramonaitė.

REKLAMA

Ne skilimas, o skyrybos

Pats LSDP partijos pirmininkas Gintautas Paluckas partijos pasirodymą vertina labai optimistiškai ir mano, kad pasiektais rezultatais partija įrodė, jog skeptikai klydo.

„Manau, mes paneigėme daugelio skeptikų įsivaizdavimus ir samprotavimus, kad socialdemokratai skilo. Manau, kad šis klausimas yra išspręstas kartą ir visiems laikams – mes nei skilome, nei išsivaikščiojome, esame tvirta struktūra. Manau, ir balsavimo rezultatai tai parodo“, – komentuodamas rinkimų rezultatus kalbėjo G. Paluckas.

Diena po rinkimų - socialdemokratai (Fotodiena/Arnas Strumila)

Diena po rinkimų - socialdemokratai (Fotodiena/Arnas Strumila)

Nuo LSDP atskilusių „socdarbiečių“ rezultatus G. Paluckas sako vertinantis be piktdžiugos, bet džiaugiasi, kad pagaliau pavyko įrodyti, jog socialdemokratai ne skilo, o išsiskyrė.

„Ne veltui sakiau, kad po metų intensyvių [žiniasklaidos] atakų dėl partijos skilimo mes labai mėginome paaiškinti, kad tai skyrybos geriausiu atveju, kad apie 170 socialdemokratų pasitraukė ir nuėjo į kitą pusę. Tai turėjo ir tam tikrą įtaką, nes žmonės vadovaujasi tuo, ką jie girdi. Jeigu žiniasklaida, kuria žmonės pasitiki, sako, kad socialdemokratai skilo, tai silpnina mūsų poziciją. Bet mes šitą klausimą išsprendėme, aš manau, kartą ir visiems laikams. Jokio skilimo nėra – rezultatai tai puikiai atskleidžia ir parodo. Tikiuosi, kad prie šitos temos nebegrįšime“, – kalbėjo G. Paluckas.

Vis dėlto 2019 m. savivaldos rinkimuose socialdemokratai nepasirodė taip stipriai, kaip 2015 m. rinkimuose, kur LSDP šventė absoliutų triumfą. Tąkart partija savivaldybių tarybose pelnė 343 mandatus (be merų), o merais tapo 16 partijos kandidatų. Paklaustas, ar kiek prastesnį partijos pasirodymą lėmė „skyrybos“, G. Paluckas rezultatų nesureikšmino.

REKLAMA

„Viskas, ką „socdarbiečiai“ laimėjo ar turi – viena merė, kuri ėjo į rinkimus su komitetu, o ne po partijos vėliava, ir keletas tarybos narių. Bendrame kontekste nemanau, kad tai yra reikšmingas dydis. Šie rinkimai, lyginant su 2015 m., pasikeitė iš esmės. Tai politinė sistema, tas visas žemėlapis keitėsi, atsirado valstiečiai žalieji, aibė komitetų. Tai, matyt, rinkimai kiekvieni yra unikalūs ir jų neišeina taip paprastai palyginti“, – sakė G. Paluckas.

„Nesėkmė svarbiau už sėkmę“

Tuo metu LSDDP pirmininkas Gediminas Kirkilas šiųmetį socialdemokratų pasirodymą vertina niūriai ir mano, kad LSDP partijos pirmininkas G. Paluckas turėtų atsistatydinti.

„Tai yra pirmas kartas nepriklausomos Lietuvos istorijoje, kai kairieji nelaimėjo rinkimų, dažniausiai juos laimėdavo būtent socialdemokratai. Man tai dar keista, kad dabartinis pirmininkas taip optimistiškai šneka. Mano požiūriu, jam reikėtų atsistatydinti“, – kalbėjo G. Kirkilas.

Diena po rinkimų (Fotodiena/Arnas Strumila)

Diena po rinkimų (Fotodiena/Arnas Strumila)

O vertindamas savo partijos pasirodymą G. Kirkilas teigė, kad LSDDP teko debiutuoti sunkiu metu, kai rinkėjų pasitikėjimą užkariavo ne partijos, o komitetai. Be to, anot G. Kirkilo, partijai pritrūko ne tik laiko, o ir finansinių išteklių, koją esą pakišo ir konkurentai.

„Debiuto visada norisi geresnio, bet prieš mus buvo nukreipta labai didelė propaganda, ypač konservatorių. Greičiausiai dėl to, kad mes išlaikome šią valdančiąją koaliciją, mūsų sprendimo dėka ji išliko. Ir konservatoriai, nepaisant įvairiausių intrigų, nepasiekė valdžios“, – sakė G. Kirkilas.

REKLAMA

Vis tik sunku būtų G. Kirkilą vadinti debiutantu – Seimo narys politikoje sukasi ne vieną dešimtmetį, yra socialdemokratų senbuvis.

„Taip, aš, aišku, nesu debiutantas. Bet mano partija ir absoliuti dauguma jos narių yra debiutantai. Viena iš priežasčių, kodėl ne visur sėkmingai viskas pavyko, todėl, kad daugelis žmonių įvairiuose skyriuose, rajonuose pirmą kartą apskritai dalyvauja rinkimuose. Tai tuo požiūriu, aišku, partija debiutuoja“, – pažymėjo politikas.

G. Kirkilas vadovaujasi požiūriu, kad „kartais nesėkmės yra svarbiau už sėkmę, jeigu padarai teisingas išvadas“. Politikas tikina, kad nesigaili sprendimo palikti socialdemokratų gretas ir sukurti naują partiją.

„Mes tikrai nesigailime. Jeigu reikėtų grįžti, aš elgčiausi taip pat iš naujo. Jokiu būdu nepritarčiau dabartinės valdančiosios koalicijos suardymui konservatorių naudai. Tikrai nepritarčiau. Aš pats vienas iš tos partijos kūrėjų esu. Ir pirmininkas ne vieną kartą buvau. Tai man tas sprendimas nelengvas. Bet tiesa yra tiesa, ji svarbiau už viską“, – kalbėjo G. Kirkilas.

Portalas tv3.lt primena, kad 2017 m. LSDP nusprendė palikti Seimo valdančiąją koaliciją ir pasitraukti į opoziciją. Tai nepatiko daliai partijos senbuvių, kurie atskilo nuo partijos ir Seime suformavo LSDDP frakciją, pasirašė bendradarbiavimo sutartį su valdančiaisiais, o 2018 m. balandį įkūrė ir savo partiją.

sovietmeciu
2019-03-05 13:22:10
Ceska Jursenas buvo apdovanotas Snieciaus premija uz komunizmo populiarinima .
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Vatau 2019-03-18 07:51:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gedminai laikas namo pas anūkus !!!!!!!!!!!!!!laikas !!!!   ATSAKYTI
Grigorij 2019-03-07 02:11:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na, Monika Kasnikovskyte, matau, kad Lydekai paliepus, man panorejus, sis straipsnis isejo visai neblogas. :)))   ATSAKYTI
RebeccaHolcomb 2019-03-05 18:51:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2

„Google“ dabar moka $ 17,000 iki $ 22,000 per mėnesį Už darbą internete iš namų. Prie šio darbo prisijungiau prieš 2 Mėnesius ir per pirmąjį šio darbo mėnesį uždirbau $ 20544. Galiu pasakyti, Kad mano gyvenimas gerokai pasikeitė!

>>> w­w­w­.­W­e­b­J­o­b­9­9­.­C­o­m    ATSAKYTI
xxL 2019-03-05 18:27:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nezinau kas bus toliau su tokia partija, kurios vadovas Vilniuje nesurenka net 3% balsu...    ATSAKYTI
Stase 2019-03-05 13:34:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
visiems socialdemokratams darbieciams byra pelenai...juos gali palaikyti tik Antakalnio kalnelyje esantys draugeliai ir sugerovai...   ATSAKYTI
uzsienyje 2019-03-05 13:32:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
visi darbuotojai turi tureti savo irankius ,kartais kainuojancius keleta tukstanciu ,kaip ten su seimo nariais ,nejaugi neisgali nusipirkti piestuku .reikia baigti tuos cirkus .ir su automobiliais tas pats ,nori vaziuoti nusiperki masina uz savo pinigus ,nusiperki benzina ir vaziuoji .kas isgalvojo tas privelegijas ?as kai vaziuoju i darba pats ir susimoku .kuom tas valstybes tarnas kitokesnis .   ATSAKYTI
as 2019-03-05 13:25:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
taip ir nesupratau ,kokia programa vadovausis partijos ? ka gero konkreciai ir kokiu konkreciu laiku jie padarys del valstybes ?   ATSAKYTI
kiek 2019-03-05 13:23:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
politiku turi politiko issilavinima .ar ten eina bet koks loxas ?   ATSAKYTI
sovietmeciu 2019-03-05 13:22:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ceska Jursenas buvo apdovanotas Snieciaus premija uz komunizmo populiarinima .   ATSAKYTI
Grigorij 2019-03-07 02:18:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
sovietmeciu,
iki gyvo kaulo neapkenciu isverstaskuriu! Prisimenu, kaip Ceska su Sajudziu flirtavo. Dar prisimenu, kaip, budamas valdzioje, Ceska daznai bendravo, sveikino LR Antrojo Pasaulinio karo veteranus. O kai tai pasidare "nemadinga" - iskarto nustojo. Vis tik teisinga, kad jis minioje gerai gavo i duda, per akinukus.  
matyti 2019-03-05 13:19:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kad nenukentejo artimieji nuo raudonuju jei balsuoja uz tuos kurie koloboravo su tais kas treme musu Tautiecius i amzino isalo zeme .   ATSAKYTI
visiskas absurdas 2019-03-05 13:16:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
cia tokie rinkimai .pakanka apskrities administracijos ,dabar kaimai po kelis simtus gyventoju vadinami miesteliais turi seniunus .nereikalingos ir rajonu savivaldybes .visa valdzia turi sudaryti Prezidentas ,Premjeras ,Seimo pirmininkas 21 seimo narys ir 3-4 ministrai .biudzeto siurbeles mesti lauk .   ATSAKYTI

Top Video

Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Parodė, kaip greitai, paprastai ir tobulai supakuoti dovanas
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
REKLAMA
Prieš pat Velykas, masinis lietuvių apsipirkimas Lenkijoje (nuotr. Raimundo Maslausko)
Šiemet per Kalėdas lietuviai vėl taškysis pinigais – pinigines atvers plačiau nei bet kada anksčiau. Net pusė tautiečių dovanoms nepagailės nuo 60 iki 200 eurų. Tiesa, vaišėms ...
Gorbačiovai ir Miteranai (nuotr. wikipedia.org)
Sovietinės moterys niekuo nenusileido vyrams – jos studijavo, sunkiai ir daug dirbo, stojo į partiją, o vėliau – į eiles parduotuvėse. Tekėti už pasirinkto vyro, o ...
Asociatyvi (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Klaipėdoje prie geležinkelio gyvenantys bei triukšmą ir trūkinėjančias sienas kenčiantys Nemuno gatvės gyventojai sulaukė ultimatumo arba išsikelti ir imti ...
Kameros Kaune (nuotr. stop kadras)
Kaunas ginkluojasi vaizdo stebėjimo kameromis. Jų skaičius mieste artimiausiu metu padidės bent 5 kartus. Kameros stebės gatves, sankryžas, parkus ir įvairias viešąsias erdves, ...
Meška (nuotr. stop kadras)
Lietuvoje bus įsteigtas pirmasis mūsų šalyje meškų rezervatas, kuriame bus apgyvendintos meškos, paimtos iš savininkų, kurie šiuos gyvūnus augina neteisėtai ar netinkamai ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Parodė, kaip greitai, paprastai ir tobulai supakuoti dovanas
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
Žiaurus nusikaltimas JAV
DABAR RODOMA
Žiaurus nusikaltimas JAV
DABAR RODOMA
Gyvūnai prie kalėdų eglutės
DABAR RODOMA
Nelaimė Klaipėdoje
DABAR RODOMA
Kauno policija sučiupo net dviejų nusikalstamų grupuočių narius
DABAR RODOMA
Pabradėje žemę drebino ir orą virpino tankai: JAV kariuomenė pademonstravo galybę
DABAR RODOMA
Tradicijos: iki švenčių 12 dienų apspręs, kaip atrodys visi 12 kitų metų mėnesių
DABAR RODOMA
Kelmės kebabinės savininkas apie išpuolį: paskambino darbuotoja su isterišku baimės balsu
DABAR RODOMA
Budbergytė: tai ne taršos mokestis, o bauda
DABAR RODOMA
Nesustabdomas „Brexit“: ką po išstojimo planuoja daryti emigravę lietuviai
DABAR RODOMA
Nufilmavo merginos smurtą prieš berniuką Radviliškio gimnazijoje
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų