Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis ketvirtadienį įregistravo Seimo nutarimo projektą atlikti naują parlamentinį tyrimą dėl neteisėtos įtakos politiniams procesams dviejų buvusių vyriausybių valdymo laikotarpiu.

Ramūnas Karbauskis (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Ramūnas Karbauskis (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

R. Karbauskis siūlo tirti 2008 – 2016 metų laikotarpį. Tyrimą siūloma vykdyti iki 2019 metų gegužės.

Šią iniciatyvą parašais parėmė 58 valdančiosios „valstiečių“, taip pat dalis „Tvarkos ir teisingumo“, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijų atstovų. Iš koalicijos partnerių socialdarbiečių nutarimo projektą pasirašęs tik vienas – Artūras Skardžius.

„Bus tęsiamas Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto tyrimas, kurį pradėjo ir jo išvados Seime patvirtintos. Pakankamai nemažai yra aplinkybių, kurios aiškėjo proceso eigoje ir eilė politikų ir ne politikų pradėjo kalbėti daug daugiau.

Kiek man teko kalbėti su frakcijų vadovais, tai tikriausiai tyrimo nepalaikys konservatorių ir socialdemokratų, Palucko, frakcijos. Negaliu atsakyti, kad visi iki vieno Seimo nariai palaikys, bet abejonių nekelia, kad surinksime balsų“, - Žinių radijuje kalbėjo R. Karbauskis.

REKLAMA

Projekte konkretūs fiziniai ir juridiniai asmenys nėra minimi. Pasak R. Karbauskio, šis tyrimas nebus nukreiptas prieš konkrečią partiją ar politiką, tačiau paminėjo, kad klausimų jam kelia „Modus Group“ veikla.

„Komisija turėtų pratęsti tą tyrimą, kurį vykdė Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. Jis kai kurių klausimų, kurie iškilo viešoje erdvėje tyrimo metu, nežinojo. Komitetas daugiau akcentavo verslo grupių įtaką, bet mažiau dėmesio skyrė politikų atsakomybei šitame procese. Tai bus tikriausiai akcentuojama“, – ketvirtadienį pristatydamas savo iniciatyvą Seime žurnalistams sakė R. Karbauskis.

Jis teigė, kad konkrečius tyrimo objektus pasirinks pati tyrimo komisija.

Tirs poveikį politikams, įmonėms, institucijoms

Nutarimu siūloma specialią Seimo komisiją įpareigoti ištirti suinteresuotų asmenų ir jų grupių galbūt darytą neteisėtą įtaką ir poveikį šalies politiniams procesams, rinkimų eigai, parlamentinių koalicijų formavimui, parlamentinių frakcijų, atskirų politikų darbui, partijų ir visuomeninių judėjimų veiklai ir finansavimui.

Pagal projektą, parlamentarai tirtų suinteresuotų asmenų galimai darytą neteisėtą įtaką teisėkūros procesui, valstybės institucijų vadovų, valstybės tarnautojų rinkimui ar skyrimui, veiklai, aiškintųsi galimą neteisėtą poveikį valstybės valdomų įmonių, viešųjų įstaigų vadovų, valdymo ar priežiūros organų narių rinkimui ar skyrimui ir jų veiklai.

Nutarimo projekte formuluojama užduotis ištirti teisėsaugos ir žvalgybos institucijų vykdytą turimos informacijos teikimą kompetentingoms institucijoms bei aiškintis, kokios pateiktos informacijos pagrindu buvo daromos išvados, kokie teisės aktai inicijuojami, kokių kitų priemonių buvo imtasi.

REKLAMA

Seimo komisija būtų įpareigota iki kitų metų gegužės pateikti pasiūlymus dėl teisės aktų pataisų, reikalingų nustatytoms problemoms spręsti.

R. Karbauskio registruotame nutarime nurodoma, jog šis naujas tyrimas būtų atliekamas po neseniai baigto Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) tyrimo, kuris aiškinosi neteisėtą verslo ar kitų interesų grupių įtaką politikams ar politiniams procesams.

Tyrimo iniciatoriai pažymi, kad kai kuriems kartu su NSGK išvada Seimui pateiktuose prieduose fiksuotiems faktams išsiaiškinti yra būtina detali analizė, kartu būtų siekiama nustatyti, kodėl laiku nebuvo imtasi priemonių, kurios mažintų NSGK išvadoje nurodytą verslo grupių neteisėtą įtaką politikams.

Be to, kaip teigiama nutarimo projekte, komisija siektų „išsiaiškinti visas faktines aplinkybes, susijusias su politikų priimtais sprendimais, kuomet politikų sprendimai valstybei ypač reikšminguose ūkio sektoriuose galėjo būti paveikti neteisėtos įtakos (...), skatinant politikus priimti sprendimus, kurie galimai neatitinka valstybės interesų“.

Sudomino T. Dapkaus ir A. Sacharuko liudijimai

Kaip galimą naujo tyrimo pavyzdį R. Karbauskis nurodė nekilnojamojo turto plėtros ir energetikos įmones vienijančios „Modus grupės“ veiklą ir jos ryšius su konservatoriumi Andriumi Kubiliumi.

„Kada vyko tyrimas dėl A. Skardžiaus apkaltos, buvo gauta informacija tikrai labai įdomi, kad Lietuvoje veikia tokia „Modus grupė“, ji veikia atsinaujinančios energetikos srityje, jos veikla prasideda laikotarpiu, kada Vyriausybei vadovavo A. Kubilius. Po to ta verslo grupė ateina į Baltarusiją, pradeda bendradarbiauti su prezidento A. Lukašenkos administracija ir toje grupėje atsiranda A. Kubiliaus sūnus kaip stebėtojų tarybos narys. (...) Turime Seimo narį, kurio interesai turbūt net pranoksta pono Skardžiaus interesus“, – sakė R. Karbauskis.

REKLAMA

Anot jo, tiriant šią istoriją, galbūt pavyktų atsakyti į klausimą, kodėl 2008 – 2012 metais priimti sprendimai dėl didelių tarifų saulės energetikai, kaip tai susiję su politikų ir verslo įmonių santykiais.

„Valstiečių“ lyderio teigimu, reikėtų ištirti ir NSGK liudijusio žurnalisto Tomo Dapkaus teiginius, buvusio Seimo nario Aleksandro Sacharuko pasakojimą žiniasklaidai apie galimą neteisėtą poveikį valstybės institucijoms ir politikams.

„Yra labai daug informacijos, kuri niekaip nebuvo tirta ir nebuvo vertinama“, – pabrėžė R. Karbauskis.

„Valstiečiai“ anksčiau yra minėję norintys tirti prezidentės Dalios Grybauskaitės susirašinėjimą su tuometiniu Liberalų vadovu, šiuo metu politinės korupcijos byloje įtariamu Eligijumi Masiuliu.

Ketvirtadienį klausiamas apie tai R. Karbauskis tvirtino, kad sudaryta tyrimo komisija spręs, ar šis klausimas domina juos, ar ne.

Pritaria ne visi

Premjeras Saulius Skvernelis yra sakęs, kad nepritaria naujam tyrimui. Jį taip pat kritikavo frakcijos nariai Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas bei parlamentaras Justas Džiugelis. Jie sako, kad vietoj aiškinimosi apie praeities įvykius reikia susitelkti į dabar svarbių sprendimų priėmimą.

Seimas birželio pradžioje patvirtino NSGK parlamentinio tyrimo išvadas. Jomis grėsme valstybės sąrangai ir nacionaliniam saugumui pripažintas Rusijos energetikos bendrovės „Rosatom“ ir lietuviško koncerno „MG Baltic“ veikimas.

Taip pat konstatuota, kad politikai, verslininkai ir žiniasklaidos atstovai siekia apeiti draudimą juridiniams asmenims finansiškai remti partijas. Tokiu atveju remiama grynaisiais pinigais, suteikiant nuolaidas, per įvairius fondus apmokant sąskaitas, užslėptą reklamą.

REKLAMA

Anot išvadų, galiojantis viešųjų ir privačių interesų deklaravimo mechanizmas yra formalus ir proaktyviai nekontroliuojamas, atkreiptas dėmesys į neteisėto ir neskaidraus lobizmo atvejus, rašoma ir apie neteisėtą žiniasklaidos naudojimą – ji išnaudojama pasiekti sau naudingų sprendimų, proteguoti partijas, laimėti valstybės užsakymų.

 

PP
2018-07-12 08:38:44
Kodėl skirtingų partijų nusikalstamų veikų tyrimo nesiima LR prokuratūra ar ji yra nepriklausoma?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pikasas 2018-07-12 17:13:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Per visą Lietuvos atgautos nepriklausomybės laikotarpį mūsų “gelbėtojų” netrūko. Susidaro įspūdis, kad visi jie atėjo ne tuščiomis rankomis. Ir galimybių veikti prieš Lietuvos laisvės interesus mūsų rinkėjai suteikdavo daug. Tačiau nei vienas “gelbėtojas” neturėjo tokios puikios pozicijos Seime. Dažniausiai jie būdavo tik prielipai visaip besivadinusiems LKP perėmėjams. Tačiau, nežiūrint to, jie gan sėkmingai stengdavosi akcentuoti savo veiklą svarbiausiuose ekonomikos ir politikos sektoriuose. Jei komunistai tik bandė įsiūlyti “Stepą po Stepo” ilgiems nelaisvės metams, tai “gelbėtojų” užduotys buvo kitokio pobūdžio. Prasidėjo lyg ir nekaltų protestų pieš Kaišiadorių hidroelektrinės statybos, bėgiojimo su vėliavėlėmis pajūrių, protestuojant prieš Būtingės terminalą. Galiausiai apsupdavo Ignalinos elektrinę, skubindami jos stabdymą bei trukdant japonų naujam projektui. Nepasimiršta jų aktyvumas ir prieš Lietuvos tapimą ES ir NATO nare. Kai kurie gelbėtojai ir jų aplinkų aktyvistai tenkindavosi eilinių politikų ar valdininkų kėdėmis tai jų lyderiai buvo prasibrovę iki ministro, premjero ir net prezidento posto. Dabartinis mūsų “gelbėtojas” Ramūnas Karbauskis gal supranta, kad margaspalvė jo karjera neleis pretenduoti į aukščiausią postą. Tenka ieškoti kokio jį remiančio statytinio. Ir neatrodo, kad šioje srityje visiškai nesiseka. Daug lemia įtakota žiniasklaida, bet tikrai ne viską. Rinkėjų sąmoningumo lygis priklauso ne tik nuo skleidžiamos demagogijos, kuri dažnai primena Kremliaus ruporus. Politinės korupcijos persunktoje aplinkoje darosi nesunku sunaikinti tas demokratinės valstybės atramas kurios turi galimybę išsaugoti bent jau viltį dėl ateities. Manau, kad didžiausią atsparumą Kremliaus siekiams išsaugo Lietuvos dešinės jėgos. Jos turėjo tarp centro jėgų šiokių tokių svyruojančių pagalbininkų, kol šie nesusipainiojo korupcijos skandaluose. Dabar vienišumo jausmas konservatoriams gali būti padidėjęs, tačiau dabartinė politinė lyderystė įpareigoja veikti dar aktyviau, negu iki šiol. Jei jau nutarta sudaryti nepatikimų politikų veiklos sąrašą, tai R.Karbauskis, manau, turėtų būti jo priekyje, nes šiuo metu jo “gelbėtojo” veikla turtai ir ryšiai su Rusija yra labiausiai keisti. Gal todėl ir keliamas šurmulys, kad galima būtų už jo pasislėpti. Kas gali tai paneigti? Visos politinės korupcijos istorijos turi būti išnagrinėtus nuosekliai ir iš esmės. Tik teisėsauga gali įvertinti veikos dydžius ir skirti atitinkamas bausmes. Šioje srityje situacija sudėtinga, bet visai beviltiška nėra. Matysim…   ATSAKYTI
Tada 2018-07-12 13:29:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jeigu nuspręs tirti,tyrima turi atlikti teisėsauga,o ne karbauskininku seimas.Jeigu tirs,tai pradėti reikia nuo Prunskienes ir nuo Karbauskio zemiu įsigijimo ir nuo verslo.   ATSAKYTI
Ura 2018-07-12 13:03:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dabar viską Lietuvoje tirs pagal stalino trojkų metodus, susirinks "komisijos iš 3 dalyvių" ir nuspręs kas kaltas, o kas ne. O prokurorai ir STTšnikai galės eit neterminuotų atostogų...   ATSAKYTI
sacharis 2018-07-12 12:21:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
todel,kad Karbauskis yr "kieciausias"   ATSAKYTI
LIETUVIS 2018-07-12 10:56:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodel visų milijonierių seimunų netiria PROKORATŪRA,nu jūs niekaip neįtikinsite kad ir per 25 LIETUVOS metus sąžiningai dirbant "valdžioje' įmanoma bent 1 milijoną uždirbti. o čia net pamiršta tokias sumas deklaruoti.aš išvis nesuprantu ką šis 'politikierius' veikia-'veikia' seime   ATSAKYTI
Savas 2018-07-12 09:56:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Labai nenori nei konservatoriai nei liberalai.Partijų bizniukas patirs fiasko.Gabrielius MG BALTIK nebegalės numelšti.HA ha mockus rankas į Lietuva nusivalė,anūkas rankluoščių nusausino:)))   ATSAKYTI
PP 2018-07-12 08:38:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodėl skirtingų partijų nusikalstamų veikų tyrimo nesiima LR prokuratūra ar ji yra nepriklausoma?   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Alkoholis parduotuvėje (nuotr. 123rf.com)
Pastaraisiais metais rinką užkariavo itin populiariu alkoholio pakaitalu tapę nealkoholinis alus, vynas, sidras ir kiti panašūs gėrimai. Vis dėlto gydytojai tokio pasirinkimo ...
Senjorė (nuotr. stop kadras)
Prezidentas Gitanas Nausėda su Tarptautinio valiutos fondo atstovais tariasi, koks Lietuvoje bus valstybinis bankas. Siekdami valdžios valstiečiai žadėjo sukurti banką ...
Agnė Širinskienė (nuotr. stop kadras)
Paradoksas: vasara – atostogų metas ir tiems, kurie pagal įstatymus atostogų neturi. Tai – Seimo nariai. Plenariniams posėdžiams artėjant į pabaigą, ...
Oro uostas (nuotr. stop kadras)
Per praėjusią parą užregistruoti penki nauji koronaviruso atvejai: trys Vilniaus ir po vieną Klaipėdos ir Utenos apskrityse, sekmadienį pranešė Nacionalinis visuomenės ...
Trys tūkstančiai lietuvių pradėjo išskirtinį mėnesį – 30 dienų be liemenėlės (nuotr. stop kadras)
Trečdaliu daugiau nei pernai šalies moterų liepos mėnesį pradės atsisakiusios dėvėti liemenėles. Kai kurios akcijos dalyvės nevynioja žodžių į vatą – šį aprangos aksesuarą ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų