REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras informuoja, kad sergamumas gripu Lietuvoje intensyviai didėja. Iš 60 šalies savivaldybių gripo epidemiją paskelbė jau pusė jų. Dėl paskelbto karantino nedirba 132 ugdymo įstaigos. Pastarosiomis dienomis visoje Lietuvoje dėl gripo į ligoninę paguldyti 242 asmenys. 11 asmenų gydyta Intensyvios terapijos skyriuje.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras informuoja, kad sergamumas gripu Lietuvoje intensyviai didėja. Iš 60 šalies savivaldybių gripo epidemiją paskelbė jau pusė jų. Dėl paskelbto karantino nedirba 132 ugdymo įstaigos. Pastarosiomis dienomis visoje Lietuvoje dėl gripo į ligoninę paguldyti 242 asmenys. 11 asmenų gydyta Intensyvios terapijos skyriuje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena kelis svarbius dalykus, kuriuos pacientams būtina žinoti gripo epidemijos metu.

REKLAMA

Pasak VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausiosios specialistės Oksanos Burokienės, gripo epidemijos metu, turi būti sudarytos visos sąlygos negaluojantiems pacientams nedelsiant patekti pas gydantį gydytoją ir gauti kvalifikuotą pagalbą. Todėl pajutus į gripą panašius simptomus rekomenduojama nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją.

„Kiekviena poliklinika ar šeimos medicinos centras yra įpareigoti užtikrinti nepertraukiamą medicinos pagalbos teikimą. Tai reiškia, kad gydymo įstaigos darbo metu pagalbą teikia ten dirbantys medikai, o naktimis, savaitgaliais ar švenčių metu šias paslaugas teikia budintis gydytojas toje pačioje įstaigoje arba kitoje, su kuria gydymo įstaiga sudarė sutartį. Ši informacija turi būti skelbiama kiekvienoje pirminės pagalbos gydymo įstaigoje. Tad susirgus, reikėtų kreiptis į gydymo įstaigą, kurioje žmogus yra prisirašęs, arba į tą įstaigą, su kuria yra sudaryta sutartis," – sako O. Burokienė.

REKLAMA
REKLAMA

Nedarbingumo lapelis telefonu

Esant labai aukštai temperatūrai, pacientas pas šeimos gydytoją, arba budintį gydytoją, turi būti priimtas tą pačią dieną. Laikini palengvinimai pacientams VLK specialistė primena, kad gripo epidemijos metu kiekvienas privalomuoju sveikatos draudimu apdraustas negaluojantis pacientas turi teisę nelaukti ilgose gydymo įstaigų eilėse ir nedarbingumo pažymėjimą rezervuoti telefonu.

„Esant gripo epidemijai žmogui pasireiškus negalavimams, atitinkantiems gripo požymius ir dėl to negalinčiam atvykti į gydymo įstaigą, nedarbingumo pažymėjimą galima rezervuoti ir telefonu paskambinus į gydymo įstaigos registratūrą. Įvertinęs telefonu pateiktą informaciją apie paciento būklę, gydytojas asmens sveikatos istorijoje aprašys nusiskundimus, rekomendacijas, kaip gydytis, kokio režimo laikytis. Nesant būtinybės paciento gydyti stacionariai, medikas paskirs vėlesnę atvykimo į gydymo įstaigą datą – ne vėliau kaip po 3 kalendorinių dienų nuo kreipimosi telefonu," – sako O. Burokienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat verta žinoti, kad kai gripo epidemijos metu vaikų ugdymo įstaigose yra nustatomas karantinas ir dėl to tėvai turi prižiūrėti vaiką, gydymo įstaigą taip pat apie tai galima informuoti telefonu. Vaiko asmens sveikatos istorijoje vaikų ligų gydytojas arba šeimos gydytojas įrašo švietimo įstaigos pavadinimą ir vienam iš tėvų išduoda elektroninį nedarbingumo pažymėjimą.

Vis dėlto kiekvienas žmogus pats turėtų apsispręsti, ar jam geriau su gydytoju konsultuotis telefonu, ar gyvai. Juk telefonu apibūdinant ligos simptomus sudėtinga nustatyti tikslią diagnozę, o gydantis pačiam arba pagal klaidingai telefonu paskirtą gydymą galima sulaukti ir sunkių komplikacijų.

REKLAMA

Gydytojas į namus

Gydymo įstaigos yra oficialiai įpareigotos gripo epidemijos laikotarpiu ilginti savo darbo laiką, jei to reikia, kad visi prie įstaigos prisirašę gyventojai gautų reikiamas sveikatos priežiūros paslaugas.

Esant tam tikriems simptomams pacientai gali išsikviesti gydytoją į namus.

„Šeimos medicinos paslaugas namuose teikia šeimos, vaikų ligų, vidaus ligų gydytojai ir gydytojai chirurgai. Paslaugos gali būti teikiamos naujagimiams, sergantiems vaikams iki vienerių metų arba sunkų neįgalumą turintiems vaikams, asmenims, kuriems nustatytas iki 25 procentų darbingumo lygis arba specialus nuolatinės slaugos poreikis. Šeimos medicinos paslaugos namuose taip pat gyventojams teikiamos ūmiai sutrikus judėjimo funkcijai (negali savarankiškai judėti), karščiavimo metu atsiradus odos bėrimams, esant aukštesnei nei 38,5 C temperatūrai, ir kurios neveikia temperatūrą mažinantys vaistai," – vardina O. Burokienė.

REKLAMA

Gripo epidemijos metu pirminės ambulatorinės sveikatos priežiūros įstaigos turi savo darbą organizuoti taip, kad kuo daugiau karščiuojančių pacientų (ypač sergančių lėtinėmis ligomis, neįgalių) būtų lankomi namuose. Be to, esant gripo epidemijai, gydymo įstaigos privalo užtikrinti vaikų iki 10 metų vizitavimą namuose tais atvejais, kai temperatūra aukštesnė nei 38,5 laipsnio.

Kada kviesti greitąją pagalbą?

Pirmiausia, visuomet reiktų įvertinti situaciją, ar būtinoji medicinos pagalba yra iš tiesų reikalinga, ar tikrai žmogui reikiamos pagalbos negali suteikti šeimos ar budintis gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Reikia suprasti, kad kviestis greitąją pagalbą reikia tais atvejai, kai kyla reali grėsmė gyvybei, pavyzdžiui, patekus į autoįvykį, stipriai susižeidus, žmogui praradus sąmonę, esant tokiai būklei, dėl kurios gali sutrikti gyvybiškai svarbių organizmo funkcijų veikla. Taip pat ir ligoninių skubiosios pagalbos skyriuje pagalba visuomet teikiama etapais – pirmiausia tiems žmonėms, kurių būklė yra sunkiausia ir yra grėsmė jų gyvybei, pavyzdžiui, kai žmogų reikia nedelsiant gaivinti," – tikino O. Burokienė.

Valstybinės ligonių kasos specialistai teigia, kad už ligoninės priimamajame suteiktą pagalbą gali tekti ir susimokėti. Esant dideliems pacientų srautams gali nutikti taip, kad atvykęs į ligoninės skubiosios pagalbos skyrių gripu sergantis, karščiuojantis pacientas eilėje pagalbos lauks gerokai ilgiau, nei ją gautų pas savo gydymo įstaigos budintį gydytoją. Jei paaiškėtų, kad pacientui suteikta pagalba iš tiesų nebuvo būtina, t. y. neatitiko skubios medicinos pagalbos masto, už suteiktą paslaugą pacientas turėtų susimokėti, nepaisant to, ar jis yra apsidraudęs privalomuoju sveikatos draudimu, ar ne.

REKLAMA

Primename, kad skubioji medicinos pagalba – tai tokia medicinos pagalba, kuri teikiama nedelsiant arba neatidėliotinai, kai dėl ūmių klinikinių būklių gresia pavojus paciento ar aplinkinių gyvybei arba tokios pagalbos nesuteikimas laiku sukelia sunkių komplikacijų grėsmę pacientams.

Medikams – pats darbymetis

Uostamiesčio gydytojai tikina, jog sergantieji virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis plūsta į gydymo įstaigas bei ligonines.

Klaipėdos vaikų ligoninės medikai sako, jog vienus sunegalavusius vaikus atveža greitoji, kitus patys tėvai. Tik maža dalis pacientų atvyksta su šeimos gydytojo siuntimu.

REKLAMA

Anot vaikų ligoninės gydytojų, šiuo metu įstaigoje skyriai reorganizuoti taip, kad būtų padidintas lovų skaičius sergantiesiems peršalimo ligomis.

„Jaučiasi, kad gripo epidemija Klaipėdoje paskelbta neatsitiktinai. Vietų turime, bet todėl, kad nebeguldome planinių ligonių, o sveikstančius, kurie gali gydytis namuose, išleidžiame,“ - teigė Klaipėdos vaikų ligoninės vyriausiosios gydytojos pavaduotoja gydymui Diana Vaitkevičiūtė.

Anot medikės, sergančių vaikų amžius įvairus. Daugumai pacientų nustatomos kvėpavimo takų komplikacijos. Dažniausiai bronchitas, sinusitas, rečiau plaučių uždegimas.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų