Buvęs Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius ir buvęs diplomatas Mečys Laurinkus teigia, kad vieši pareiškimai apie siūlymą pirkti slaptas VSD pažymas – verti ypatingo dėmesio. „Kažkam turi kepurė degti“, - sakė jis portalui „Balsas.lt“
Sukurtos šantažui?
M. Laurinkus mano, kad dėmesį turi atkreipti ne tik VSD ir prokuratūra, bet ir Seimo nacionalinio saugumo bei gynybos komitetas (NSGK). „Tos pažymos buvo labai plačiai eksploatuojamos ir eksponuojamos, jos figūravo dviejuose nacionalinio masto parlamentiniuose tyrimuose“, - primena M. Laurinkus.
Anot M. Laurinkaus, kyla įtarimų, kad pažymos esą galėjo būti tam ir sukurtos. Reikia atsakyti į esminį klausimą – ar pažymos nebuvo sukurtos šantažo ir pasipelnymo tikslais“, - spėliojo jis.
Paklaustas ar jam vadovaujant departamente dirbo žmonės, kurie būtų galėję taip elgtis, M. Laurinkus atsakė: „Man vadovaujant šitų pažymų niekas nerašė“.
M. Laurinkus VSD vadovavo 1998 m. birželio 3 d. – 2004 m. balandžio 30 d., vėliau buvo paskirtas ambasadoriumi Ispanijos Karalystėje, paskui Gruzijoje. Iš diplomatinės tarnybos atšauktas po parlamentinio tyrimo dėl Lietuvoje neva egzistavusių slaptų JAV žvalgybos kalėjimų teroristams. Generalinėje prokuratūroje vyksta ikiteisminis tyrimas dėl to ar M. Laurinkus, jo pareigas VSD perėmęs (po kito parlamentinio tyrimo jų netekęs) Arvydas Pocius bei VSD direktoriaus pavaduotojas Dainius Dabašinskas neviršijo įgaliojimų.
Reikia tyrimo
Seimo „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos lyderis Valentinas Mazuronis anksčiau irgi teigė, kad VSD ir prokurorai privalo nedelsiant pradėti ikiteisminį tyrimą dėl kėsinimosi paviešinti slaptą informaciją.
„Nebespėju kreiptis į prokurorus, bet jei kažkas tikrai, kaip šiandien jau viešai skelbiama, mėgino prekiauti valstybės saugoma slapta informacija, tai yra skandalas ir nusikaltimas. VSD turėtų pradėti bent jau vidinį patikrinimą arba net ikiteisminį tyrimą. Tas pats pasakytina ir apie prokurorus. Jei esame valstybė, tai tokie veiksmai yra nusikaltimas ir tokie pareiškimai negali būti paliekami be dėmesio“, - sakė V. Mazuronis.
Taip politikas reagavo į bendrovės „Dujotekana“ vadovo Rimando Stonio pareiškimą žiniasklaidai, esą VSD darbuotojai jam siūlė pirkti slaptas pažymas.
Dvylika garsiųjų valstybės saugumo operatyvinių pažymų, kurias konservatoriai bei „Tvarkos ir teisingumo" atstovai dabar siekia paviešinti, anot R. Stonio, galėjo dingti be pėdsakų, nes saugumiečiai neva bandė jas parduoti.
Prieštaringai vertinamas verslininkas teigia, kad buvo sulaukęs pasiūlymo pirkti šias pažymas.
Balsas.lt primena, jog parlamentarai, po kelis metus trukusių reikalavimų, gavo slaptas VSD pažymas, kuriose gali būti minimi aukštų pareigūnų ir verslininkų ryšiai, taip pat informacija apie žiniasklaidos papirkinėjimą. Dalis pažymų ilgai reikalavusių politikų tuomet ėmė aiškinti, kad pažymos paseno. Taip dabar teigia krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė. Panašios pozicijos laikosi ir prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Kalti konservatoriai
Buvęs Seimo NSGK vadovas Algimantas Matulevičius nemato nieko naujo šiuose M. Laurinkaus pasisakymuose. „Tai jau yra Arvydo Pociaus kalboje, kur jis sakė, kad vienas iš jo pavaldinių galbūt norėjo pasipelnyti parduodamas informaciją apie „Mažeikių naftos“ privatizavimą. Netgi sakė, kad kažkas už tai galbūt gavo 100 000 eurų. Kur tie eurai> Kur tyrimo rezultatai?“, - šaipėsi jis.
Anot. A. Matulevičiaus, R, Stonio ir M. Laurinkaus pareiškimai yra dalis vadinamųjų „valstybininkų“ kontratakos dalis. „Kalti konservatoriai, nes per du metus buvimo valdžioje ničnieko nepadarė. Ir dabar tik kalba apie pažymų paviešinimą, bet nieko nedaro. Aišku, „Lietuvos rytui“ nebūtų malonu, jei kas nors sužinotų, kiek buvo mokėta kokiai žiniasklaidai. Ta informacija yra dvyliktojoje pažymoje, todėl ir stengiamasi užbėgti už akių, mėginant tas pažymas sumenkinti“, - dėstė politikas.
A.Matulevičius teigė, jog iš visų Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų politikų labiausiai yra nusivylęs krašto apsaugos ministre Rasa Juknevičiene, kuri kažkada ypač energingai reikalavo pažymų, o dabar tyli lyg prisisėmusi į burną vandens. Jis taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad R Stonys savo interviu esą išsiduoda žinąs, kad jo atžvilgiu buvęs pradėtas tyrimas, tačiau medžiaga dabar sunaikinta. „O jūs, žurnalisti Tomas Dapkus ar Valdas Vasiliauskas žinote, kad buvote sekami? Gal ir jus VSD oficialiaiinformavo? Ar tik R. Stonį?“, - piktinosi politikas.
Pasak jo, jei pažymos tikrai yra nereikšmingos, pasenusios ir niekam tikusios, tai tuo labiau neaišku, kodėl konservatoriai vengia jas viešinti.
Ilgai lauktos 12 slaptų VSD pažymų perduotos Seimui
VSD pažymas siūloma paviešinti
Seimas specialiu nutarimu VSD buvo prašęs pateikti ir keturis metus laukė: 2006 metų sausio 29 dienos pažymą "Dėl Rusijos interesų įsigyjant "Mažeikių naftos" akcijas", 2006 metų vasario 13 dienos pažymą "Dėl Rusijos interesų įsigyjant "Mažeikių naftos" akcijas", 2006 metų kovo 16 dienos pažymą "Dėl pretendentų įsigyti "Mažeikių naftos" akcijas", 2006 metų gegužės 11 dienos pažymą "Dėl "Mažeikių naftos" akcijų įsigijimo", 2006 metų rugsėjo 11 dienos pažymą "Dėl Vytauto Naudužo skyrimo ūkio viceministru aplinkybių", 2006 metų birželio 21 dienos pažymą "Dėl naujos koalicijos Seime formavimo", 2006 metų liepos 27 dienos pažymą "Dėl Seimo narės A.Staponkienės", 2006 metų vasario 28 dienos pažymą "Dėl "Lietuvos geležinkelių" liberalizavimo", 2006 metų liepos 28 dienos pažymą "Dėl Seimo nario V.Orechovo", 2006 metų rugsėjo 15 dienos pažymą "Dėl Lietuvos Respublikos garbės konsulo Kipre skyrimo", 2006 metų rugsėjo 15 dienos pažymą "Dėl konflikto Kauno termofikacinėje elektrinėje", 2006 metų spalio mėnesio VSD Antrosios valdybos rengtos pažymą "Dėl verslo grupių įtakos žiniasklaidai".