Oficialu: nauji atvejai, kai mokės ligos išmokas

Nuo šiol dėl COVID-19 prireikus izoliuotis darželinukui ar pradinukui, jį prižiūrintys tėvai galės gauti ligos išmoką. Taip pat ji priklausys esantiems saviizoliacijoje grįžus ir koronaviuruso paveiktos šalies.

Sodra (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Tokie pakeitimai įsigalioja Seimui antradienį vienbalsiai skubos tvarka pritarus Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisoms. 

Nuo šiol ligos išmoka tėvams bus mokama už izoliacijoje esančius kontaktą su sergančiuoju turėjusius vaikus. Pakeitimais numatoma, kad jei šalyje esant paskelbtai ekstremaliajai situacijai ir (ar) karantinui dėl tam tikrų ribojimų atsiranda būtinybė prižiūrėti vaiką iki 8 metų, pradinuką ar neįgalių asmenį iki 21, ligos išmoka pradedama mokėti nuo pirmosios priežiūros dienos.

Nustatytas šios ligos išmokos dydis yra lygus 65,94 procento išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio. 

Izoliavusis grįžus iš užsienio

Taip pat ligos išmokos už vaikų priežiūrą bus mokamos, jei jiems paskiriama privaloma izoliacija dėl lankymosi koronaviruso paveiktoje šalyje arba tiesioginio sąlyčio su sergančiuoju. Ligos išmoka už vaiko priežiūrą siekia 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“. Ją galės gauti tėvai, globėjai ar dirbantys seneliai.

Tokią išmoką gaus ir suaugusysis, jei ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino metu lankėsi užsienyje ir dėl to jam taikoma privaloma izoliacija arba jis turėjo sąlytį su pavojinga užkrečiamąja liga sergančiu asmeniu. 

REKLAMA

Tačiau tokia tvarka galios, jei asmeniui nėra galimybės sulygto darbo dirbti nuotoliniu būdu ar darbdavys jam nepaskelbė prastovos, išmoką siūloma mokėti asmeniui taikomos privalomos izoliacijos laikotarpiu, bet ne ilgiau kaip 14 kalendorinių dienų. Ji būtų lygi 62,06 procento arba 80 proc. į rankas išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.

Siekiant išvengti piktnaudžiavimo ligos išmokos siūloma nemokėti, jei vaikas ar suaugęs joje lankėsi kitais nei profesiniais, tarnybos ir (ar) darbo tikslais ir kuri jo išvykimo iš Lietuvos dieną įtraukta į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą užsienio šalių, iš kurių grįžus privaloma izoliacija, sąrašą.

Vis dėlto, jei vaikas koronaviruso paveiktoje šalyje lankėsi su tėvais ar globėjais, tėvai ar globėjai turi izoliuotis patys, todėl jiems išmoka mokama kaip už suaugusių asmenų izoliaciją, o ne už vaiką. 

Ligos išmokos už izoliacijoje iki šių pataisų įsigaliojimo buvusių mažų vaikų ar vaikų su negalia priežiūrą siūloma mokėti ir už ankstesnius laikotarpius iki įstatymo pakeitimo įsigaliojimo.

Mokės, kol galios tam tikras režimas 

Šiuo metu ligos išmokos tėvams laikino nedarbingumo metu mokamos, tik kai vaikas yra užsikrėtęs COVID-19.

Šios pataisos galios, kai infekcijų plitimą ribojantis režimas mokykloje, darželyje ar atskiroje klasėje paskelbiamas dėl ligos, dėl kurios Lietuvoje galioja ekstremali padėtis ar karantinas. 

Ligos išmokas ketinama mokėti tiek, kiek mokykloje ar atskiroje klasėje trunka infekcijų plitimą ribojantis režimas.

Kai infekcijų plitimą ribojantis režimas paskelbiamas dėl kitos ligos, pavyzdžiui, gripo, tuomet išmoka mokama už vaikų, besimokančių pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio ar pradinio ugdymo programą, priežiūrą ir ne ilgiau nei 14 dienų.

Ligos išmoka už  vaikų priežiūrą


Rašyti komentarą...
L
Lina
2020-09-29 11:28:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
NUO ŠIOL? O KODĖL NUO ŠIOL? O KĄ IKI COVID NESIRGO VAIKAI?? AR KITŲ LIGŲ NEBELIKO, TIK COVID???????????? IDIJOTAI!!!!
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų