Macronas: negalime gyventi taip, lyg Rusija būtų sala, nutolusi nuo Europos

Viešėdamas Lietuvoje Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas sako, kad net jei Lietuvą skaudina istorija, su Rusija reikėtų bendradarbiauti. Rusija yra geografiškai ir istoriškai Europai svarbi šalis, tad draugystė ir derbybos yra būtinos.

Dvišalio Lietuvos ir Prancūzijos prezidentų susitikimo metu abu prezidentai aptarė Baltarusijos, bendradarbiavimo su Rytų valstybėmis klausimus, diskutuota ir apie klimato kaitą, ekonomiką bei kibernetinį saugumą.

Į Lietuvą atvyko Prancūzijos prezidentas Macronas

Skatina bendradarbiauti su Rusija

Po susitikimo Prezidentūroje, E. Macronas sako, kad Lietuva turėtų nepaisyti skaudžios istorijos ir atsiverti bendradarbiavimui su Rusija.

„Jei norime, kad taika įsigalėtų ilgam laikui Europoje, mes turime dirbti su Rusija. Mes turime bendrą geografiją ir istoriją. Mes negalime gyventi, lyg Rusija būtų sala, nutolusi nuo Europos. Žinau, kad tema yra jautri. Žinau, kad praeitis yra svarbi ir kad ši šalis turi žaizdų. XX a. nebuvo toks pat, kaip pas mus, jūs galbūt jautėtės vieniši. Žinau, ką reiškai kalbėti apie strateginį dialogą su Rusija. Tačiau dialogas vyksta skaidriai ir manau kad XXI a. galime sukurti tokį, kuriame konfliktai bus išspręsti“, – kalbėjo E. Macronas.

Paklaustas, ar lieka tokios pat nuomonės apie Rusiją, jau atsižvelgęs į Aleksejaus Navalno apnuodijimą, E. Macronas teigia, kad tai yra Rusijos reikalas ir dėl šio įvykio šalis turės pasiaiškinti.

„Noriu išreikšti A. Navalnui paramą. Džiaugiamės, kad jis pabėgo nuo baisios mirties ir jaučiasi geriau. Dabar vyksta tyrimas, nacionalinės ekspertizės. Mums yra aišku, kad buvo panaudotas cheminis ginklas su uždraustomis medžiagomis. Vyks techniniai darbai ir bus priimti sprendimai, o tada mums reikės imtis veiksmų. Turės būti paaiškinta. Bandymas nužudyti įvyko Rusijoje, prieš Rusijos valdžios oponentą ir su rusiška medžiaga, todėl Rusija turi paaiškinti. Tada bus priimti sprendimai“, – spaudos konferencijoje kalbėjo E. Macronas.

REKLAMA

Dėl Baltarusijos sutaria

Baltarusijos klausimu abu prezidentai laikosi tos pačios nuomonės – rinkimai Baltarusijoje buvo suklastoti, o Aliaksandras Lukašenka jokiu būdu nėra šalies prezidentas.

„Mes Lukašenkos kaip prezidento nepripažįstame. Norime tarpininkavimo, kuris leistų susipažinti su balsavimo rezultatais“, – po susitikimo su G. Nausėda kalbėjo Prancūzijos prezidentas. Tokią pačią poziciją išsakė ir Lietuvos prezidentas.

Dar rytoj E. Macronas turėtų susitikti su Lietuvoje šiuo metu esančia Baltarusijos opozicijos lydere Sviatlana Cichanouskaja.

(27 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Nausėdos Macroną ir jo žmoną pakvietė iškilmingos vakarienės: pirmoji Prancūzijos ponia suspindo elegancija

„Rytoj susitiksiu su S. Cichanouskaja, ji to pati paprašė. Su ja susitikęs parodysiu pagarbą Baltarusijos žmonėms. S. Cichanouskaja yra drąsus žmogus, drąsiai pasielgė dėl savo šeimos ir Baltarusijos“ – sako E. Macronas.

Prancūzijos prezidentas taip pat išreiškė poziciją, kad Baltarusijos klausimu turėtų tarpininkauti ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO).

„Mes turime išgirsti, kad protestuotojai prašo laisvės ir demokratijos, o moterų drąsa mus įpareigoja. Baltarusijos valdžia turi paleisti sulaikytus asmenis. Prancūzija palaiko Baltarusijos tautą, tad tarpininkausime. ESBO taip pat turėtų įsipareigoti“, – kalba Prancūzijos vadovas. 

Kviečiame pažiūrėti Prancūzijos ir Lietuvos prezidentų spaudos konferenciją.

Ši viešnagė yra pirmasis oficialus Prancūzijos prezidento vizitas Lietuvoje. Planuojama, kad kad E. Macronas su pirmąją Prancūzijos ponia Lietuvoje viešės dvi dienas.

Tikimasi, kad vizito metu bus aptarti ES ir NATO klausimai, situacija Baltarusijoje, šalių santykiai su Rusija. Taip pat planuojama paliesti klimato kaitos, naujųjų finansinių technologijų, kibernetinio saugumo, Rytų partnerystės politikos įgyvendinimo eigos, Lietuvos ir Prancūzijos bendradarbiavimo klausimai.

REKLAMA

Po spaudos konferencijos 21 val. planuojama iškilminga vakarienė Valdovų rūmuose. Joje dalyvaus iškilūs visuomenės veikėjai, prancūzų bendruomenės Lietuvoje atstovai.

Prancūzijos prezidentas jau susitiko su užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi ir dalyvavo oficialioje pasitikimo ceremonijoje vidiniame Prezidentūros kiemelyje. E. Macronas taip pat pasirašė Garbės svečių knygoje.

Prezidentai apsikeitė dovanomis. G. Nausėda Prancūzijos prezidentui įteikė skulptoriaus Romualdo Kvito darbą „Berniukas su kaliošu“, primenantį Lietuvoje gimusį prancūzų rašytoją Romainą Gary. Prancūzijos vadovas savo ruožtu Lietuvos prezidentui įteikė du tomus R. Gary kūrinių prestižinėje serijoje „Pléiade“ ir „Pléiade“ albumą, skirtą šiam rašytojui.

Gitanas Nausėda ir Emmanuelis Macronas

Antrąją vizito dieną, rugsėjo 29-ąją, planuojama, kad Lietuvos ir Prancūzijos prezidentai apsilankys NATO priešakinių pajėgų batalione Rukloje ir ten susitiks su tarnaujančiais Prancūzijos kariais.

Lietuvos diplomatai tikisi, kad apsilankymas Rukloje leis E. Macronui geriau įvertinti saugumo situaciją regione. Čia nuo liepos tarnauja apie 300 Prancūzijos karių. Lietuva pastaraisiais metais kritiškai vertino E. Macrono siekį užmegzti glaudesnius ryšius su Rusiją ir jo kritiką NATO.

(114 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Į Lietuvą atvyko Prancūzijos prezidentas Macronas

Anksčiau G. Nausėda ir Vilniuje esanti Baltarusijos opozicijos lyderė S. Cichanouskaja paragino E. Macroną imtis tarpininko vaidmens sprendžiant politinę krizę Baltarusijoje. Pirmadienį E. Macrono atstovai pranešė, kad jis su S. Cichanouskaja Vilniuje susitiks dar sekančią dieną.

REKLAMA

Taip pat pranešama, kad vizito metu E. Macronas dalyvaus iškilmingoje ceremonijoje Antakalnio kapinėse, susipažins su Lietuvos akademikų ir intelektualų bendruomene.

Lietuvos ir Prancūzijos pirmosios ponios planuoja apsilankyti MO muziejuje.

Po vizito Lietuvoje pirmoji Prancūzijos pora vyks į Latviją.

Svarbiausias Prancūzijos prezidento vizito naujienas kviečiame sekti naujienų portale tv3.lt.


Rašyti komentarą...
M
Mažas
2020-09-28 21:20:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gaila, kad su tokio lygio svečiu sprendžiamos ne Lietuvos ir jos žmonių problemos, o svetimos šalies.
Atsakyti
-2

J
Jonas
2020-09-28 21:04:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
Debilam lietuviam gal proto ikres
Atsakyti
-8

v
vatnykas
2020-09-28 21:49:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
Butent D.Trampas viesai pareiSke, jog susitarti su Rusija yra geras dalykas. Visi su tuo sutinka, isskyrus labai kvailus zmones.Taip ir pasake. Su potekste. Kad D.Grybauskaite - kvaila. Jei taip pasakytu ne D.Trampas, o vietinis lietuvis, butu socialiniuose tinkluose apsauktas vatniku. Tad kyla klausimas. Kodel ne vienas iD.Grybauskaites svitos, atskridusios i Vasingtona, principingai neapsauke D.Trampo vatniku, Kremliaus troliu, kremlinu ar bent visisku runkeliu? Kodel, ak, kodel? Kodel net Ciulbinaite pratylejo?
Atsakyti
-4

SKAITYTI KOMENTARUS (34)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų