Raseinių rajone požeminiame vandenyje aptikta arseno: pradėti tyrimai kilmei nustatyti

Lietuvos geologijos tarnyba pradėjo tyrimus Raseinių rajone arseno kilmei požeminiame vandenyje nustatyti.

Arsenas (asociatyvi nuotr.) (nuotr. Raimundo Maslausko)

Raseinių rajone, Šienlaukio ir Ražaitėlių vandenvietėse, bus atliekami tiriamieji gręžiniai, antradienį pranešė Aplinkos ministerija.

Geologijos tarnybos direktoriaus Giedriaus Giparo teigimu, darbai jau pradėti Šienlaukio vandenvietėje, čia daromas apie 200 metrų gylio gręžinys. Iš iškelto kerno paimti pirmieji mėginiai. Jie bus gabenami į Lietuvos ir užsienio laboratorijas.

Nustačius, kokie geologiniai sluoksniai sukloti šioje vietovėje, papildomai bus tiriami vandeningieji sluoksniai, aiškinantis vandens tekėjimo ir cheminės sudėties formavimosi dėsningumus.

Vertinant galimus požeminio vandens antropogeninius taršos šaltinius, 2 km spinduliu bus inventorizuoti potencialūs taršos židiniai, ištirta artimiausių šachtinių šulinių gruntinio vandens kokybė, atlikti senos ir naujos kartos pesticidų laboratoriniai tyrimai. Inventorizuojant potencialius taršos židinius, bus renkama informacija ir apie anksčiau šioje vietoje buvusius objektus – naftos bazės, technikos kiemus, pesticidų ir trąšų sandėlius, nelegalias pesticidų ir kritusių galvijų užkasimo vietas.

Anot pranešimo, paėmus mėginius minėtose vietose, bus atliekami geofiziniai, grunto/kerno ir požeminio vandens mėginių tyrimai, taip pat įvairūs laboratoriniai tyrimai mineraloginei ir cheminei sudėčiai nustatyti.

Arseno požeminiame vandenyje Raseinių rajone aptikta 2017 metais, kai atliekant požeminio vandens išteklių vertinimą Ražaitėlių ir Šienlaukio vandenvietėse nustatyta, kad arseno koncentracija geriamajame vandenyje viršija didžiausią leidžiamą koncentraciją  daugiau nei keturis kartus.

REKLAMA

Padidintos šio toksinio elemento koncentracijos vėliau aptiktos ir kituose rajonuose. Ištyrus iš individualių gręžinių paimtus požeminio vandens mėginius, Lazdijų, Vilkaviškio, Marijampolės ir Jurbarko rajonų savivaldybėse taip pat išaiškintos naujos anomalijos.

Praėjusių metų pabaigoje įsigaliojo teisės aktų pakeitimai, įpareigojantys ištirti arseno koncentracijas naujų individualių gręžinių vandenyje prieš pradedant jį naudoti. Gauti rezultatai rodo, kad artimos arba didesnės už leistiną normą arseno koncentracijos, be minėtųjų rajonų, nustatytos Alytaus, Kaišiadorių, Kauno, Kelmės, Panevėžio, Vilniaus ir kitų rajonų savivaldybėse.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų