Gegužės 9-oji vieniems yra pergalės diena, o kitiems slogus atsiminimas apie sovietmetį. Anuomet vykę paradai, ginkluotės demonstravimas ir nesibaigiantis mojavimas iš balkonų Sovietų Sąjungai reiškė svarbios, bet mitologizuotos datos paminėjimą, o daugeliui žmonių tik atminimą apie kruviną karą. Tiesa, pergalė ir tada, ir dabar išnaudojama politiniams tikslams siekti arba politines žinias perduoti. Kaip ir tada, kai nesugebėta susitarti net dėl datos, kada išties pasiekta ta istorinė pergalė. 

Sovietinės pavasario šventės (nuotr. Wikipedia)

Sovietinės pavasario šventės (nuotr. Wikipedia)

Portalas tv3.lt siūlo pasidairyti po įdomius istorijos užkaborius ir kiekvieną sekmadienį sužinoti šį tą netikėto.

Nugalėjo kartu, bet švenčia atskirai

Pergalės prieš nacistinę Vokietiją dieną visas pasaulis švenčia gegužės 8 dieną ir tik Rusijoje ši diena minima vieną dieną vėliau. Taip, pasak istorikų, nutiko dėl įdomių aplinkybių. 

Vokietijos kapituliacija prasidėjo po Hitlerio mirties balandžio 30 d. Raudonoji armija gegužės 2 d. apsiautė Berlyną. O gegužės 2-5 buvo suformuota naują imperijos vyriausybė Miurvike-Flensburge.

REKLAMA

Visgi Vokietijos kapituliacija vienu metu neįvyko, nes karo veiksmai skirtinguose frontuose baigėsi skirtingu metu, tarkime, Italijoje gegužės 2 dieną, Šiaurės-Vakarų Europoje porą dienų vėliau.

JAV prezidentas Haris Trumenas siekė, kad sąjungininkai kartu paskelbtų pergalės dieną, bet nors ir sutikęs, kad taip daryti geriau, Stalinas padarė savaip. Amerikiečiai ir britai turėjo „savas“ kapituliacijos iš Vokietijos pusės, tikėtina, kad Stalinas to Rytų fronte taip pat norėjo, todėl ir nepriėmė bendros kapituliacijos. 

Pasak istorikų, JAV prezidentas per TSRS ambasadorių Vašingtone, gegužės 8 d. pasiuntė Stalinui laišką, kuriame pažymėjo, jog Vokietijos kapituliacijos paskelbimo klausimas Vašingtone ir Londone parengtas tiek, kad jau nėra galimybės jo atidėti. 

Trumenas ir Čerčilis, anot istorikų, bijojo, kad Vakarų fronte gali būti nepateisinamų praradimų, todėl viešai, kaip buvo sutarta, paskelbė apie Vokietijos kapituliaciją be Stalino savo šalyse.

Visgi sovietinė spauda skelbė tik užuominas apie Vokietijos kapituliaciją Reimse ir tai pateikė kaip „išankstinę kapituliaciją“. Pasak istorikų, Stalinas norėjo, kad Berlyne, kurį Raudonoji armija užėmė ir kontroliavo, įvyktų kapituliacijos akto oficialus ratifikavimas. 

Gegužės 8 dieną, vakare, visi sąjungininkų atstovai ir likę vokiečių karininkai susirinko maršalo Georgijaus Žukovo kabinete. Po vidurnakčio buvo pasirašytas besąlyginės kapituliacijos aktas. Ir tik tada Stalinas oficialiai paskelbė apie pergalę.  

REKLAMA

Visgi, Vakarai kapituliacija vadina aktą Reimse diena anksčiau, o tai, kas vyko Berlyne tik akto ratifikavimu, todėl ir švenčiama skirtingai. 

Paradai, bet tik po 20 metų

Istorikas Marius Emužis sako, kad pirmoji pergalės diena buvo švenčiama ne gegužės 9 dieną, bet birželį. Iškart po Vokietijos kapituliacijos praėjo dar šiek tiek laiko, kai maršalas Georgijus Žukovas išjojo į Raudonąją aikštę priimti pergalės parado. Porą metų po to ji dar buvo švenčiama, bet jau be tokios pompastikos, o 1947 metais ši diena neteko laisvadienio statuso, jis buvo perleistas Naujiesiems metas.

Pergalės diena, pasak istoriko, buvo švenčiama ir toliau, bet jau kukliau. Veteranai nešdavo gėlių ant kritusių bendražygių kapų, buvo verdama kareiviška košė, kitaip paminima ši diena, bet pompastiškų paradų – neliko.

Sovietinės pavasario šventės

Sovietinės pavasario šventės

Jie vėl atsirado tik 1965 metais, kai švęstas 20 metų pergalės jubiliejus, o ir valdžia jau buvo pasikeitusi, imtas formuoti Leonido Brežnevo, galingos Sovietų Sąjungos, išgelbėjusios pasaulį nuo nacizmo, mitas. 

„Jis pats [L. Brežnevas] kare dalyvavo, kaip politrukas, indėlis jo buvo tikrai mažas, bet vėliau apie savo dalyvavimą jis parašė knygą „Mažoji žemė“, kurioje buvo sureikšmintas nedidelis karo epizodas, bet pabrėžta, kad va štai ten dalyvavo pats L. Brežnevas. Taigi, jo valdymo metais pompastika ir mito kūrimas įgavo didesnius mastus. Buvo pamiršti nepatogūs karo epizodai, iškeliamas partijos vaidmuo ir karas tapo itin mitologizuotu. Tai buvo naudojama ir mobilizuojant visuomenę, pateisinant sovietinę valdžią ir kai kuriuos jos veiksmus“, – pasakojo istorikas. 

REKLAMA

Šventės ir prisiminimas tarybinę liaudį veikė labai džiugiai, tai buvo vienas iš nedaugelio malonių epizodų. Visuomenė tą šventę priėmė įvairiai, tarkime, Lietuvoje ją šventė gal tik veteranai ir partiniai žmonės, bet Rusijoje – kur kas platesni sluoksniai gyventojų. Prisiminimai buvo gyvi, veteranai dažnai pervertindavo savo rolę, bet žmonėms tai buvo svarbu. 

„Paradai būdavo skirti technikos ir karinės galios demonstravimui. Rodyta ir senoji technika, tarkime, „katiušos“, ir naujoji, dar niekur nerodyta. Šios tradicijos neatsisakyta iki šiol, tarkime 2014 parado metu pirma kartą viešai parodytos „Iskander“ raketos“, – pasakojo istorikas. 

Vilniaus universiteto docentas Algirdas Jakubčionis sakė, kad demonstracijos, paradai ir tribūnos buvo išskirtinis didžiųjų sovietinių švenčių bruožas. Tai būdavo, taip vadinamųjų, pirmo lygio švenčių privilegija. Per antro lygio šventes tokių demonstracijų nebuvo, buvo rengiami tik minėjimai darbo kolektyvuose, teikiami pagyrimo raštai, kukliai atšvenčiama darbe prie suneštinio stalo. 

„Pagrindinis tokių švenčių akcentas būdavo šventiniai paradai. Tai buvo šventės esmė, nes neparodęs, koks esi galingas, drausmingas ar spalvingas, negalėdavai atšvęsti. Sovietų Sąjungoje į paradus žiūrėta labai rimtai. Paradas, kaip būtinoji šventės dalis susiformavo ankstyvaisiais Stalino įsigalėjimo metais, o savo piką pasiekė tada, kai Stalinas jau senokai buvo miręs. Paradais švęsta gegužės 1 diena ir, žinoma, gegužės 9-oji“, – pasakojo istorikas. 

REKLAMA

„Gegužės 9-osios paradai ir minėjimai prasidėjo tik 1965 metais, praėjus 20 metų po pergalės Antrajame pasauliniame kare. Taip buvo dėl to, kad Stalinas nenorėjo garbinti kariuomenės vadų, laimėjusių karą. Nes pats jis fronte buvo vos vieną kartą ir labai trumpai. Taigi, pergalės paradus pradėta rengti tik valdžią į savo rankas perėmus L. Brežnevui“, – pasakojo istorikas. 

O ir patys paradai, kurių per metus sovietiniai vadovai turėjo stovėti tribūnoje ir mojuoti, truko ne vieną valandą, tokių būta ne vienas per metus, todėl senstant vadovams jie trumpėjo. Išstovėti kelias valandas tribūnoje jiems būdavo vis sunkiau. 

Sovietinės pavasario šventės

Sovietinės pavasario šventės

Gegužės 9-ąją paradai vykdavo tik didžiuosiuose sovietiniuose miestuose, Vilniuje, pasak istoriko, jų nebūdavo. Bet veteranai nešė gėlės, partiniai veikėjai lankydavo kapus ir paminklus. 

Tiesa, gegužės švenčių lietuviai ne itin mėgo, nes jos vyko per patį darbymetį, bet gegužės 9 dieną, žmonės vertino labiau nei savaitę anksčiau vykdavusią šventę, jau vien todėl, kad žmonės tiesiog turėjo laisvą dieną savo darbams, sodinukams, kolektyviniams sodams.

Vika
2020-05-10 20:21:37
Nieko nėra baisiau už karą,marą ir badą.Nuostabu,kad gimiau tokiu laiku,neteko patirti nei vienos iš šių baisybių.Verti pagarbos kiekvienas,kuris žuvo,vardan to,kad gyventume po taikos saule.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Mociute 2020-05-17 16:21:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Rimai ,girdejai ,kad skamba, bet nezinai ,kurioj baznycioj ,istorija su barzomis vyko nesu invalidais ,bet su tremtiniais tada ,kai veze zmones is Lietuvos i Sibira.O sita svente neturi tautybes,ja svencia visi ,kas iskente kara ir liko gyvi, okupavl Lietuva dar pries kara, kai nezinai ,tai nekurk kvailu pasaku.Geriau pasiklausinek senu zmoniu,kurie dar daug prisimena ,kolioti vieni kitus tai sugebat.   ATSAKYTI
Grigorij 2020-05-17 20:03:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mociute,
is tikruju, buvo mazdaug taip. Po karo didmesciuose buvo daug sunkiu karo invalidu be abeju koju, kartais dar ir be rankos. Jie buvo be prieziuros ("besprizornikai"), prase ismaldos, nes tik reti galejo isidarbinti. Tarybu valdzios funkcionieriams tai gadino "vaizdeli". Todel buvo nuspresta tokius sunkius invalidus surinkti, issiusti toliau nuo centro pvz. i Siaure, organizuotai priziurint, gydyti, slaugyti. Labai kontraversiskas sprendimas... Apie skandinima barzose - toks pat ismyslas, kaip apie masini vokietaiciu iszaginima Kionigsberge nuo 12 iki 80 metu imtinai, kaip su tremtiniu, taip pat lietuviu, barzu skandinima. Barza galejo nuskesti, tik del nelaimingo atsitikimo. Bukim, gal biedni, bet teisingi!  
rimas 2020-05-16 19:06:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
gal kas parasytu issamu straipsni,kaip amziaus banditas -stalinas parase isaka surinkti miestuose ,po karo,uzpludusius karo invalidus kurie neturejo jokios pagalbos ,prieglobscio,palikti visiskai likimo valiai ,-PAKRAUTI I BARZAS IR ISPLUGDYTI ,ATSEIT GYDYTI IR GYVENTI I A SIAURES JUROS SALAS,SOLOVKI, O PAKELIUI JU DAUG NUSKANDINTA JUROJE!!!!!!!!!-NEREGETAS PASAULYJE ZIAURUMAS!!!!!!!!!   ATSAKYTI
Buvęs 2020-05-14 19:40:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Za rodinu! Za Stalina! Ura, tovarišči!!!   ATSAKYTI
RIMAS 2020-05-16 19:07:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
URA ,SVOLOCI!!!!  
Suvalkietis 2020-05-14 16:37:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tik nereikia verkslenti ir sakyti netiesa.Mes gal irgaletume svesti pergale Lietuvoje,bet ja okupavo Rusija.Kokia mums svente. Jie mus treme ir naikino pries kara ir po karo. Baisu net pagalvoti. Visus Lietuvos partizanus sunaikino. Okupantu salis. Gaila eiliniu kariu kurie zuvo kare, nes Jie ir nezinojo del ko kovojo .   ATSAKYTI
Gėjus 2020-05-14 10:14:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
O dabar vyksta gėjų paradai!!!!   ATSAKYTI
Grigorij 2020-05-14 09:40:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Jei del Pergales dienos sventimo cia parasyta nemazai tiesos, tai apie Pergales reiksme, ziurint i ja, kaip "išnaudojama politiniams tikslams siekti,
svarbios, bet mitologizuotos datos paminėjimą, slogu atsiminima apie sovietmetį" - grynas ismyslas. Kita vertus, ar Jurates Vazgauskaites lygyje tai imanoma suvokti?.. Taip, lietuviai kur kas maziau nukentejo nuo Hitlerio, nei rusai, baltarusiai, ukrainieciai. Bet kokia kaina? Jei kaimynai baltarusiai labai stipriai priesinuosi hitlerininkams, is ju zuvo kas ketvirtas (dabar sako - kas trecias), 1944 metais BY partizanai kontroliavo apie 60% savo teritorijos, tai lietuviai nusprende nesipriesinti, persedeti. Tuo baltarusiai 1000% irode, kad ne lietuviai, o jie yra tikri LDK palikuoniai. Gi jusu itin gerbiamas s*kniakaralius Mindaugas, kaip is Smetona 1939.03.22 per Urbsio-Ribentropo Pakta (anksciau uz Molotovo-Ribentropo Pakta, nepaisant primygtinai siulytos TSRS karines pagalbos Klaipeda apginti), isdave, net pardave zemaicius, ir dar kreipesi pagalbos i... Vatikana, nepaisant to, kad visokie kryziuociu ordinai, kurie smarkiai paliejo lietuviu krauja, buvo jo neoficiali kariuomene. Veliau, per katalikybe isdave LDK slavus. Aisku, mazu LR mastu hitlerine DE atrode itin galinga, buvo nuspresta, kad nenugalimas Hitleris atejo ilgam. Tiesa, lietuviai idijotiskai praleido proga 1918-20 jungtis su PL i ATR-2, net Vilniaus nepasidalino. Taip, jei "Rusu" "okupantas" cia izenge taikiai, buvo sutiktas su gelem, kadangi grazino Vilniu ir Vilniaus krasta, niekad neuzsimine, kad nori jega itraukti LR i TSRS, tai Hitleris, uzpuldamas, bombardavo Lietuvos miestus. O kad lietuviai nesumanytu priesintis - ziauriausiai nubaude jus Pirciupyje ir Ablingoje. Tad lietuviai nesipriesino, noriai dosniai maitino Hitlerio kariuomene, neeio i pagalba Marytei Melnykaitei ir jos bendrazygiams, tokiu idejiniu, kaip Vytautas Montvila buvo itin mazai. Maza to, lietuviai sutiko masiskai, iki 95%, isnaikinti savo beginklius zydus. Pradedant nuo Skirpos LAFininku sukileliu baltaraisciu, ir baigiant Ambrazeviciaus vyriausybes viso administracinio aparato ir jegos strukturu. Lietuviai "broliskai" delegavo i BY impuleviciu skerdikus, kad ir ten naikinti zydus ir partizanus. Taip, ne visi lietuviai policininkai sutikdavo saudyti LR zydus, bet ne vienas ju nebuvo susaudytas, tada jiems patikedavo zydus saugoti. Cia apie "prievarta". Galima prisiminti Kaniuku kaimo gyventoju nieksiska kolaboravima su hitlerininkais, kai, hitlerininku ginkluoti iki dantu, jie ejo medzioti vietinius ir PL partizanus, zydus. O LR kaimo bernai, vengdami bet kokios mobilizacios, masiskai slapstesi miskuose. Bet, nuo terbos ir tiurmos, nuo likimo nepabegsi. Tai pokaryje, daznai per jega, jie buvo mobilizuoti "miskiniu" brolzudiskam karui. Gi Europoje hitlerininkams didvyriskai priesinosi prancuzai, norvegai, lenkai (AK). Tokiom salygom Hitleris lietuviu negenocidino, palikdamas jus "desertui" - pokariui. Kam karo metu savo uznugaryje kurstyti sukilima? Juk pagrindinis Hitlerio revanso tikslas buvo RU, BY, UA zemes, kur jis buvo itin ziaurus is pat pradziu. Bet pagal plana "Ost" lietuviai buvo laikomi kur kas nepilnaverciais baltais, airiais, nei latviai ir estai, netinkami vokietinimui. Todel buvo isanksto nuspresta jusu dauguma deportuoti uz Uralo kalnu, cia ir ten palikti tik tuos, kurie reikalingi vokieciu kolonistu aptarnavimui, be jokio svietimo (prisiminkit knygnesius, kai klastingai sukylot pries RU cara), smarkiai ribojant dauginimasi. Kitus - sunaikinti, tinkamus suvokietinimui vaikus isvezti i DE. "Rusu Okupantas" jus nuo to isgelbejo, o jus ir nezinojot...

Jei II Pasauliniame kare zutu kas ketvirtas, ar kas trecias lietuvis - tuomet Pergales Diena butu svarbiausia lietuviu Svente! Ziurekit. Tik vienoje buvusioje TSRS respublikoje - BY siemet ivyko karinis paradas Pergales 75 metiniu progai! Nepaisant siauciancio koronavirusoi! As neteisinu Bat'kos, bet galiu ji suprasti. Kam karinis paradas? O juk Pergale - karine svente. Paradas parodo valstybes karine galia, atgrasina kaimynus nuo naujo uzpuolimo. J.Vazgauskaitei tai ITIN sunku suprasti, deja...

Vis tik, kol lietuviai nebuvo Sajudzio, Landsbergio pakurstyti antitarybiskumui, suklaidinti "okupantisku" Molotovo-Ribentropo Paktu, jie labai gerbe ir zuvusius Tarybinius karius, ir karo veteranus. O dabar... Lietuvybe cia TIKRAI nekalta!

Kaip ten bebutu, lietuviu garbe, kovojant su Hitleriu, isgelbejo ne tik Maryte Melnikaite su bendrazygiais, ne tik Vytautas Montvila, bet ir garsioji lietuviskoji 16 divizija, dabar visai pamirsta... Zemai lenkiuosi Lietuvos TIKRIEMS Didvyriams, artinusiems Didziaja Pergale! Su Pergales Diena! С Днём Великой Победы, дорогие друзья! Nepritariancius prasau nesirupinti.

O tie nieksiski politikieriu meginimai sumenkinti sia diena yra ant tiek blankus, bejegiai Didziausios Pergales fone, kad net neverta del ju ausinti burnos. Visa tai isnyks, neatlaikant Tiesos ir laiko isbandymu. Ir LR Saule, pagaliau, tamsumas prasalins - laiko klausimas.


   ATSAKYTI
Grigorijui 2020-05-14 19:36:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Grigorij, čemodan - vokzal - Rossija!!!  
Grigorijui 2020-05-14 21:35:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Parasiai tokias pievas čia kad net nežinau kas pas tave galvoje darosi. 70% ką čia parasiai neegzistuoja ir nera jokiu šaltiniu apie tai. Tai is kur tu trauki šitą šuda? Kaip tu gali prisimastyti toki mešla ir nebutus neegzistuojančius dalykus? Tu iš tau pateikto lapo rašai?  
RIMAS 2020-05-16 19:10:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
KONTUZYTAS ,RAUDONA SPALVA!!! LIGONIS....  
Аlina 2020-05-13 15:47:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Gražiai šventė ir paradai buvo įspūdingi, viskas buvo saunu   ATSAKYTI
Alinau 2020-05-14 19:38:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Alina, "Viskas" yra kačių maistas!  
Sirgalius 2020-05-12 14:24:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kai susikuria dvi totalitarinės "deržavos" karas neišvengiamas. Eiliniai žmonės tik statistai ,ypač kai žūsta milijonai. Tos"deržavos" su savo " derži mordu" vadais kitaip negali egzistuoti, nes taikos metu nėra kaip manipuliuoti savo liaudimi.
   ATSAKYTI
Eee 2020-05-12 09:21:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Ei bet mes irgi nugalejom Vokietija ir kaip nugaletojai gavom Klaipedos krasta kuri turim ir dabar. Ir nebeatiduosim. Ir Lenkija tada nugalejom atsiemem Vilniu. Taip kad verta svesti pergales diena. Tsrs sudetije buvo nugaletojai kare ir dabar turime teritorijas kurias gavom kaip nugaletojai kare. Okupacine Rusijos kariuomene galu gale isvijom o pergales kare vaisiai mums liko. Idomu kokias treitorijas gausime sekanciame kare budami Nato sajungoje. Gal Baltarusijos zemiu gausime po pergales pries Rusija?   ATSAKYTI
Lietuvis 2020-05-12 09:12:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Na taip dabar Briuselis nurodineja viska. Smarkiai apribojama pasirinkimo laisve istatymams ir kitiom veikom. Uz tai duoda pinigu. Jei duoda pinigu galima pakest nurodinejimus. O laisve tai himnas veliava, seimas, net savas prezidentas . Ko dar reikia?! Tad esame laisvi, gyvename laisveje. Svarbiausia kad rusai nenurodineje.   ATSAKYTI
lietuve 2020-05-13 06:00:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Lietuviui nebudingas , humoro jausmas, bet jus ji turite.  
Gintaras 2020-05-11 15:36:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Suprasti reikia vieną dalyką: Lietuva niekada nebus suvereni kaip Britanija, US ir t.t. mes maži, mūsų mažai ir net dabar esame sąjungoje. Ne tokioje, kaip buvo TSRS, bet vis vieną esame ne visiškai laisvi elgtis, kaip norime. O dažnai ir nesinaudojame teise elgtis kaip mums geriau, o priimame priimtą kitų nuostatą, kad "jūs tą ir tą privalote atlikti". Ir priimame, net jei mums tas nenaudinga. Tai kame čia laisvė? Nėra. Ir niekada nebus. Visada būsime po padu jei ne po raudonu, tai po baltu. Bet ne tame esmė, kokios spalvos padas mus prispaudė. Esmė, kad virš galvų padas ir jis mina. Jokio džiaugsmo ir dabar neturime.   ATSAKYTI
Rimantas 2020-05-12 14:45:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Svarbiausia yra ne valstybės galia, o piliečių laisvė. Yra už Lietuvą mažesnių valstybių kaip Liuksemburgas, Monakas ir jų piliečiai gyvena ne blogiau už didžiųjų valstybių. Skirtumas tarp LTSR ir Lietuvos nepalyginamas.Prie sovietų už valdžios kritiką 10m lagerio arba į psichuškę, rinkimuose "renka" vieną iš vieno ,į užsienį išvažiuoti galėdavai tik sapne.Tai tokios buvo laisvės. Dabar važiuoji kur nori, kritikuoji ką nori, renki ką nori. Jei nepatinka nieko nerenki, bet niekas nerašo, kad balsavo 99 procentai.  
Laisvė 2020-05-11 14:33:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nei vienos valstybes okupacija nera pateisinama!O Karas yra priemonė uzkariauti svetimos valstybes teritorija,kada žuva nekalti žmonėsIr kas nuo ko isgelbejo Lietuvą?...Kas ją gelbėdamas privatizavo tai visiems aisku.Kaip būtų jei as gindama kaimynų butą nuo plėsiku,jį pasisavinciau?..Niekada neginkime okupantu.Didziulis gailestis tik galvas padejusiems nekaltiems kariams.Jiems dega amzinoji ugnis...   ATSAKYTI
Ww 2020-05-12 09:28:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Karas jei pergalingas yra slovingas! Nugaletojai gauna teritoriju. Apiplesia pralaimejusius, atima turta, parsivaro vergu ir vergiu. Valdovai tampa Imperatoriais. Karai buvo ir bus. Ir dabar mes ruosiames sekanciam karui, perkame ginklus didi nam kariuomene. Nato sudetije pulsim Rusija. Sunaikinsim Rusija, atgrasysim Rusija. Amerika atominem raketom nusluos Rusijos miestus ir su Nato kariuomenem zigiuosim i rytus.  
xxL 2020-05-11 13:31:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kai nėra jokių pasiekimų ir pergalių valdant putinui 20 metų, tai švenčiamos kitų žmonių gyvybėmis pasiektos pergalės. Ką nežinote, kad tai Putinas vienas pats nugalėjo II pasauliniame kare sutriuškinęs ne tik nacius bet ir pečenegus su polovcais? Dar putinas nugalėjo ir spartiečius kadangi tie buvo labai žiaurūs savo kūdikiams.   ATSAKYTI
Stasius 2020-05-11 10:04:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Pergales diena turetu buti viena is svarbiausiu svenciu ,nes baigesi siaubingas zmoniu naikinimas ,cia ne rusu ir ne jokiu ,,sovietu,, svente, sita diena svente visiems ,isgyvenusiems karo siauba,ne tik kariavusiems.O jeigu panele zurnaliste galvoja kitaip ,tai siulau pasidometi karo korespondentu nufilmuotais kadrais,del kuriu ne vienas is ju zuvo ,tada gal isivaizduosi,kas yra karas.   ATSAKYTI
xxL 2020-05-11 13:08:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Vatnikui Stasiui - kas yra pergalės diena? Man tai Lietuvos okupacijos pratęsimo diena ir nematau ką čia švęsti. man žinoma tik II pasaulinio karo pabaigos data, 1945-05-08 kai Vokietija pasirašė kapituliacijos dokumentą ir ši diena kuri turėtų būti skirta ne neofašistų kariniams paradams, bet turėtų būti skirta atminimui nekaltai nužudytų žmonių, kuriuos žudė ir vokiečiai ir rusai.  
Stasius 2020-05-17 19:11:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Xxl taip issamiai ,,zino ,,istorija,ka net gincytis nesinori,visi jam vatnikai ir daugiau nieko nezino...  
Šudkomunistai 2020-05-11 09:04:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Žmogžudziu ir prievartautoju paradas.    ATSAKYTI
Stanislovas 2020-05-11 05:31:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Saunuoliai rusai ir baltaruiai, jie tikrsi moka švest.Deja ko nepasakysi apie musu fašistelio palemenima nesamoniu iš balkonelio.   ATSAKYTI
xxL 2020-05-11 13:12:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Jie švenčia tai prie ko patys nei kiek neprisidėjo ir švenčia todėl kad neturi jokių šiuolaikinių pasiekimų kuriuos galėtų atšvęsti. maskoliai švenčia mirties šventę, II pasaulinį kąrą kuris atnešė milijonus mirčių ir kurį pradėjo Stalino ir Hitlerio "taikos" sutartis ir slaptasis Ribentropo-Molotovo protokolas padalinęs europą. Nieko sau šventimas....  
Jonas 2020-05-11 05:07:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tai šventė.   ATSAKYTI
Gintaras 2020-05-11 00:16:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kaip ten bebūtų, bet Hitleris be raudonosios armijos nebūtų taip sutriuškintas. Rusijai tai šventė, mums kaip kas supranta. Vieni geriau Hitlerio pergalės norėjo, kiti Stalino. Ar būtume iš Hitlerio atgavę Vilnių, ar būtume šiandien kaip šalis laisva? Klausimas... Lietuva laisvę prarasti turėjo neišvengiamai bet kokia karo baigties atomazga. Nežinia, kokia būtų šiandieną reicho Vokietija, nacių valdoma... Gal vis tiktai verta džiaugtis, kad įvykiai pakrypo būtent taip, o ne kitaip?    ATSAKYTI
xxL 2020-05-11 13:15:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kas sakė kad be rusų hitleris nebūtų sutriuškintas? Kur faktai? Kur faktai kad be USA pagalbos kremlius nebūtų sutriuškintas? Nemėgstu nacių nei rudųjų nei raudonųjų, tačiau naciai tiek žmonių neišžudė net karo metu kiek žmonių ne karo metu išžudė Stalinas dar prieš II pasaulinį karą ir per 12 metų tam karui pasibaigus. Suprantu kad vatnikas nesupras, bet taip meluoti net vata neturėtų.  
kaubojams 2020-05-10 23:23:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Vokietijos laikrastis spiegel geguzes 8d. isspausdino interviu su uzsienio reikalu minisru k. Maas, kuris sake, kad Vokietija nesa atsakomybe uz nusikaltimus pries zmogiskuma. Kas pastaruoju metu skleidzia gandus, ir prikisa kitom tautom nusikaltimus, tas elgiasi neteisingai. Tas skaldo Europa.
Taip, kad tvartelini, skaldai ir kirsini, klastoji istorija tai tu, mazas landsbergio "kaubojau".   ATSAKYTI
xxL 2020-05-11 13:22:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Vokiečiai nusikaltimus pripažino, o kaip su rusais kurie kartu su naciais pradėjo II pasaulinį kąrą pasidalindami Lenkiją? Kacapai ne mažiau nekaltų žmonių per II pasaulinį karą nužudė, šaudė vaikus, prievartavo moteris, okupacijos metu trėmė ir naikino Lietuvos ir kitų okupuotų valstybių nekaltus žmones. Kada kremlius oficialiai atsiprašys visų jo nuskriaustų ir dabar skriaudžiamų valstybių su kuriomis jis kariauja?  
Gytis 2020-05-10 22:19:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Norėčiau paklausti čia rašančių į kieno statytas ir kada darželius ir mokylas ėjot jūs ,jūsų vaikai ir anūkai ? Kodėl kas tik tūri galimybės bėga iš tos laisvosLietuvos ,o po to reiškia nuostalgiją tėvynei   ATSAKYTI

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
Gitanas Nausėda  (Irmantas Gelūnas/Fotobankas)
Lobistinės veiklos įstatymas turi būti keičiamas, nes, remiantis dabartiniu reglamentavimu, sunku pasakyti, kas laikytina legalia, o kas – nebelegalia veikla, sako prezidentas ...
Aidas Budrys (nuotr. LBA)
Lietuvos bankų asociacijos (LBA) valdyba, reaguodama į asociacijos prezidentui Mantui Zalatoriui pareikštus įtarimus, jo apribotas galimybes atlikti LBA veiklai užtikrinti ...
Vydas Petkevičius (nuotr. stop kadras)
Anapilin iškeliavo legendinis šalies aktorius – Gediminas Girdvainis. Daugelis jo kolegų šiandien sunkiai valdo emocijas ir su TV3 žiniomis dalijasi prisiminimais apie išėjusį ...
Dukras auginantys Neringa ir Romas gyvena tik iš tėvystės išmokų, bet stygiumi nesiskundžia (nuotr. stop kadras)
Artėjant rinkimams Seimas trykšta dosnumu. Vaikams jau ruošiamos išmokos po 120 ir 200 eurų. Priešpensinio amžiaus dirbantiesiems, atsidūrusiems prastovose algas žada ...
Vitas Vasiliauskas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Seimui patvirtinus dvejus metus trukusio buvusios ekonominės krizės tyrimo išvadas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas palankiai vertina faktą, kad tyrimas baigėsi, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų