Vilniaus Romų tabore griaunami likę paskutiniai penki namai. Iki ateinančios savaitės jų turi iš viso nebelikti. Dabar čia vienas kitas romas renkasi likusius daiktus ir baigia griauti savo trobesius. Greitu metu Vilniaus Kirtimų mikrorajone styros plynas laukas. Romai liūdi dėl griaunamos gyvenvietės, tačiau su viltimi kalba apie naują gyvenimo etapą.

Vilniaus romų tabore (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Vilniaus romų tabore (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Dainininkas, romų ansamblio „Sare roma“ lyderis Ištvanas Kvik pripažįsta, kad liūdna matyti tokį vaizdą, kai griaunama romų gyvenvietė, bet iš kitos pusės džiaugiasi, kad gyvens geresnėmis sąlygomis.

„Tabore buvau gan senokai, bet prisimenu dar taborą, kada ten gyveno ir mano seneliai, močiutė – tai buvo prieš maždaug 50 metų. Turiu daug nuotraukų. Ten buvo labai graži vieta, o apie narkotikus net nebuvo kalbos. Augindavo arklius, dainuodavo ir labai gražiai sutarė visi. Tikrai jaučiu nostalgiją.

O dabar liūdna. Kiekvienas romas pripratęs gyventi savo bendruomenėje, visi kartu. Mėgsta išeiti į kiemą, išgerti kartu su visais arbatos, ar papietauti. Mes kaip meksikiečiai ar italai mėgstame būti kartu ir nemėgstame gyventi po vieną. Pavyzdžiui, mes su šeima einam pietauti, ar rengiame vakarėlį – tai visada pakviečiame savo kaimynus. Mes negalime būti vieni, mums patinka būti tarp žmonių.

REKLAMA

Kiek dabar girdžiu iš kitų romų, kurie perkelti gyventi į miestą – tai jie su kaimynais sutaria labai gerai. Vaikai žaidžia ir valgo kartu, net lietuvių vaikai jau kalba romų kalba, jie greitai išmoksta. Ačiū Dievui, kad girdėjau tik gerus atsiliepimus, bet blogų dar negirdėjau“, – teigė romas Ištvanas Kvik.

Gyvens normaliomis sąlygomis

Ištvano Kvik teigimu, dabar romų laukia naujas gyvenimo etapas – jiems suteiktos geresnės gyvenimo sąlygos, suteikiamas socialinis būstas, ieškoma būdų, kaip padėti susirasti darbą.

„Esu laimingas, kad žmonės galų gale gyvens normaliomis sąlygomis ir bus išnuomotas normalus būstas. Bet esu labai nusivylęs, nes romams nenori nuomoti būsto. Labai liūdna, kad nėra tvirto politinio sprendimo, ką daryti su romais, kuriems mes pažadėjome, kad jiems bus suteiktos normalios gyvenimo sąlygos.

Nors Vilniuje romų taboras virsta plynlaukiu, bet prekyba kvaišalais – klęsti

Savivaldybė socialinius būstus skiria visiems norintiems romams. Tačiau buvo visokių kliurkų, kad romai neišdeklaravo savo vaikų pajamų, bet kokios ten pajamos, jei jie niekur nedirba ir nepripratę dirbti. Kitas dalykas, jei žmogus išeina į normalų butą, tai automatiškai jam reikia, kad būtų suteiktas socialinis paketas, kad jis galėtų susirasti darbą ir pilnavertiškai dirbti. Bet dabar susiduriame su problema, kad romų nepriima į darbą.

Dabar rengiama įvairių projektų, jei nepriima į darbą, kad romai patys imtų individualios veiklos pažymas ir galėtų dirbti vairuotoju ar kitoje vietoje, kur nereikalauja tautybės. Savivaldybė taip pat palaikė idėją, kad būtų atidaryta romų kavinė, kad žmonės galėtų ateiti.

REKLAMA

Žmonės netoleruoja romų ir žino, deja, labai mažai informacijos apie mus. Jie galvoja, kad romai – tai tik vagys ir narkotikų prekeiviai. Bet taip tikrai nėra. Yra labai daug jaunimo, kurie tikrai labai nori integruotis ir dirbti. Mūsų užduotis, kad visuomenei būtų parodytas kitas romo veidas – verslumas, noras dirbti, reikėtų romus daugiau integruoti į visuomenę, o visuomenė, kad būtų atviresnė mums“, – teigė pašnekovas.

Laikas parodys, ar narkotikų prekyba sumažės

Romas Ištvanas Kvik teigė, kad laikas parodys, ar romus perkėlus į socialinius būstus miesto daugiabučiuose prekyba narkotikais pasibaigs ar sumažės.

„Tai parodys laikas. Tabore romai gyveno labai blogomis sąlygomis ir kartais narkotikai jiems buvo kaip išgyvenimo šaltinis. Esu girdėjęs daug romų teiginių, jei jie turėtų darbą, tai tikrai neprekiautų narkotikais. Jei žmonės neturi ko valgyti, neturi kur nuprausti vaiko, ar už ką nupirkti jam batus – ar tai yra narkotikų prekyba?

Ten buvo kiti reikalai, bet nenoriu apie juos daug kalbėti. Kažkas buvo suinteresuotas viską nurašyti ant romų ir taboro. Dabar pažiūrėsim, pagyvensim. Man labai skaudu ir graudu, kai kalba, kad romų tauta yra narkomanų tauta. Tikiuosi, kad dabar apie romus pradės kalbėti kitaip“, – sakė pašnekovas.

Vilnietės kaimynystėje apsigyveno romai

Vilnietė Auksė [tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinoma] tv3.lt pasakojo, kad prieš pusmetį jų kaimynystėje prestižiniame Vilniaus miesto Žvėryno rajone apsigyveno romai nuo to laiko jų kaimynystėje nuolat zuja automobiliai.

REKLAMA

„Jie labai triukšmingi. Ir yra įtarimu, jog kažką pardavinėja, nes mašinos atvažiuoja, 5 minutes pabūna ir išvažiuoja. Gan dažnai. Toks judėjimas vyksta kasdien.

Matosi, kad atvažiuoja tie patys žmonės ir kiti romai. Dažniausiai neišjungia variklių, tai aišku, pas ką atvažiavo. Ir su taksi atvažiuoja, visaip būna“, – kalbėjo vilnietė.

Fotografas Balkūnas: baigiasi unikali istorija

Fotografas ir žurnalistas Vidmantas Balkūnas socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalino savo gyvenimo patirtimi ir aprašė, kaip Romų tabore yra griaunami paskutiniai likę namai.

„Aš su Viktoru ir Nina. Paskutiniais čigonais tabore. Jau po keletos dienų nebus nei jų, nei Vilniaus Kirtimų taboro. Iki gegužės 10 d. jie ir dar kelios šeimos nugriaus paskutinius penkis namus. Taip baigiasi daugiau kaip 75 metus trukusi unikali dalies miesto istorija.

Kiekvienas šioje nuotraukoje stovime su savo liūdnomis šypsenomis. Jie – nes tenka išsikraustyti iš gimto, nors ir nelegalaus, kaimo, kuriame gyveno visą gyvenimą. Aš – kad išnyko išskirtinė vieta, kurioje gavau nesuvokiamai daug gyvenimiškos ir profesinės patirties. Čia tiek išmokta, kad taborą galiu vadinti savo antrąją mokykla“, – savo „Facebook“ profilyje skelbė V. Balkūnas.

Jis pirmą kartą į Čigonų taborą užsuko prieš keliolika metų. Ir nuo to laiko tai tapo jo dalimi: „Būna vietų į kurias nesveikai traukia. Ir nežinai kodėl. Aš turėjau iki šiol dvi tokias. Tai Vilniaus čigonų taboras ir Afganistanas. Beliko viena. Į vieną dar yra šansų sugrįžti. Į šią – jau nebe. Net ir savo straipsnių ciklą, kuris taip ir liko iki nepabaigtas, pavadinau „Mažasis Afganistanas“.

REKLAMA

Ir nežinau ar jį galima pabaigti. Taboras nuolat keitėsi. Ypač per paskutiniuosius dešimtmečius. Jį pražudė prekyba narkotikais. Kaip ir pati prekyba pražudė šimtus, o gal ir tūkstančius žmonių. Ir pačio Viktoro namus teko bent porą kartų paryčiais šturmuoti su policija ir rasti ten narkotikų atsargas. Dabar jis savo namus, kurie dar visai neseniai buvo vieni prabangiausių tabore, griauna pats. Tik sako, krosnį gaila daužyti. Labai jau gražūs kokliai...

Per tuos metus buvo dienų, kai rinkdamas medžiagą reportažams ir grįžęs paryčiais namo iš taboro jausdavausi tokia purvina dūšia, kad norėdavosi tik prisigerti ir taip nors šiek tiek prisiminimuose sušvelninti matytus vaizdus ir mirtis. Tuomet apkabindavau miegančią žmoną, vaikus ir džiaugdavausi, kad turiu savo, o ne jų gyvenimą... “, – rašė V. Balkūnas.

Jo teigimu, jis yra dėkingas taborui už pasaulėžiūros praplėtimą: „Už suvokimą, kad čigonai nėra vien narkotikų prekeiviai, o tai kartu ir tauta su nepelnytai pamirštomis žiauriai įdomiomis ir netipinėmis tradicijomis.

Taborui dėkingas ir už supratimą, kad narkomanai yra ligoniai, kuriais negalima pasitikėti, tačiau jiems reikia mūsų pagalbos. Dėkingas ir už pokalbius su ŽIV sergančiais žmonėmis, būrėjomis, narkomanais, vergais ir žudikais. Už kasdienį matymą kaip galima viską prarasti nekaltai užsirūkius žolės. Už suvokimą, kaip gerai gyvename mes ir kad reikia branginti ne tik sau artimus žmones, bet ir padėti kitiems. Niekas taip gerai neįrašo į smegenis informacijos, kaip prieš akis mirštantis žmogus.

REKLAMA

Taborui esu dėkingas ir už daugybę gerų bičiulių ir draugų iš policijos, kuriais jie tapo po pasalų gaudant narkotikų prekeivius, šturmuojant jų būstus, slėptuvėse ieškant heroino dozių ir kartu iš pamiškių išnešant mirusių narkomanų lavonus (sunku patikėti kiek žmogus pasunkėja būdamas negyvas). Tai nematomi ir juodą darbą dirbantys žmonės, kurie beveik niekada nepasirodo žiniasklaidoje. Tiesiog tyliai ilgai ir kantriai aria savo vagą. Dažnai neįvertinamą, nes apie juos tiesiog nėra žinoma“, – pasidalino fotografas.

Pasak V. Balkūno, nuotraukoje užfiksuoti romai Viktoras su Nina suras kitus namus: „Taboro vietoje išdygs koks nors logistikos centras. Prekyba heroinu nesibaigs. Ji persikels į miesto daugiabučius. Čigonų gatvė, kurios pavadinimas neseniai buvo pakeistas į Taboro, vėliau turbūt bus dar kartą pervadinta į ką nors labiau tinkančio verslui. Ir mūsų vaikai gal net vadovėliuose nebeskaitys apie tai. Nes nepatogu. Nėra kuo didžiuotis. O man šią vietą primins tik nuotraukos ir taip niekada nepabaigti rašyti tekstai... Nes tai nėra lengva. O mes įpratome gyventi lengvai. Aš taip pat.“

Policija: narkotikų prekeiviai persikėlė į miestą

Policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis teigė, kad sunku dar pasakyti, ar panaikinus Vilniaus Kirtimų taborą narkotikų prekyba sumažės. Bet dabar jau pastebima, kad narkotikų prekeiviai persikėlė į miestą.

„Daug metų ir intensyviai tabore dirba policija, tai matome, kad ir dabar jau ta prekyba migruoja į kitus aplinkinius rajonus. Narkotikų prekiautojai persikėlė į kitas vietas ir išplito po miestą. Daugiau galbūt matome aplinkiniuose rajonuose, Naujininkuose, bet ir po visą miestą išsiplėtė“, – kalbėjo R.  Matonis.

REKLAMA

Vilniaus miesto Antrajame policijos komisariate dirba speciali policijos pareigūnų grupė, kuri nukreipta prieš narkotikų prekybą.

„Turime Antrajame policijos komisariate specialią grupę policijos pareigūnų, kurie dirbo vien tik su ta problema ir matome rezultatus. Jie buvo orientuoti į darbą narkotikų prekyboje. Šie pareigūnai dirbs toliau, tik bus orientuoti ne į taborą, o ir į kitas vietas. Bendradarbiaujant su savivaldybe, stengėmės, kad to taboro nebeliktų“, – teigė R.  Matonis.

Savivaldybė pasakė, kas gali atsirasti vietoje taboro

Kaip informavo Vilniaus miesto savivaldybė, 2016 metais SĮ „Vilniaus miesto būstas“ surašė Romų tabore gyvenančius asmenis ir šeimas.

„Remiantis duomenimis, Aukštutiniame tabore gyveno 53 šeimos, Žemutiniame tabore - 20 šeimų, adresu Rodūnios kelias 21-5 gyveno 20 šeimų. Šiuo metu būstai yra išnuomoti: 23 butai Romų tautybės šeimoms, kuriuose gyvena  71 asmuo. Nuomos mokesčio dalies kompensacija skirta 23 Romų tautybės šeimoms (61 asmeniui).

SĮ „Vilniaus miesto būstas“ nuolat priima romų tautybės asmenų prašymus dėl įrašymo į Asmenų ir šeimų, turinčių teisę į paramą būstui išsinuomoti sąrašą, prašymus dėl būsto nuomos mokesčio dalies kompensavimo.

Vietoje taboro gali atsirasti Vilniaus pramonės parko dalis ar kita panaši inovatyvios gamybos ar logistikos įmonėms skirta teritorija“, – pranešė Vilniaus miesto savivaldybės komunikacijos atstovai.

Gudu g
2020-05-06 15:11:19
Dabar narkomanai eina I naują taborą Naujininku g. ,salia sentikiu cerkves. Pilna Gudu g visą parã narkomanu. Gyventojai nesaugūs, o vaikai????
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Ponas X 2020-05-11 08:59:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pas mus panasi situacija buvo, kaip pasnekoves is Zveryno, nevesinsiu vietos, bet pas mus kaimynysteje irgi apsigyveno romai, na ir taip pat diena nakti vazinejo ivairaus plauko zmones, ir vaiksciojo., nerimo luojant musu suo, tai neapsikente tokio netiketo judesio, paprasciausei romus iskraustem is buto, ganetinai ziauriu budu, bet nenaudojant fizinio smurto, zodziu teismas be liudininku..    ATSAKYTI
Heiteris 2020-05-10 14:43:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sudegint cigonus su lyg vienu !!!!!   ATSAKYTI
R 2020-05-08 16:53:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Apie koki kita veida eina kalba?visi romai vienodi teko daug keleti po uzsieni.dirbti ivairiuose darbuose.pazinti daug cigonu.nei vienas nedirba,geriau praso visa seima ismaldos bet nedirba.negalite suteikti socialinio busto daugiavaikems seimoms.vienisoms mamoms.ar neigaliems.naslaiciams bet cigonui randa busta?keista jie be pasu dauguma,klausymas iskila ar cigonas is vis gimes tabore?   ATSAKYTI
vai 2020-05-08 15:51:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
niekada Cigonai nedirbs :)

tradicijos neleidzia

Esu girdėjęs daug romų teiginių, jei jie turėtų darbą, tai tikrai neprekiautų narkotikais. HAHAHAHA

neduok dieve kaiminysteje tokiu
   ATSAKYTI
Emelija 2020-05-07 17:31:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ejk jus nx   ATSAKYTI
Lina 2020-05-06 21:55:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Man toki gyvenima auginant vienai vaika ,    ATSAKYTI
svirkstus 2020-05-06 16:34:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
kas surinks, kas medzius iskirstus atgal susodins, kybiams tik zemele parduot rupi   ATSAKYTI
ale 2020-05-06 16:24:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
norkotikus stumdo ,o tokie ubagu ubagai ....kazkas is auksciau lobsta ..   ATSAKYTI
Inga 2020-05-06 16:07:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Narkodileriai visuomet suras budu, kaip savo prekeivius integruoti i mases. Sunaikinant cigonu gyvenvietes, smulkus narkoprekeiviai, su savo vaikais, gyvens salia musu vaiku, kur susidraugaujant, galima bus surasti ir platintoju ir naudotoju. Prisiminkime savo vaikyste, jaunyste, kai naujos pazintys, pasitekejimas - prazude, ar vos neprazude musu.
Cia nekalta cigonu tauta, ar kalta? Kazin, kodel jiems sunkiai gyvenasi? Ir gal jiems tik susitelkus lengviau, nei toms tautoms, kurios neturi tokios kulturos ir paprociu, tokios placios sirdies, taciau neka geriau gyvena, nei cigonai. Ir mes, tie kiti, isgyvenam, arba ne, daznai vienatveje, nes mums retai rupi, kaip gyvena kaimynas.    ATSAKYTI
Juodagalvis 2020-05-06 16:01:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Padugnes gaidziai romai.    ATSAKYTI
Gudu g 2020-05-06 15:11:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Dabar narkomanai eina I naują taborą Naujininku g. ,salia sentikiu cerkves. Pilna Gudu g visą parã narkomanu. Gyventojai nesaugūs, o vaikai????   ATSAKYTI
nesvarbu 2020-05-10 23:04:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip pas mus naujininku g. kasdien prekiauja, gretimoj laiptinej, baisu, bijom del vaiki saugumo. O aplink pilna narkomanu, cia pat kieme ant kalniuko ir vartoja...   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Rita Tamašunienė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Pirmadienį Lietuvos ir Lenkijos vidaus reikalų ministrai pasirašė memorandumą dėl bendradarbiavimo vidaus reikalų srityje.  Memorandume numatomas Lietuvos ir Lenkijos ...
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda (nuotr. SCANPIX)
Antrajai kadencijai perrinktas Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda Lietuvą laiko strategine partnere, o šalies vadovą Gitaną Nausėdą –  asmeniniu sąjungininku, sako ...
Iki šiol narpliojama ant bėgių žuvusio dvimečio tragedija: ieško, kas kaltas (nuotr. stop kadras)
Policija iki šiol narplioja ant bėgių žuvusio dvimečio berniuko tragedijos Kuršėnuose aplinkybes. Ar nelaimę lėmė vaiką prižiūrėjusių artimųjų neatidumas ar įvykis tiesiog ...
Kuršių Nerijos pusdienis be elektros: poilsiautojų diena virto košmaru, o verslininkai skaičiuoja nuostolius (nuotr. stop kadras)
Be elektros likusi Kuršių Nerija kai kuriems poilsiautojams šią atostogų dieną pavertė košmaru. Vietos verslininkai ne ką laimingesni – dalis jų skaičiuoja nuostolius, nes savo ...
Nausėda iškėlė sąlygas Baltarusijai dėl Astravo: jei norės rezervinės elektros – mokės milijonus (nuotr. stop kadras)
Prezidentas Gitanas Nausėda perspėja baltarusius, kad skubotas Astravo atominės elektrinės paleidimas kels pavojų visam regionui. Kartu jis perspėja Baltarusijos valdininkus, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų