Šimašius ragina Verygą „atkimšti koronaviruso tyrimų kamštį“ Tiria tris dienas

Sostinės meras Remigijus Šimašius ir administracijos direktorius Povilas Poderskis spaudos konferencijoje pareiškė, kad koronaviruso tyrimai Vilniuje daromi itin lėtai, dalis paimtų mėginių liks neištirti, o vakar grįžę tautiečiai taip ir nesužinos, serga ar neserga koronavirusu. 

Sostinės meras nerimavo, kad testų mėginiai imami ir tiriami lėtai. „Mums kelia didelį nerimą tai, kad mes mėginių galime padaryti kelis kartus daugiau, nei paimame, tačiau net paimtų mėginių ištyrimas užtrunka per ilgai. Šiandien yra trijų dienų „eilė“. Paimtas mėginys trys diena laukia eilėje, kol bus ištirtas. Tai pavojinga sveikatai, jis gali ir „sugesti“. Reikia didesnių laboratorinių pajėgumų didesnių, jų Vilniuje yra“, – sakė meras. 

Kitose laboratorijose žmogiškųjų resursų yra, todėl meras ragino „atkimšti kamštį“ir leisti kitoms laboratorijoms daryti koronaviruso testų tyrimus. Pasak R. Šimašiaus, privačios laboratorijos siūlė skraidinti testus tyrimams į Vokietiją, tai, esą būtų greičiau, nei laukti tris dienas atsakymų Vilniuje. 

„Jei nebus priimta ministerijos kitų taisyklių: įtraukimas daugiau laboratorijų ir perskirstymas jų darbo taip, kad būtų padidinti pajėgumai. Tų pajėgumų Vilniuje yra ir kviečiame juos išnaudoti, nes tai yra esminė sąlyga, norint užkardyti virusą“, – kalbėjo R. Šimašius. 

Meras patvirtino, kad vakar tepinėliai buvo paimti ne pagal tvarką, laboratorija atsisakė tirti, nes sunku jas identifikuoti. Štai todėl vakar grįžusių mėginėliai, greičiausiai, nueis vėjais. 

Jis taip pat sakė, kad namuose karantinuotis galės tik tie, kurie laikosi taisyklių. Tie, kurie net viešbučiuose nesilaiko taisyklių, „galės nesvajoti, kad juos išleistų karantinuotis namo“.

Administracijos vadovas aiškino, kad testuoti reikia dar daugiau, ypatingai medikams, nes užkratą iš vienos ligoninės jie gali pernešti į kitą. „Mūsų pirkimai vyksta, asmens apsaugos priemonės juda ir važiuoja“, – sakė P. Poderskis.

REKLAMA

Jį neramina ir tai, kad liepiama išleisti žmones tik paėmus koronaviruso mėginius, bet tai nėra niekaip apskaitoma. „Tikėtina, kad visus vakar paimtus mėginėlius teks išmesti, nes jie nėra niekaip dokumentuoti.Turėsime pasitarimą dėl to sveikatos apsaugos ministerijoje“, – sakė P. Poderskis.

Jis patvirtino, kad išleisti iš viešbučių, ten karantinuoti žmonės, bus tada, kai bus paimti tepinėliai.

„Jei mes tą procesą susitvarkome, tai šiandien pradėsime paleidinėti. Nes pirmiausia reikia paimti mėginius. Su kitomis savivaldybėmis ryšys yra, žmonės priimami ir atiduodami kitoms savivaldybėms. O su tepinėliais susitvarkysime. Tepinėlius gali dokumentuoti, bet nesistengia“, – sakė Vilniaus administracijos vadovas.

Meras R. Šimašius savo ruožtu tikino, kad reikėtų didesnio operatyvumo, jo lauktų ir iš centrinės valdžios, nes greičio stinga, taisyklės ir komunikacija keičiasi tris kartus per vakarą, kaip, tarkime, buvo vakar.

„Vakar buvo nesusipratimų, nes su mumis derinosi, kad bus priimti [atskridę žmonės], bet iš visuomenės sveikatos centro tokio nurodymo negavo. Norėtųsi mažesnės biurokratijos“, – sakė Vilniaus meras.

Jis patvirtino, kad karantine viešbučiuose liks nemažai žmonių: tų kurie norėjo ir tų, kuriems privalomas karantinas [dėl kitų aplinkybių].

Karščiavimo klinika taip pat netrukus, matyt, atvers duris Vilniuje. Ji bus skirta karščiuojantiems, bet nebūtinai koronavirusu sergantiems žmonėms. 

Priverstinė izoliacija baigėsi

Šimtai iš užsienio grįžusių žmonių, laikinai apgyvendintų viešbučiuose ir kitose savivaldybių patalpose, ketvirtadienį bus išleidžiami į namus, patvirtino Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) ir savivaldybių atstovai.

REKLAMA

Tai daroma ketvirtadienio naktį sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai pakeitus karantino atvykusiems sąlygas ir leidus jiems izoliuotis namuose, o ne savivaldybių suteiktose patalpose. Ar žmones bus galima išleisti namo, kol kas dar abejoja tik Kauno rajono meras Valerijus Makūnas, sakydamas, kad net ir sveikatos apsaugos ministrui pakeitus karantinavimo tvarką, ji dar nėra iki galo suderinta su savivaldybe. 

Vilniaus mero patarėjas Karolis Žukauskas sako, kad šimtai vilniečių ir kitų savivaldybių gyventojų greičiausiai į karantiną namuose bus pradėti paleisti ketvirtadienį, prieš tai paėmus jų mėginius. Tepinėliai greičiausiai bus imami dar viešbučiuose.

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas BNS teigė, kad iš viešbučių žmones, atlikus jiems tyrimus ir gavus pasižadėjimus dėl saviizoliacijos, planuota išleisti jau ketvirtadienio rytą. Tačiau į Klaipėdos uostą atvykus dar vienam keltui su keleiviais, procedūros kiek atidėtos. 

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas BNS teigė, kad iš viešbučių žmones, atlikus jiems tyrimus ir gavus pasižadėjimus dėl saviizoliacijos, planuota išleisti jau ketvirtadienio rytą. Tačiau į Klaipėdos uostą atvykus dar vienam keltui su keleiviais, procedūros kiek atidėtos. 

Svarbiausia informacija apie koronavirusą

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

REKLAMA

Pagal kovo 23 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: tai – asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) ir nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus ir 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.

Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės):

1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.

2) Sveikatos priežiūros specialistai.

3) Asmenys, vyresni nei 65 metai amžiaus, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai.

Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą.

Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų.

REKLAMA

SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas.

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).


Rašyti komentarą...
N
Nuomonė
2020-03-26 13:57:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
Šimašius jau parodė ,kaip į žmones žiūri. Tegu susuka savo išpuikimą ir neša namo iš mero pareigų.
Atsakyti
0

D
Dalia
2020-03-26 13:59:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kiek galima kritikuoti vieniems kitus, o patiems save girti? Šlykštu klausyti
Atsakyti
0

A
Ana
2020-03-26 14:08:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
Eikit jūs namo, o paprasti dirbantys Lietuvos žmonės einam nach... Ko verti įstatymai kurių kažkokiam merui neprivaloma laikytis ir per naktį pakeisti. Atvejai įvežtiniai, paleido tuos valkatas per visa Lietuva. Nes nei vienas normalus gyvenantis užsienyje negrįžo. Ir kitas baubia nuo 60 m nebegelbėsim, jau blet,blet.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (9)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų