Vidaus reikalų ministerijoje pirmadienį buvo sukviesta ekstremalių situacijų komisija, kurioje aptartas galimas koronaviso išplitimas ir tai, kokių priemonių turėtų imtis Lietuva. 

Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)

Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė sakė, kad yra siūloma paskelbti ekstremalią situaciją valstybėje.

„Šiandiena aptarėme situaciją, institucijų pasirengimą, grėsmes. Surinkta informacija iš visų atsakingų institucijų, taip pat įvertinus koronaviruso plitimą Europoje, Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija prevencijos tikslams siūlo Vyriausybei paskelbti valstybės lygio ekstremalią situaciją. Taip pat pasiūlėme operacijų centro vadovu tapti sveikatos apsaugos viceministrą Algirdą Šešelgį, kuris koordinuoją daugelio institucijų darbą“, – sakė ministrė.

Rita Tamašunienė

Rita Tamašunienė

Ji patikino, kad institucijos yra pasiruošusios, o galutinį sprendimą turi priimti Vyriausybė, kuriai ir pateiktas ekstremalių situacijų komisijos pasiūlymas. Svarbiausia, pasak ministrės, Lietuvos pasirengimas ekstremaliai situacijai, vartų [oro uostų ir jūrų uostų] stebėjimas, gyventojų informavimas ir reikalingų priemonių apsirūpinimas.

REKLAMA

Vyriausybė turės nuspręsti ar bus paskelbta ekstremali situacija šalyje. Kada tai nutiks, nebuvo patikslinta. 

Viceministras A. Šešelgis pasidžiaugė, kad žmonės, keliautojai žino, kaip elgtis yra ramūs. Šiuo metu žmonės, grįžę iš Italijos tikrinami oro uostuose taip pat, kaip ir tie, kurie grįžo iš Kinijos.

„Tai reiškia, kad mes turime jų duomenis. Jie žino, kaip turėtų elgtis, o mūsų nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai karantino laikotarpiu, 14 dienų bėgyje su jais susisieks. Yra sutarta, kad bus kalbama apie jų sveikatos pokytį, jei toks įvyktų. Ir jie puikiai žino, kad jei sveikatos būklė pablogėtų, kaip jie turėtų elgtis“, – vardijo sveikatos apsaugos viceministras, patikinęs, kad tokiu atveju į šeimos gydytojus kreiptis nereikėtų.

Jis taip pat aiškino, kad paskelbus ekstremalią padėtį iš valstybės rezervo būtų galima imti tam tikras apsaugos priemones. 

„Šiai situacijai mes turime pakankamai priemonių, kurių reikia. Bet jei būtų ekstremali situacija, nereiktų jokių viešųjų pirkimų, galima būtų greitai gauti reikalingų priemonių“, – sakė sveikatos apsaugos viceministras.

Jis tikino, kad šiuo metu yra daroma viskas, kad išvengtume viruso, jo plitimo, jei bus atvežtas. Visgi nėra jokių garantijų, pasak viceministro, kad virusas nebus atvežtas į Lietuvą, nes mes - ne uždara šalis.

„Žmonės laisvai juda ir mes matome, kad judėjimas yra didelis, todėl ir pajėgos turi būti didelės, kad to viruso mes neturėtume arba jei taip atsitiks, kad viskas būtų padaryta laiku. Dirba laboratorija, dirba nacionalinis visuomenės sveikatos centras ir savanoriai“, – aiškino A. Šešelgis.

REKLAMA

Viceministras aiškino, kad nesame vieni, yra nemažai savanorių, tokių, kaip šauliai, maltiečiai, kurie pasiryžę padėti arba padeda. Jis taip pat aiškino, kad esant koronaviruso atvejui žmonės būtų karantinuojami, o dėl krepšinio rungtynių, kurios kelia nerimą „Žalgirio“ ir Milano krepšinio komandos gerbėjams, sprendimas kol kas dar nepriimtas.

Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis

Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis

„Jokių rekomendacijų nebuvo, buvo kalbama su klubo vadovais. Kai bus nutarta, tada bus ir aišku, ar bus varžybos ar jos bus atšauktos“, – sakė viceministras.

A. Šešelgis aiškino, kad oro uostose žmonės jau yra ir toliau bus tikrinami, bet keliaujantys automobiliais kontrolės išvengs.

„Šis klausimas yra Šengeno erdvės lygmens ir Lietuva tokio lygmens sprendimų vienašališkai tikrai negali priimti, bet mes kalbėjome, kad jei situacija būtų tokia, kad reiktų sprendimų patikrą vykdyti keliuose ir tų priemonių, kurios dabar yra nepakaktų, tai tikrai būtų svarstoma galimybė kaip tai padaryti [tikrinti pasienyje], kokiomis pajėgomis tai būtų daroma. Būtų galima prašyti žmonių, atvykstančių iš Šengeno zonos automobiliais, pateikti tam tikrą informaciją“, – sakė viceministras.

Lietuviai, keliaujantys Italijoje, gaus trumpąsias žinutes, kaip elgtis ir kur kreiptis, jei jaučia kokius nors ligos simptomus. A. Šešelgis aiškino, kad ekstremalių situacijų komisiją neramina koronaviruso išplitimo atvejis Šiaurės Italijoje, tai, kaip greit jis ten išplito ir kaip sunkiai sekasi situaciją valdyti. Visgi kol Lietuvoje atvejų nėra, privalu iš anksto dar labiau stiprinti priemones ir jei toks atvejis būtų, užtikrinti, kad jis būtų greit identifikuotas ir izoliuotas. 

REKLAMA

„Algoritmai parengti, parengti specialistai, pasirengusios penkios infekcinės ligoninės visoje Lietuvoje. Darbas vyksta ir dabar.<..>Jei būtų atsakymai [ligos] teigiamai, yra pasiruošta. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) visada žino koks ligonis kur keliauja, iš kokios aplinkos atvažiuoja“, – sakė sveikatos apsaugos viceministras.

Italijoje koronavirusą diagnozavus 152-iem pacientams, Lietuvos oro uostų atstovai pirmadienį taip pat susitiko su NVSC specialistais aptarti papildomas apsaugos priemones oro uostuose. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai nuo vakar ne tik išplėtė prevencinių priemonių taikymą, bet ir ragina permąstyti kelionių maršrutus. 

NVSC Vilniaus departamento direktorė Romualda Lingienė pabrėžė, kad šiandien posėdyje išplėstas susirgimų atvejų apibrėžimas visoms institucijoms atrišo rankas.

Sveikatos apsaugos viceministras A. Šešelgis kiek anksčiau pirmadienį prasitarė, kad taip pat yra kreiptasi į Valstybės ekstremalių situacijų komisiją.

„Jau dabar yra paskelbta valanda, bus aptarti tie klausimai, kurie jau liečia ne SAM kompetencijas. Tęsiame prevencinį darbą, reaguojame į pokyčius, kurie vyksta plintant koronavirusui.  Visos tarnybos yra pasiruošusios ir dirba. Jei pasitaiko, kad vienas kitas mėginys papuola dėl nusiskundimų į panašių simptomus kaip srgant koronavirusu, jie operatyviai ištiriami, kol kas nė vienas atvejis neužfiksuotas“, – sakė jis.

Jo teigimu, jei karantinavimas būtų rimtas ir reikalingas, svarstoma, kad protingiausia tą būtų padaryti vienoje iš specializuotų įstaigų, kurių Lietuvoje yra penkios.

REKLAMA

„Jos yra pasiruošusios priimti ir ne po vieną žmogų, kalbame ir su Savivaldybių asociacija, kaip jie galėtų prisidėti, jei saviizoliacijai būtų reikalingos atskiros patalpos, jei atvykęs vienas žmogus neturi galimybės pabūti atskirai be kontakto su kitais asmenimis", – kalbėjo A. Šešelgis. 

Italija ėmėsi plataus masto priemonių

Italijoje nuo koronaviruso jau mirė keturi asmenys. Pirmadienį pranešta, kad šiauriniame Lombardijos regione mirė ketvirtas naujuoju koronavirusu užsikrėtęs žmogus – 84 metų vyras. Dauguma Italijos atvejų užregistruota Lombardijoje – klestinčiame regione šalies šiaurėje. Juos galima susieti su 38 metų vyru, kurį pareigūnai vadina „pirmuoju pacientu“.

Italų tyrėjai minučių tikslumu bando atsekti šio vyro judėjimą pastarąsias kelias savaites: kur jis miegojo, valgė, vaikščiojo. Taip bandoma nustatyti visus žmones, galėjusius turėti kontaktų su juo. Italijos valdžia nuo sekmadienio ėmėsi plataus masto priemonių viruso plitimui šalyje pažaboti. Keliolika turistų pamėgtų šiaurinių Italijos miestelių buvo uždaryti, duris užvėrė Milano katedra ir Venecijos bazilika, buvo atšaukti žymiojo Venecijos karnavalo renginiai.

2020-02-24 16:16:25
Būtina skelbti ekstremalią padėti dėl koronaviruso ir viską trumpam - mėnesiui atidėti
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
M. - W. 2020-02-26 00:04:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O Lietuvoj kaip visada... Dar nepaleistos Astravo AE avarijoms ruošiamasi, jodą perkame, mokymus organizuojam (pinigus švaistom į niekur), o kad virusas prie durų slenksčio... Na..
čia reikia dar ilgai ir nuobodžiai pagalvoti, pasvarstyti... Tik virusas kažkodėl nesvarsto, varo per valstybes ir šienauja...   ATSAKYTI
Ne 2020-02-25 10:59:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Svarsto ar rungtynes atidėti... jūs rimtai?- visa komanda iš karantino zonos isileisti ir aplink susodinti šitiek žmonių...nu ko yra ka pasvatstyti... juogdariai...
   ATSAKYTI
Jo 2020-02-24 21:01:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jie neturi laiko skelbti nes ruošėsi rinkimams    ATSAKYTI
S 2020-02-24 18:43:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Manevrus darete del Astravo AE ir nenusiseke. Manau ir del viruso Lietuvai mazai kas pavyks.
Saukti sugeba, ir daugeu nieko.
Per buki esa !   ATSAKYTI
Mokinys 2020-02-24 18:28:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
balandžio mėnesį paskelbia tegul, man kalbėjimas tada   ATSAKYTI
Vincas 2020-02-24 18:15:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kuo greičiau skelbkit, ne tada kai jau bus Lietuvoje   ATSAKYTI
Rimas 2020-02-24 18:14:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Išlyks stipriausi, pamanyk išgasdino   ATSAKYTI
Ŕimas 2020-02-24 18:12:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pamanyk, išgasdino ,išlyksks stipriausi   ATSAKYTI
Marius 2020-02-24 17:53:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Nu de.bi.lai ne kitaip. Nei vieno susirgusio nėra. Tai dėl gripo kasmet skelbkit ekstremalią padėtį   ATSAKYTI
Ohooo 2020-02-24 17:26:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tai ekstremalią situaciją skelbti tada, kai pasipils mirtys ???
Ir klausimas "koronai": "Gerb. Veryga" ir "ožys Šešelgis". Kaip tai ? Gal abu "Gerb.",
arba abu "ožiai" ?
Na, pas mus Lietuvoje ir "mandagumas" !?   ATSAKYTI
Juodis 2020-02-24 17:07:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Visus isvykusius is lietuvos nebeileisti i. Lietuva kol siaucia virusas geriauses vaistas valstybei   ATSAKYTI
Tomas 2020-02-24 18:48:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Klausyk ką šneki, pezale..! Taip mąstyt gali tik visiškas tundra.  
Korona 2020-02-24 16:49:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Šią garbingą misiją galima patikėti ir ją turėtų atlikti tik Gerb. Vėryga, o ne paskirtas atpirkimo ožys Šešelgis.    ATSAKYTI
tai faktas 2020-02-24 16:44:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Lietuvoje svarstoma,o europoje jau emesi veiksmu...kaip visada pasakys, reikejo anksciau paskelbti.Vat ir pasimato vyriausybes neismanymas ir bejegiskumas,matosi valdziai kas pirmiausiai rupi,zmoniu sveikata yra paskutineje vietoje....   ATSAKYTI
[email protected] 2020-02-24 16:16:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Būtina skelbti ekstremalią padėti dėl koronaviruso ir viską trumpam - mėnesiui atidėti   ATSAKYTI
.... 2020-02-24 16:12:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Ir negi tokiu laikmečiu negalima tų rungtynių nukelt?!    ATSAKYTI
2020-02-24 16:10:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Užvakar grįžo giminaitė į Palangos oro uostą-kad, bent kas kur ką būtų paklausęs, pataręs, sustabdęs. . Ir nežinia kokie ten grįžta....    ATSAKYTI
Kuk 2020-02-24 17:28:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kol ne numirs kokia 10 žmonių lietuvoi, tol visi tylės. Juk Verlyga lenda kaip sliekas po lapų pats. Bijo to korokono viruso. Ką čia jam apie kažką galvoti!   
Ohooo 2020-02-24 16:01:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
Nei vienos mirties,o jau ekstremali situacija?   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Londone įstrigusi Kornelija: čia žmonės nesisaugo, tad bus tik blogiau (nuotr. asm. archyvo)
Šiuo metu Didžiojoje Britanijoje yra užfiksuota apie 22 tūkst. užsikrėtimų koronavirusu atvejų. Nuo Covid-19 šalyje mirė, kovo 31 d. duomenimis, jau 1408 žmonės. Pirmas ...
Katedros bokštas
Pagerbiant koronaviruso aukas Italijoje antradienio vakarą šios šalies vėliavos spalvomis nušvis Prezidentūra, Vilniaus katedros bokštas, Trijų Kryžių paminklas. „Lietuva ...
„Lidl“ ryto valandomis senjorus aptarnaus be eilės (Fotobankas)
Seimas antradienį svarsto, ar leisti Vyriausybei ekstremalios situacijos metu reguliuoti įvairių prekių ir paslaugų kainas. Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius tvirtinta, ...
Vilniaus kuopos šauliai dalyvavo pratybose ( nuotr. autorių)
Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra patvirtinti 533 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejai. ...
Sodra (Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.
Lietuvoje dėl plintančio koronaviruso paskelbus karantiną ir uždraudus kai kurių įmonių veiklą, nuo antros karantino savaitės kasdien atleidžiama daugiau darbuotojų negu ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų